Ziołowa kuracja przeciw wypadaniu włosów

Ziołowa kuracja przeciw wypadaniu włosów
Rate this post

Kuracja przeciw wypadaniu włosów powinna uwzględniać przede wszystkim odpowiednio dobraną i łagodną pielęgnację. W tym celu powinno się używać delikatnych szamponów, najlepiej przygotowanych samodzielnie, na bazie naturalnych ziół. Przeczytałam ostatnio, że doskonałym rozwiązaniem może okazać się szampon z korzenia mydlnicy lekarskiej oraz liści pokrzywy zwyczajnej. O dobroczynnym działaniu pokrzywy zwyczajnej na wzmocnienie włosów mówi się wiele. Nigdy wcześniej nie słyszałam jednak o korzystnych właściwościach mydlnicy lekarskiej.

Jak się okazuje bowiem, odwar z mydlnicy lekarskiej przyczynia się do wzmocnienia włosów, a dodatkowo leczy także łupież i łojotok. Pokrzywa natomiast wykazuje działanie oczyszczające oraz ściągające. Wzmacnia również cebulki włosowe, reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i poprawia ukrwienie skóry głowy. Pokrzywa zwyczajna może być także stosowana jako środek wzmacniający i pogłębiający kolor ciemnych włosów.

Do pielęgnacji włosów nadmiernie wypadających można stosować również tak zwaną brzozę brodawkowatą. W tym celu należy użyć jej liści, kory oraz świeżego soku. Brzoza brodawkowata wykazuje działanie przeciwzapalne oraz ściągające, nadaje także włosom połysk. Najważniejszy jest jednak fakt, że zapobiega ona wypadaniu włosów.

Tatarak zwyczajny stosowany jest przede wszystkim jako środek przeciwłojotkowy i przeciwłupieżowy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tatarak hamuje łysienie, przyczynia się do odżywienia włosów i poprawienia ukrwienia skóry głowy. Odwary z tataraku pobudzają ponadto porost włosów.

Lawsonia bezbronna, znana potocznie pod nazwą henny, wykorzystywana jest głównie jako środek koloryzujący. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że przyczynia się ona do wzmocnienia  i odżywienia włosów. Reguluje ponadto pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.

2559Rozmaryn_lekarski_(Rosmarinus_officinalis)

Popularnym ziołem stosowanym w ramach pielęgnacji włosów nadmiernie wypadających jest oczywiście rozmaryn lekarski, którego charakteryzuje przede wszystkim działanie ściągające i aseptyczne. Rozmaryn przyczynia się również do przyspieszenia odnowy komórek skóry głowy. Może być stosowany jako doskonały środek pielęgnacyjny. Wykazuje działanie oczyszczające, łagodzące i stymulujące. Wzmacnia włosy i nadaje im połysk. Stymuluje także krążenie, przez co przyczynia się do odżywienia cebulek włosowych. Może być stosowany jako środek pielęgnacyjny dla włosów przetłuszczających się.

Ciekawym rozwiązaniem dla włosow nadmiernie wypadających może okazać się czosnek lub cebula zwyczajna. Jak się bowiem okazuje, zarówno czosnek, jak i cebula, stymulują wzrost włosów, a dodatkową ich zaletą jest fakt, że pomagają w walce z łupieżem.

W walce z nadmiernym wypadaniem włosów skuteczny może okazać się korzeń łopianiu pajęczynowatego oraz łopianu mniejszego. Oba korzenie przeciwdziałają wypadaniu włosów, mogą okazać się także pomocne w walce z łupieżem.

Powszechnie stosowanym zielem jest oczywiście żeń-szeń, który zapobiega łysieniu oraz nadmiernemu wypadaniu włosów. Żeń-szeń wzmacnia strukturę włosów, a także pobudza ukrwienie skóry głowy.

Niezwykle skuteczna może okazać się kuracja z zastosowaniem okładów z korzeni czarnej rzodkwi, bądź chrzanu zwyczajnego. Korzenie chrzanu zapobiegają wypadaniu włosów, przede wszystkim dzięki temu, że pobudzają krążenie krwi w skórze głowy. Podobne działanie wykazują korzenie rzodkwi. Są jednak bardziej skuteczne, ponieważ dodatkowo regenerują jeszcze cebulki włosowe.

Działanie wzmacniające, bardzo dobrze wpływające na porost włosów, ma także nalewka nagietkowa, nalewka nasturcjowa, nalewka z pięciornika, sok z łopianu, a także wyciąg z nasion soi. W skutecznej pielęgnacji włosów pomocne okażą się również różnego rodzaju płukanki, na przykład z kory dębu, tymianku, lawendy, liści szałwii, gruszy, czy ziela skrzypu.

Pomocne są również wyciągi z amli, które przyczyniają się do wzmocnienia cebulek włosowych, a także przyspieszenia porostu włosów. Wykazują ponadto działanie przeciwzapalne i przeciwłupieżowe.

4845765-olej-z-awokado-643-482

Do pielęgnacji włosów wypadajacych i znacznie osłabionych można stosować także oleje z awokado, słodkich migdałów, czy jojoby. Pomocna okaże się również oliwa z oliwek. Najbardziej skuteczny jest oczywiście olej rycynowy, który w znacznym stopniu zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje ich wzrost. Zapobiega ponasto łupieżowi, poprawiając tym samym wygląd i kondycję włosów.

Porost włosów stymuluje również rozmaryn, głównie dzięki temu, że poprawia ukrwienie skóry głowy. Może być również stosowany jako środek przeciwłupieżowy. Skuteczne działanie ma oczywiście skrzy polny, który wzmacnia strukturę włosa, przede wszystkim dzięki dużej zawartości krzemu. Do wzmocnienia włosów przyczynia się także rumianek, który dodatkowo łagodzi podrażenienia i wykazuje działanie przeciwzapalne. W kuracji przeciw wypadaniu włosów warto stosować rownież kozieradkę pospolitą, której dodatkową zaletą jest zwalczanie łupieżu. Z kolei tak zwana lucerna siewna przyczynia się do wzmacniania cebulek włosów. Po kuracji lucerną zahamowany zostaje proces wypadania włosów, a co równie ważne – włosy zaczynają odrastać znacznie szybciej. Porost włosów pobudza również ginkgo biloba, głównie dzięki poprawie krążenia.

 

 

Reply