Szampony koloryzujące i farby do włosów – jak działają i które są zdrowsze?
Szampony koloryzujące i farby do włosów są najpopularniejszymi produktami powiedzmy.. stylizacyjnymi. Wiele osób nie jest zadowolonych z naturalnego koloru włosów. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego, bo natura nie zawsze dobiera nam czuprynę w kolorze idealnie pasującym do typu naszej urody. Dodatkowo z czasem nasze włosy siwieją, a siwizna nie zawsze wygląda estetycznie, choć niektórym osobom zdecydowanie dodaje uroku. Wskazuje jednak zbyt jednoznacznie na wiek, a my nie chcąc pogodzić się ze starzeniem poprawiamy niedoskonałości sięgając między innymi po środki do koloryzacji włosów.
Jako ludzie robiliśmy to od zawsze i to zarówno kobiety jak i mężczyźni, niektóre środki do koloryzacji wykorzystywane są od setek jeśli nie tysięcy lat, a że nauka nieco się rozwinęła i współczesne wynalazki kosmetyczne pozwalają nam zmienić barwę czupryny w sposób bardziej trwały i spektakularny nic dziwnego że decydujemy się na zabiegi tego rodzaju.
Pamiętajmy jednak, że trwała koloryzacja wymaga dość poważnej ingerencji w strukturę włosa, co przy nadmiernej beztrosce, nieuwadze, zbyt częstym farbowaniu może skończyć się wysuszeniem i całkowitym zniszczeniem włosów. Zamiast pięknej lśniącej i bujnej czupryny na głowie pozostaniemy z sianem, które na dodatek może się stopniowo wykruszać (pomijam już fakt, że takie siano jest nie do opanowania jeśli chodzi o stylizację).
Jeżeli więc zależy nam na wyglądzie do koloryzacji włosów powinniśmy podchodzić bardzo ostrożnie, a szampony i farby koloryzujące stosować należy z umiarem i bez przesady. Najlepiej oddać się w ręce dobrego fryzjera. Odpowiedzialny profesjonalista nigdy nie podejmie się przeprowadzenia zabiegu, który zanadto zaszkodzi naszej czuprynie.
Profesjonalne szampony i farby koloryzujące
Zakłady fryzjerskie dysponują produktami, które w sklepach są niedostępne. Główną zaletą profesjonalnej koloryzacji jest możliwość dobrania bardzo indywidualnego odcienia farby do włosów. Fryzjerzy mieszają barwniki zyskując w ten sposób najbardziej pożądaną barwę. Gotowe farby do włosów nie są aż tak uniwersalne – producenci przedstawiają nam po prostu konkretne propozycje odcieni.
Decydując się na koloryzację włosów u fryzjera możemy liczyć na to, że nasza czupryna nie ulegnie zniszczeniu, zostanie zafarbowana bardzo dokładnie, a na skórze nie zostaną nieestetyczne ślady po farbowaniu. W domu trudno o taką perfekcję choć oczywiście możliwość skorzystania z szamponów i farb koloryzujących do użytku domowego jest dla wielu z nas znacznie bardziej kusząca.
Podział środków do koloryzacji włosów
W zależności od składu i oddziaływania na włosy szampony i farby koloryzujące dzieli się na trzy grupy preparatów, są to: środki do koloryzacji częściowo – trwałej, pół – trwałej i trwałej. Jakie występują między nimi różnice?
Środki do koloryzacji częściowo – trwałej
To szampony koloryzujące, po których zastosowaniu kolor utrzymuje się na włosach od kilku do kilkunastu myć, nie dłużej. Środki te nie zmieniają struktury włosa, aktywne molekuły zawarte w szamponach koloryzujących są niewielkie i stosunkowo szybko ulegają wypłukaniu. Szampony koloryzujące tego typu pokrywają nieznaczny procent siwych włosów – zazwyczaj do 50% nie więcej. Po użyciu takiego szamponu dość szybko możemy przystąpić do ponownej koloryzacji pamiętajmy jednak, że tym sposobem nie osiągniemy diametralnej zmiany koloru. Możemy jedynie podkreślić kolor naturalny lub nadać mu nieco inny odcień.
Szampony koloryzujące do koloryzacji pół-trwałej
Zazwyczaj pozbawione są amoniaku, choć zawierają nadtlenki. Molekuły z barwnikami zawarte w tych szamponach są nieco większe od molekuł w szamponach do koloryzacji częściowo – trwałej. Trudniej je wypłukać i proces ten trwa dłużej – kolor utrzymuje się do dwudziestu kilku myć przy czym stopniowo jego intensywność ulega zmniejszeniu. Szampony tego typu to dobra alternatywa dla farb, praktycznie w całości pokrywają siwe włosy, a co najważniejsze: nie zmieniają struktury włosów są więc nieco bezpieczniejsze.
Farby do koloryzacji trwałej
Wnikają głęboko we włosy i wchodzą w reakcje z budulcami włosów i substancjami nadającymi im kolor. Zawierają amoniak i nadtlenki. Z użyciem farb wiąże się więc pewne ryzyko – zwłaszcza gdy nazbyt często poddajemy włosy ich działaniu. Farby odbarwiają włosy, a molekuły koloryzujące wnikają głęboko co nie znaczy że w pewnym momencie włosy nie tracą koloru. Kolor blaknie ale nie jest w stu procentach usuwalny, vide farby do włosów dla mężczyzn. Każdy kto choć raz zdecydował się na trwałą koloryzację wie, że w tym przypadku konieczne jest regularne farbowanie odrostów, w przeciwnym wypadku włosy wyglądają nieestetycznie.