Temat – rzeka: odżywki do włosów

Temat – rzeka: odżywki do włosów
Rate this post

Odżywki do włosów to po pierwsze – temat rzeka, po drugie – temat, którego część mężczyzn w ogóle unika, tymczasem, jeśli chcesz, by twoje włosy były pełne blasku, sprężyste i pozbawione rozdwojonych końcówek, jednym słowem chcesz mieć mega czuprynę – stosowanie odżywki może okazać się nie zbędne.
Ten tekst adresuję zresztą nie tylko do mężczyzn, ale i kobiet. Paniom może przyda się uporządkowanie informacji, a panom – przekonanie ich, że użycie odżywki to nic strasznego. Czasem naprawdę może pomów, bo samo stosowanie odpowiednich szamponów pielęgnacyjnych nie wystarczy.

Dlaczego odżywki są niezbędne?

Odżywki są tym dla włosów, czym krem dla twarzy. Takie preparaty mają silne działanie. Ich aktywne składniki wnikają głęboko w strukturę włosa, przyczyniają się do poprawy kondycji naszej czupryny.

Jakie odżywki i dla kogo?

To chyba jasne, że odżywka odżywce nie równa. Innych specyfików wymagają włosy suche czy zniszczone. Na inne składniki mają zapotrzebowanie włosy farbowane bądź osłabione trwałą ondulacją. Jeszcze innych składników potrzebują włosy wypadające. Ale i zdrowym włosom odzywki przydadzą się od czasu do czasu.

Do włosów suchych oraz zniszczonych idealne będą odżywki, które mają właściwości natłuszczające oraz nawilżające. Takie preparaty pozostawiają na włosach ochronną warstewkę, powodując że stają się one odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto odżywki do takiego rodzaju włosów regenerują ich zniszczoną strukturę, co sprawia, że włosy są wygładzone, nie przypominają siana. Część z nich oczyszcza również włosy ze składników, które „wbijając” się głęboko w ich strukturę sprawiają, że włosy tracą wilgoć i wyglądają nieatrakcyjnie (przykład: Radia).

Odżywki do włosów ze skłonnością do przetłuszczania się mają za zadanie zahamowanie nadmiernej pracy gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum (np. Revita.COR).

Do włosów farbowanych przeznaczone są specjalne odżywki, których składniki będą chroniły przed szybką utratą blasku i nadanej barwy (np. NIA Conditioner).

Z kolei na włosy zdrowe należy nakładać takie odżywki, które mają lekką konsystencję. Specyfiki takie nadadzą czuprynie odpowiednią miękkość, zapewnią blask oraz znacznie ułatwią rozczesywanie. Do włosów zdrowych, ale niesfornie skręcających się również służą specjalne odżywki. Wygładzają one czuprynę i nadają lokom odpowiednią sprężystość. Dzięki takim preparatem nie mamy już na głowie tak zwanej „szopy”, ale pięknie skręcone kosmyki.

Gdy włosy są cienkie i rzadkie nie należy stosować odżywek, które nie wymagają spłukiwania. Takie specyfiki sprawią, że włosy zostaną dodatkowo obciążone. Lepiej wybierać preparaty, które należy spłukać. Warto również sięgnąć po kosmetyki, które nadadzą czuprynie objętości. Dzięki nim nie pojawi się efekt spłaszczonej fryzury u nasady, lecz włosy będą lekko uniesione, co sprawi, że optycznie będzie ich znacznie więcej. Ja dobrych odżywek tego typu nie znam, ale zdarzało mi się używać czasem talku do włosów. Świetnie na nie wpływał, a że włosy i tak często myję, nie szkodził za bardzo.

Składniki odżywek

Skład odżywek do włosów uzależniony jest od rodzaju problemu z jakim mają sobie poradzić.

Jeżeli zadaniem odżywek jest regeneracja zniszczonej struktury włosów oraz ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w składzie muszą się znaleźć substancje, które to zapewnią. Jedną z nich są ceramidy. Przyczyniają się one do wzmocnienia komórek włosa. Zwiększają też odporność na działanie promieni ultrafioletowych. Nadają włosom gładkość.

Na włosy suche dobrze działają odżywki, które zawierają w swoim składzie proteiny. Keratyna i kolagen wykazują działanie nawilżające, a jednocześnie zapobiegają wyparowywaniu wody przez otwierające się bądź zniszczone łuski włosów. Żeby czupryna szybciej się regenerowała zaaplikuj jej odżywkę, która będzie zawierała prowitaminę B5 (D-panthenol) oraz witaminę A. Nawilżenie oraz odpowiednią elastyczność zapewniają również oleje roślinne i gliceryna. Nadają one ponadto włosom odpowiedni blask i połysk.
Natomiast zwiększoną objętość, którą otrzymasz dzięki odżywkom z silikonem, ale jakoś nie mam do nich przekonania.

Domowa odżywka do włosów

Do przygotowania takich domowych odżywek możesz wykorzystać żółtka jajek, olejek rycynowy, mleko, drożdże, a nawet rośliny zielne: pokrzywę, rzodkiew, miętę, kwiaty nasturcji, nagietek. W domowych odżywkach świetnie sprawdzają się aloes, rumianek czy rzeżucha. Receptury takich specyfików znajdziesz w internecie. Możesz też podpytać mamę lub babcię, które mogą okazać się prawdziwymi skarbnicami wiedzy w zakresie domowej pielęgnacji włosów.

Podsumowanie

Na koniec: pamiętaj, że im mniej preparatu nałożysz na włosy, tym lepiej. Odżywki należy nakładać na umyte włosy i należy rozprowadzać je na wilgotnej czuprynie. Tylko niektóre preparaty można nakładać na suche włosy. Dobrym sposobem na zintensyfikowanie działania odżywki jest owinięcie głowy folią i ręcznikiem. Im cieplej ma odżywka (i włosy) tym lepiej wnika tam, gdzie powinna :-).

Reply