Zioła na łysienie – czy warto je stosować?
Współcześnie, gdy nauka coraz lepiej dokumentuje pozytywny wpływ ziół na organizm i ich właściwości lecznicze i kosmetyczne trudno autorytarnie stwierdzić, że zioła są nieskuteczne. Ludzkość od zarania dziejów radziła sobie z doskwierającymi jej chorobami właśnie przy pomocy ziół i było to rozsądne rozwiązanie. W dzisiejszych czasach można jednak wyjść z założenia, że skoro w medycynie i kosmetologii z dnia na dzień pojawiają się coraz to nowe rozwiązania dla naszych problemów z ziół nie warto korzystać, bo współczesne wynalazki tj. między innymi środki na łysienie będą bardziej skuteczne i zioła nie są w stanie dorównać im skutecznością. Nic bardziej mylnego, chociaż… prawda o skuteczności ziół i prawda o środkach na porost włosów nie są prawdami oczywistymi. Działanie obydwu rodzajów specyfików bywa bardzo różne i jest przede wszystkim uzależnione od tego, z jakim typem łysienia się borykamy, co przyczyniło się do osłabienia kondycji włosów i co powoduje ich nadmierne wypadanie, oraz jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, by odbudować utraconą czuprynę.
Zalety ziół na łysienie
Zwolennicy ziołoterapii kładą szczególny nacisk na fakt, iż zioła na łysienie (i nie tylko) należą do najbardziej naturalnych środków leczniczych. To leki wprost z natury – muszą być więc zdrowsze od innych współczesnych wynalazków. Faktem jest, że terapia ziołami jest terapią naturalną, sęk jednak w tym, że mimo iż zioła są naturalnym bogactwem nie zawsze muszą być bezpieczne. Akurat w ich przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie o tym, że to, co w pewnej ilości leczy, w zbyt małej dawce w ogóle nie zadziała, a stosowane z nadmiarem może nam wręcz bardzo poważnie zaszkodzić.
Wracając jednak do ziół: zazwyczaj trudno je przedawkować, a na pewno nie zaszkodzimy sobie stosując je zgodnie z zaleceniami zielarzy tj. de facto najczęściej zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Dzięki nim łagodnie i skutecznie uporamy się z naszymi problemami, o ile nie są to problemy zdrowotne o zbyt dużym stopniu zaawansowania.
Zioła nie są cudownymi lekami i nigdy nie osiągną aż takiej skuteczności, a poza tym stosując je musimy wykazać się naprawdę dużą dozą samozaparcia i cierpliwości. Należy stosować je przez długi czas (często z pewnymi przerwami) i bardzo regularnie. Jedynie w ten sposób uda nam się wykorzystać pełen ich potencjał.
Środki na porost włosów – zalety
Środki na porost włosów, dla osiągnięcia pełnej skuteczności, również wymagają regularnego stosowania przez dłuższy czas. Ich oddziaływanie bywa jednak bardziej intensywne, a to dlatego, że środki te komponuje się albo z syntetyków opracowanych przez naukowców (syntetyków o udowodnionym i potwierdzonym działaniu), albo ze składników naturalnych połączonych w kompozycje o zoptymalizowanym czy wręcz nawet zintensyfikowanym dzięki synergii działaniu.
Zioła i środki na łysienie – efekty
W zależności od tego, jakie zioła na łysienie lub środki na porost włosów wybierzemy możemy spodziewać się różnego wpływu na stan naszej czupryny. Zdecydowanej większości łysiejących mężczyzn zależeć powinno na zablokowaniu pochodnej testosteronu o nazwie DHT. Pochodna ta obciąża mieszki włosowe przyczyniając się do ich miniaturyzacji. W tym przypadku do dyspozycji mamy lek o nazwie finasteryd (farmaceutyk o dość silnym działaniu, pisałem o nim kilkukrotnie) bądź też wyciąg z pewnego egzotycznego drzewa. Jest nim Saw palmetto – roślina ta również działa na zasadzie blokera DHT i może być wykorzystana zarówno w leczeniu łysienia, jak i dla ochrony prostaty, czyli w tym samym celu co finasteryd. O Saw Palmetto też pisałem, zawiera je bardzo dobry preparat o nazwie Procerin (składa się z kilku naturalnych blokerów DHT, działa lepiej niż samo zioło).
W zasadzie każde zioło ma swój syntetyczny odpowiednik, a współczesna medycyna i kosmetologia nie szczędzą starań, by jak najpełniej zaspokoić potrzeby naszych włosów.
Czy zatem warto stosować zioła na łysienie? Moim zdaniem tak i wcale niekoniecznie dlatego, że są naturalne. Cenną zaletą jest łagodność oddziaływania i fakt, iż są tanie. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, że zioła nie zawsze wystarczą. Często mimo wszystko należy sięgnąć po profesjonalne środki na porost włosów, bo zioła sobie nie poradzą.