Wypadanie włosów – zjawisko niby normalne, ale nie zawsze

Wypadanie włosów – zjawisko niby normalne, ale nie zawsze
Rate this post

Wypadanie włosów obserwujemy na co dzień. Każdego dnia wypada nam od 50 do 100 sztuk włosów i nie jest to czymś nienormalnym. A co robić w sytuacji gdy włosy sypią się z głowy na potęgę? O tym za moment.

Trochę o włosach

To, że codziennie tracimy włosy wynika ze specyfiki ich wzrostu. Taki jest cykl rozwoju włosa: faza wzrostu (anagen), inwolucji czyli zaniku (katagen) i faza spoczynku (telogen). W normalnym cyklu telogen kończy się wypadnięciem włosa. Cykl ten trwa kilka lat. Nasze włosy mogą osiągnąć długość nawet jednego metra, ale nie jest im to dane po pierwsze z uwagi na to, że włosy stale przycinamy, po drugie dlatego, że w różnych okresach naszego życia włosy różnie wypadają.

Nadmierne wypadanie włosów znacznie je przerzedza, a niejednokrotnie prowadzi do wyłysienia.
Przyczyny tego stanu rzeczy są różne: począwszy od okresowych niedoborów składników odżywczych, przez choroby ogólnoustrojowe i choroby skóry głowy, po uwarunkowania genetyczne i zaburzenia hormonalne.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Jeśli chodzi o okresowe wypadanie włosów w czołówce plasują się złe nawyki żywieniowe i kiepskie nawyki pielęgnacyjne. Jeśli nie dbamy o włosy nie należy dziwić się, że dochodzi do ich wypadania. Podobnie w przypadku diety – włosy, które nie zostaną odpowiednio odżywione od wewnątrz będą gorzej rosły i szybciej wypadną. Te czynniki są zależne od nas. Natomiast przed większością chorób i przed przyczynami genetycznymi obronić się nie sposób, ale można je z powodzeniem leczyć i wyleczyć. Jakie to przyczyny?

Wypadanie włosów o podłożu genetycznym

W każdej sytuacji możemy mówić o genetycznych uwarunkowaniach, jedni z nas te same zagrożenia znoszą lepiej inni gorzej – to właśnie kwestia naszych genów. Podłoże genetyczne ma na pewno łysienie androgenowe i to zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, oraz łysienie plackowate. Co do innych typów łysienia nie ma tak jednoznacznego wskazania na geny.

Wypadanie włosów pod wpływem androgenów

Dochodzi do niego w chwili gdy w owłosionej skórze głowy gromadzi się nadmiar DHT. Testosteron, męski hormon płciowy (androgen) pod wpływem enzymu 5alfa-reduktaza zmienia się w bardzo aktywny hormon dihydrotestosteron (to DHT). Ta substancja powoduje wypadanie włosów i miniaturyzację mieszków włosowych, która polega na tym, że mieszki stopniowo przesuwają się ku górnym partiom skóry, są słabiej osadzone, nie mogą produkować normalnych włosów i wytwarzają charakterystyczny meszek – drobne, słabe włoski.
U mężczyzn wypadanie włosów zaczyna się od okolic czołowo – ciemieniowych i samego czubka głowy.
U kobiet włosy znikają na ciemieniu. Bardzo często zachowana zostaje przednia linia włosów.
To wypadanie włosów można leczyć – im wcześniej tym lepiej. U pań wykonuje się najpierw badania ginekologiczne by wykluczyć ewentualne choroby.

W leczeniu androgenowego wypadania włosów doskonale sprawdza się minioxidil (zawiera go wiele preparatów dostępnych na rynku – stężenie w środkach dostępnych bez recepty to 5% minoxidilu – pisałem o nim tutaj). Mężczyźni mogą też posiłkować się środkami farmakologicznymi, dobrym i sprawdzonym lekiem jest finasteryd (niestety drogi i ma pewne działania uboczne).

Wypadanie włosów – inne hormony

Kondycja i stan naszych włosów zależą też od tarczycy, przysadki, nadnerczy a nawet jajników. Wypadanie włosów pojawia się w chorobach i zaburzeniach pracy tych narządów. Większość z nich poddaje się leczeniu, bez wizyty u lekarza i lekarskiego nadzoru w tym wypadku się nie obejdzie.

Wypadanie włosów – choroby

Choroby ogólnoustrojowe, choroby skóry głowy, zatrucia – bardzo źle oddziałują na włosy. Wypadanie włosów pojawia się po zatruciu talem, arsenem i rtęcią, w chorobach, które przebiegają z wysoką gorączką, oraz w grzybicach, liszajach i innych dolegliwościach atakujących skórę głowy. Te ostatnie są o tyle niebezpieczne, że prowadzą do bliznowacenia mieszków włosowych. W efekcie wypadanie włosów staje się łysieniem nieodwracalnym. Jedyną możliwą terapią jest w tym wypadku leczenie zabiegowe (transplantacja włosów).

Wypadanie włosów polekowe

Leki leczą, ale wiele z nich szkodzi włosom, zwłaszcza te silne, stosowane w najpoważniejszych zachorowaniach (choroby nowotworowe, autoimmunologiczne itp.). Wypadanie włosów powodują immunosupresanty i leki cytostatyczne. Po zakończeniu terapii lekami, a często nawet jeszcze w trakcie jej trwania włosy zaczynają odrastać.

Wypadanie włosów pojawia się też po ciąży, albo po odstawieniu leków antykoncepcyjnych – w tym przypadku odpowiedzialny jest za to spadek poziomu estrogenów.

Co  z tym fantem zrobić?

Ustalić przyczynę wypadania włosów i starać się ją zwalczyć. Zanim ci się to uda polecam od razu zaopatrzenie się w ⇒ szampon REVITA – pomaga na każdy rodzaj wypadania włosów, polecają go nawet trycholodzy.

One Response

  1. Urszula

Reply