Substancje niezbędne w walce z wypadaniem włosów

Substancje niezbędne w walce z wypadaniem włosów
Rate this post

Odpowiednia pielęgnacja oraz dobrze dobrane kosmetyki mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy kondycji naszych włosów. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że najbardziej skuteczne efekty można uzyskać dzięki równoczesnemu stosowaniu odpowiednich preparatów zewnętrznych wraz z umiejętnym odżywianiem wewnętrznym. Wygląd naszych włosów w znacznej mierze świadczy o kondycji całego naszego organizmu. Zły stan włosów jest symptomem pewnych niedoborów w organizmie człowieka. Chodzi tu przede wszystkim o niedobór najważniejszych składników budulcowych, niezbędnych do odbudowy włosów. Przyjmowanie dobrze dobranych preparatów i suplementów diety pozwala na dostarczenie do organizmu substancji, które są niezbędne do prawidłowej ochrony oraz pielęgnacji włosów. Ale to nie wszystko – preparaty i suplementy bogate w niezbędne substancje przyczyniają się również do poprawy wyglądu i kondycji skóry oraz paznokci.

Łysienie jest utrapieniem wielu ludzi. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może stanowić efekt uboczny działania niektórych leków, czy chemioterapii. Może być też wynikiem pewnych stanów fizjologicznych, do których należy między innymi zaliczyć: zaburzenia hormonalne, menopauzę, czy długotrwale przebiegającą chorobę. Wiele osób wstydzi się swego łysienia, a co się z tym wiąże – rezygnuje z wizyty u lekarza. Skutkiem tego jest pogłębianie się problemu, a warto podkreślić, że im problem ten bardziej zaawansowany, tym też trudniejszy do wyleczenia.  Na szczęście łysienie nie jest stanem nieodwracalnym – można je wyleczyć zmieniając dotychczasowy tryb życia, lecząc zaburzenia hormonalne, stosując odpowiednio dobrane preparaty miejscowe oraz dbając o odpowiednią suplementację witamin i minerałów.

lupus-hair-loss

W dzisiejszym tekście przedstawię substancje, które powinny stanowić skład przyjmowanych przez nas preparatów, jako że okazują się skuteczne w powstrzymywaniu nadmiernego wypadania włosów. W preparatach przyjmowanych przez nas doustnie powinny znajdować się składniki, które stanowią przede wszystkim budulec włosów. Do takich składników zalicza się aminokwasy siarkowe: metioninę oraz lizynę. Z kolei inne substancje: niacyna oraz minerały, głównie fosfor, wapń, żelazo i krzem są odpowiedzialne za właściwe ukrwienie cebulek włosowych. Tak zwany kwas paraaminobenzoesowy oraz biotyna przeciwdziałają łysieniu, a ponadto chronią włosy przed negatywnym działaniem promieni ultrafioletowych.

Przyjmowanie preparatów, które w swoim składzie zawierają wymienione powyżej substancje, a także witaminy i sole mineralne, które omówię za chwilę, jest w stanie przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów i poprawić ich kondycję. Substancje te zawarte są w wielu preparatach wskazanych w leczeniu wypadania włosów, dostępnych między innymi pod postacią toników, które wciera się w skórę głowy.

Jedną z witamin stanowiących niezbędny skład preparatów zalecanych w ramach kuracji przeciw łysieniu jest witamina A, która okazuje się zresztą niezbędna do rozwoju oraz ogólnego funkcjonowania naszego organizmu. Skrzyp polny z kolei odpowiedzialny jest za prawidłowy wzrost oraz regenerację włosów, skóry i paznokci. Stanowi naturalne źródło związków krzemu. Warto między innymi podkreślić, że każdy gram zdrowych włosów posiada około 90-100 mg elementarnego krzemu. Wspomniana wcześniej cystyna jest jednym z głównych składników keratyny, która to z kolei buduje włosy i paznokcie. Ma ona ogromny wpływ na proces wzmacniania włosów.

Niedobór metioniny z kolei prowadzi do nadmiernej suchości oraz łamliwości włosów. Cysteina wpływa ponadto na połysk włosów. Ważną rolę odgrywają również witaminy z grupy B. Kwas pantotenowy na przykład pełni istotną funkcję w budowaniu oraz funkcjonowaniu włosów. Niezwykle ważna jest witamina H, a więc biotyna, która zapobiega wypadaniu włosów. Kwas foliowy natomiast opóźnia proces siwienia włosów. Glikogen znajdujący się we wnętrzu cebulki włosa przetwarzany jest w energię, która to z kolei stymuluje podział komórek, a także metabolizm. Przyspieszone procesy komórkowe, które zachodzą w korzeniach, przyczyniają się do wzrostu mocniejszych włosów.

Niezwykle ważne są również proteiny roślinne, zwłaszcza sojowe, owsiane, ryżowe i pszenne. Ich właściwości nadają włosom miękkość oraz blask. Proteiny sojowe są odpowiedzialne za ochronę włosów przed negatywnym wpływem różnego rodzaju czynników środowiskowych. Proteiny pszenne wzmacniają włókno włosa, a ponadto wykazują cenne właściwości odżywiające i nawilżające. Proteiny owsiane z kolei zmiękczają i uelastyczniają włosy. Zadaniem protein ryżowych jest odżywianie włosów i nadawanie im miękkości.

Stosowanie preparatów zawierających w swym składzie wymienione powyżej substancje, sole mineralne i witaminy z całą pewnością przyczynia się do poprawy kondycji włosów. Opisane powyżej substancje są niezbędne w kuracji przeciwko nadmiernemu wypadaniu włosów. Osiągnięcie możliwie najlepszych efektów jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zastosowana terapia przeciwko wypadaniu włosów będzie działała przede wszystkim od wewnątrz. Stosowanie samych preparatów zewnętrznych, a więc różnego rodzaju szamponów, pianek, czy odżywek, często okazuje się niewystarczające. Warto zatem zadbać o odpowiednią suplementację, mając na uwadze powyższą listę niezbędnych substancji stosowanych w kuracji przeciwko wypadaniu włosów.

 

 

 

One Response

  1. korina

Reply