Szampony do przetłuszczających się włosów

Szampony do przetłuszczających się włosów
4 (80%) 2 votes

Włosy dzielimy na trzy rodzaje: włosy tłuste, suche i normalne. Te pierwsze, które interesują nas najbardziej, mają skłonność do szybkiego przetłuszczania się, co nie znaczy, że na pozostałych typach włosów nie pojawia się tłuste sebum (łój).  Sebum jest naturalną wydzieliną gruczołów łojowych, a jego zadaniem jest ochrona i nawilżenie włosów, oraz zapewnienie im jak najlepszych warunków do rozwoju (wzrostu i utrzymania się na głowie i nie tylko na niej).

Sebum wytwarzane jest przez gruczoły łojowe, których ujścia znajdują się w mieszkach włosowych. W efekcie włosy rosnąc są już nieco natłuszczone, ale wydzielina ta przedostaje się też na zewnątrz i z czasem natłuszcza włosy na całej ich długości. Jeśli proces ten odbywa się bardzo szybko (czasami nawet w ciągu kilku godzin) mówimy o włosach przetłuszczających się.
Szampony do przetłuszczających się włosów powinny stabilizować produkcję sebum, nie szkodzić przy tym skórze głowy i włosom oraz minimalizować dodatkowe zagrożenia.

UWAGA: Szybkie przetłuszczanie się może sprzyjać wypadaniu włosów i łysieniu łojotokowemu. Dlatego jest to problem, do którego należy podejść naprawdę poważnie. Dokładne oczyszczanie skalpu w czasie mycia oraz stabilizacja procesów wytwarzania łoju ułatwiają “życie” mieszkom włosowym, chroniąc je przed powstawaniem charakterystycznych czopów, mogących całkowicie zablokować porost włosów.

Co grozi przetłuszczającym się włosom?

Łojotok jest oczywiście problemem, ale nie największym. Groźniejsze są jego konsekwencje. Łojotok może powodować łupież, stany zapalne, choroby grzybicze (sebum jest idealną pożywką dla drobnoustrojów) a nawet łojotokowe zapalenie skóry, które jest chorobą, z jaką niektórzy z nas zmagają się przez całe życie. Celem pielęgnacji włosów przetłuszczających się jest więc nie tylko zapewnienie włosom odpowiedniego wyglądu, ale i ochrona przed wymienionymi wyżej przypadłościami.

Jak wybrać dobry szampon do włosów przetłuszczających się?

Włosy przetłuszczające się możemy pielęgnować szamponami o właściwościach leczniczych (najlepiej po konsultacji z dermatologiem) lub kosmetycznymi szamponami do włosów tłustych. Ja osobiście mam trzy typy, są to szampony przeciwłupieżowe, łagodzące, przeciwzapalne, tylko takich używam kiedy pojawia się jakikolwiek problem z łupieżem lub łojotokiem:

– dość dobry szampon miętowy Head & Shoulders, tylko nie ten 2 w 1, produkty 2 w 1 są trochę przekombinowane i bynajmniej nie lepsze od zwykłych kosmetyków (klik),

– niezły szampon Zoxin-med, który działa niemal tak samo, jak Nizoral (klik), włosy są po nim trochę sianowate, ale w moim odczuciu nieźle powstrzymuje łojotok,

świetny szampon Revita, który nie tylko stabilizuje łojotok, ale i powstrzymuje wypadanie włosów (klik).

Warto przy tym uważać na to, by były to szampony, które nie obciążają włosów, nie zawierają dodatkowych składników typu barwniki czy konserwanty, nie są szamponami zawierającymi detergenty. Najlepiej jeśli przeznaczone są do pielęgnacji skóry wrażliwej.
Włosy przetłuszczające się należy myć delikatnie (zbyt intensywny masaż zanadto pobudza gruczoły łojowe do wytwarzania sebum) i to w letniej wodzie.

Po umyciu można na włosy nałożyć odżywkę, przy czym odżywki bez spłukiwania należy zdecydowanie wykluczyć. Niektóre maski do włosów przetłuszczających się mają działanie ściągające i stabilizujące pracę gruczołów łojowych – warto po nie od czasu do czasu sięgnąć.

Reply