Wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży
Rate this post

Wypadanie włosów po ciąży, mimo iż spotyka się z wielkim zdziwieniem ze strony kobiet, nie powinno być jednak niczym niepokojącym. To objaw występujący bardzo często, obejmujący znaczną grupę świeżo upieczonych mam.

W większości przypadków problem ten nie trwa zbyt długo i bardzo szybko można się z nim uporać. Nagła utrata włosów po porodzie występuje u około 40-50% kobiet. Jest to związane przede wszystkim z działaniem hormonów. Podczas ciąży następuje znaczny wzrost hormonów, co z kolei skutkuje blokowaniem wypadania włosów. Po urodzeniu dziecka poziom hormonów wraca do normy, czego efektem jest wypadanie włosów.

W okresie ciąży bardzo często dochodzi do znacznego osłabienia włosów, czego konsekwencją jest także ich szybsza utrata. Od jednego do pięciu miesięcy po porodzie bardzo często dochodzi do tak zwanego łysienia telogenowego, które charakteryzuje się intensywnym lecz krótkotrwałym wypadaniem włosów, związanym przede wszystkim z odradzaniem się cebulek włosowych.

Utrata włosów po porodzie to problem tymczasowy, z którym szybko i skutecznie można się uporać. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, a także wdrożenie właściwej diety. Warto wspomnieć również o tym, że wypadanie włosów po porodzie może być związane z pewną niestabilnością hormonalną oraz innymi zaburzeniami (na przykład toczeń rumieniowaty).

Jak zwalczyć problem wypadania włosów po ciąży?

Niezwykle ważne jest wdrożenie odpowiedniej diety. Do codziennego jadłospisu należy dodać duże ilości warzyw oraz owoców. Chodzi o to, że te składniki pokarmowe są nie tylko bogate w witaminy, ale zawierają mnóstwo bioaktywnych substancji przyspieszających powrót hormonów do normy, a co za tym idzie też do odrostu włosów.

Czy dietę należy wzbogacać o suplementy?

I tak i nie, pod dwoma warunkami.

Po pierwsze: jeśli odżywiasz się w sposób zróżnicowany, jesz zdrowo i w twojej diecie nie brakuje naprawdę różnych składników odżywczych – nie masz żadnych powodów do suplementacji.

 

Po drugie: po ciąży karmisz piersią i cokolwiek zapodasz swojemu organizmowi – wyląduje to również w organizmie twojego dziecka (via mleko), zanim sięgniesz po jakikolwiek suplement poradź się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki czy jest sens się suplementować i czy dany suplement nie zaszkodzi. Pamiętaj, że nawet nadmiar witamin może być groźny, a większość suplementów i tak nie jest wskazana w okresie ciąży i w czasie laktacji.

Jeśli już nie karmisz, to możesz czuć się bardziej bezkarnie. Spośród dodatków witaminowych na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim: witamina C, biotyna, cynk oraz kompleks witaminy B i tabletki typu “skóra, włosy i paznokcie” zawierające kompleksy wzmacniających składników >>> sprawdź jakie.

Pielęgnacja włosów wypadających po ciąży

Po porodzie warto zrezygnować z nadmiernej pielęgnacji włosów za pomocą suszarek, lokówek, czy lakierów. Przyczynia się to bowiem do jeszcze większego ich osłabienia. Najlepiej używać szamponów oraz odżywek do włosów zawierających w swoim składzie krzemionę oraz biotynę, ale świetnym rozwiązaniem jest ich mycie dziecięcym szamponem! Czasem to co najprostsze (a szampony dla dzieci są proste w składzie i łagodne) potrafi zdziałać najwięcej.

Pomocne mogą okazać się również specjalne ampułki do włosów – wzmacniające, które zawierają substancje odżywiające oraz regenerujące cebulki włosowe, ewentualnie szampony stymulujące porost włosów >>> klik i odżywiające je przy okazji.

Z domowych i sprawdzonych metod pielęgnacyjnych poleca się także stosowanie olejku rycynowego, którego należy intensywnie wmasowywać w skórę głowy.

Po porodzie należy zadbać także o właściwą suplementację żelaza. Warto bowiem pamiętać o tym, że jego niedbór prowadzi do przesuszenia i łamliwości włosów, co skutkuje ich nadmiernym wypadaniem.

 

3 komentarze

  1. FRANKIE
    • mamija
  2. inka

Reply