Tabletki na wypadanie włosów dla mężczyzn

Tabletki na wypadanie włosów dla mężczyzn
2.7 (53.55%) 31 votes

Tym razem postanowiłem stworzyć coś w rodzaju małego kompendium wiedzy na temat tabletek na wypadanie i porost włosów dla mężczyzn i dla kobiet. Na pierwszy ogień panowie, bo na tym gruncie czuję się pewniej. Zanim przejdę do rzeczy przedstawię krótko swoje stanowisko na temat tabletek.

Brać czy nie brać?

Tabletki (dobrze dopracowane) są doskonałe i niezawodne, ale pod pewnymi warunkami:

 • bierze się je regularnie w ściśle określonej (dopasowanej indywidualnie) dawce,
 • akceptuje się pewne skutki uboczne – o ile są takowe, bo nie zawsze się pojawiają,
 • akceptuje się dożywotnią kurację,
 • woli się tabletki od wcierek.

Jeśli godzisz się na te warunki – tabletki są dla Ciebie, lepszych leków nie znajdziesz.

Ja osobiście wolę wcierki i dopóki działa na mnie minoxidil tudzież inne fajne substancje (zainteresowanych odsyłam do postu o minoxidilu dla mężczyzn) stawiam na leki miejscowe.

Wiem jednak, że z wcieraniem (i używaniem kosmetyków) bywa różnie i znam wielu mężczyzn, którzy wybrali tabletki na łysienie i porost włosów dla mężczyzn.

Oczywiście gros moich łysiejących znajomych nic ze swoimi łysinami nie robi. Akceptacja łysiny – to też niezły sposób na łysienie, bo nie wymaga żadnej kosmetyczno – leczniczej gimnastyki.

Syntetyki vs. natura, czyli finasteryd kontra suplementy

Mężczyźni cierpiący na łysienie androgenowe mają do wyboru dwa rodzaje tabletek na wypadanie włosów, są to:

 • syntetyki – farmaceutyki dostępne jedynie na receptę, takim lekiem jest finasteryd,
 • suplementy – ogólnodostępne środki częściowo naśladujące działanie finasterydu (choć to raczej finasteryd naśladuje działanie natury), nie powodujące aż tak poważnych skutków ubocznych i działające bardziej wszechstronnie.

Finasteryd pierwotnie przeznaczono do leczenia przerostu gruczołu krokowego, ale okazało się, że lek powoduje też zatrzymanie łysienia, a nawet (w nielicznych przypadkach) odbudowę utraconych włosów. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, ale nie jest to skuteczność stuprocentowa (nie działa na każdego) i ma mnóstwo skutków ubocznych. Dostępny jest jedynie na receptę. Decydując się na kurację finasterydem musisz liczyć się z możliwością:

 • wystąpienia impotencji (problem dotyczy od 1 do 2% mężczyzn)
 • zmniejszeniem produkcji ejakulatu (od ok. 1% do 3% przypadków)
 • wystąpieniem zaburzeń wytrysku (ok. 1,5% mężczyzn)
 • wystąpienia ginekomastii (powiększeniem sutków, zaobserwowano je u ok. 2,2% mężczyzn),
 • atypowych zaburzeń seksualnych (ok. 2,5% przypadków).

W Polsce finasteryd można kupić pod postacią leków (dostępnych na receptę) takich jak: Propecia, Androster, Finaster czy Proscar.

Jeśli finasteryd zadziała tj. powstrzyma wypadanie włosów, po jego odstawieniu czupryna wróci do normy sprzed kuracji – włosy ponownie zaczną wypadać, no ale to zjawisko typowe dla każdej kuracji. Odstawienie minoxidilu i naturalnych (opisanych niżej) tabletek na wypadanie włosów ma te same skutki co odstawienie finasterydu – łysienie powraca.

Podstawowe informacje o tym leku i pełen wykaz tabletek, które go zawierają znajdziesz TUTAJ.

 Naturalne tabletki na wypadanie włosów

Pod pojęciem naturalne rozumiem takie tabletki, które przygotowano w oparciu o zioła i substancje, które można pozyskać z innych naturalnych produktów. Są to tabletki ogólnodostępne tzn. można je kupić bez recepty. Są odpowiednio droższe, bo środki naturalne z reguły kosztują więcej (pozyskanie ich jest kosztowniejsze) niż syntetyki. Skuteczność tych tabletek zależy od składu. Moim zdaniem, do wypróbowania najlepiej nadają się: Profolan, Saw Palmetto, Advecia, Procerin i Provillus for Men. Dlaczego?

Profolan

profolan Profolan uważam za jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą propozycję dla łysiejących mężczyzn, a to dlatego, że:

 • działa antyandrogennie, bo lekko blokuje DHT,
 • stymuluje procesy odżywiania mieszków włosowych, przez co mieszki nie ulegają miniaturyzacji,
 • dostarcza włosom składników odżywczych.

Połączone działanie inhibitora DHT i stymulatora wzrostu daje najlepsze efekty. To tak, jakby połączyć finasteryd z minoksydylem. Oczywiście w tym przypadku dzianie nie będzie tak intensywne, bo to produkt naturalny, a nie żaden farmaceutyk, ale efekty i tak szybko się pojawią.

Co najważniejsze Profolan nie powoduje skutków ubocznych.

Więcej informacji o Profolanie znajdziesz w tym moim poście.

Dostępność i cena: Sprawdź na stronie producenta

Saw Palmetto

saw_palmetto_2500mgUważa się je za najlepszy naturalny zamiennik dla finasterydu i choć jego skuteczność jest równie kontrowersyjna – Saw Palmetto nie powoduje tylu skutków ubocznych co tabletki z finasterydem. Na pewno nie oddziałuje tak silnie na potencję i funkcje seksualne. Dobrze blokuje syntezę DHT (enzym 5-a-r), ale może powodować, szczególnie w początkowym okresie, mdłości, bóle głowy czy wahania potencji. Uwaga: jeśli chodzi o potencję wielu mężczyzn twierdzi, że Saw Palmetto ją wzmaga, ale nie brak też głosów, że może ją osłabić. To najprawdopodobniej efekt psychologiczny, dlatego jeśli zdecydujesz się na ten środek postaraj się nie programować psychiki na jakieś szczególne działanie. Biorąc tabletki nie nastawiaj się na konkretne efekty, po prostu wnikliwie obserwuj organizm.

Saw Palmetto jest stosunkowo tanie, na pewno tańsze w porównaniu z tabletkami o złożonym składzie.

Dostępność i cena: sprawdź w ceneo

Foligain Hair Loss

foligain-hair-loss-formulaTo tabletki złożone, skomponowane z: Saw Palmetto, cynku, miedzi, ekstraktów z żeńszenia i paru innych roślin oraz tauryny i witamin niezbędnych włosom do prawidłowego wzrostu. Dzięki temu Foligain nie tylko powstrzymuje procesy konwersji testosteronu do DHT, ale silnie odżywia skórę głowy i włosy, przez co intensyfikuje ich porost i poprawia kondycję.

Mam tylko jedno zastrzeżenie: to produkt dość drogi. Jest też bardzo skuteczny. Cóż, trzeba dokonać niełatwego wyboru.

Dostępność i cena: sprawdź na stronie biovea

Procerin

To jedne z najskuteczniejszych, o ile nie najskuteczniejsze tabletki na wypadanie i porost włosów dla mężczyzn. Skład Procerinu i jego działanie dobrze opisano na stronie sklepu. Znajdziesz go TUTAJ.

W telegraficznym skrócie: tabletki te dobrze blokują DHT i świetnie odżywiają włosy. Są też bardzo skuteczne. Skuteczność potwierdzają użytkownicy. I tu … niespodzianka. Filmik z opinią o Procerinie i fotkami „przed” i „po”:

Moim zdaniem warto w to zainwestować, szczególnie jeśli nie lubisz wcierek.

Dostępność i cena: sprawdź w ceneo

Provillus for men

provillus-dla-mezczyznI te kapsułki są niezłe. Nie wiem czy lepsze od Procerinu czy gorsze, na pewno działają bardzo podobnie. Generalnie znane mi osoby używające jednych lub drugich tabletek są po prostu wierne wybranej przez siebie marce, bo skoro coś działa to nie ma sensu wymieniać tego czegoś na coś innego :-).

Provillus dobrze powstrzymuje konwersję testosteronu do DHT i równie dobrze jak Procerin odżywia i wzmacnia włosy.

Dostępność i cena: Sprawdź w Ceneo

 

Na dziś to już wszystko. Zostały mi jeszcze do omówienia tabletki na wypadanie włosów dla kobiet – obiecuję, że zajmę się nimi w kolejnym poście. I nieskomplikowane preparaty ziołowo witaminowe wzmacniające włosy, które z łysieniem radzą sobie średnio (lub wcale) ale mogą poprawić kondycję czupryny. O nich też niedługo opowiem.

12 komentarzy

 1. Karols
 2. DarekL
  • treck
 3. menscare
 4. lucky
  • treck
 5. MAXIMUS
  • Jakub
 6. sonny
  • Jakub
  • Gorgie
 7. MARK

Reply