Rodzaje włosów i ich pielęgnacja

Rodzaje włosów i ich pielęgnacja
Rate this post

Każdy rodzaj włosów wymaga tak naprawdę innej pielęgnacji. Niewłaściwa pielęgnacja może skutkować pogorszeniem kondycji oraz wyglądu włosów. Jak zatem dbać o włosy? Jakich środków pielęgnacyjnych używać? Zachęcam do przeczytania poniższych wskazówek.

Pielęgnacja włosów normalnych

Zacznijmy zatem od włosów najmniej problemowych, ale wymagających równie dużego wkładu w codzienną pielęgnację. Mowa o włosach normalnych, charakteryzujących się zdrowym i naturalnym wyglądem. Włosy normalne to przede wszystkom włosy elastyczne, puszyste, jedwabiste i sprężyste. Nie mają skłonności do przetłuszczania się u nasady oraz do rozdwajania na końcówkach. Tego rodzaju stanem włosów może pochwalić się jedynie nieliczna część naszego społeczeństwa. Zdecydowana większość z nas posiada włosy bardziej problemowe. O ile pielęgnacja włosów normalnych nie wymaga zbytniego wysiłku, o tyle nie należy ograniczać jej do minimum. Brak odpowiedniej pielęgnacji w przypadku włosów normalnych może przyczynić się do znacznego pogorszenia ich stanu. W rezultacie może okazać się, że włosy przestaną być „normalne”.

Pielęgnacja tego rodzaju włosów polega przede wszystkim na zachowaniu ich dobrej kondycji, co powinno przejawiać się głównie w ochronie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a więc promieni słonecznych, wiatru, czy zbyt gorącego i przesuszonego powietrza. Do mycia należy używać szamponów delikatnych pomagających utrzymać naturalną wilgotność włosów. Najlepiej wybierać szampony z dużą zawartością witamin lub z ekstrakem z alg morskich. Połysku nadadzą włosom szampony zawierające w swoim składzie polimery lub prowitaminę B5. Ważne, aby wybierany przez nas szampon mógł działać regulująco na pracę gruczołów łojowych. Do pielęgnacji włosów normalnych warto używać także specjalnych odżywek nakładanych na końcówki. Odżywki te doskonale nawilżają włosy, zapobiegają ich nadmiernemu wysuszeniu, a dodatkowo ułatwiają także rozczesywanie.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Włosy przetłuszczające są bardzo uciążliwe w codziennej pielęgnacji oraz stylizacji. Wiem o tym doskonale, ponieważ sama zmagam się z tym rodzajem włosów. Włosy przetłuszczające się szybko tracą świeżość, błyszczą się i mają nieestetyczny wygląd. Mają ponadto skłonność do powstawania łupieżu oraz wypadania. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju włosów jest zwiększona produkcja sebum, wytwarzanego przez gruczoły łojowe skóry głowy. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych może być spowodowana wieloma czynnikami. Do najczęstszych zalicza się jednak: uwarunkowania genetyczne, okres dojrzewania i pokwitania, zaburzenia hormonalne, a także źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Do czynników inicjujących nadmierną produkcję sebum zalicza się natomiast: mycie włosów w gorącej wodzie, złe odżywianie, czy suszenie gorącym powietrzem.

Włosy przetłuszczające się wymagają częstego mycia, dzięki któremu możliwe jest oczyszczanie włosów z nadmiaru łoju. Dla poprawy kondycji tego rodzaju włosów warto sięgać po kosmetyki stworzone specjalne dla skóry problemowej, łojotokowej. Najlepsze okazują się szampony wykazujące działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne oraz łagodzące. Jeżeli włosom przetłuszczającym się towarzyszy także łupież, należe regularnie stosować szampon przeciwłupieżowy, co najmniej przez kilka tygodni.

Pielęgnacja włosów suchych

wlosy

Przeciwieństwem włosów przetłuszczających się są włosy nadmiernie przesuszone. Są to włosy szorskie w dotyku, bez połysku, elektryzujące się i sprawiające ogromne trudności w układaniu. Przyczyną włosów suchych, matowych i łamliwych jest najczęściej działanie promieni słonecznych, słonej lub chlorowanej wody, a także nieodpowiednio przeprowadzony zabieg fryzjerski. Podstawę pielęgnacji włosów suchych stanowi przede wszystkim uzupełnienie niedoboru sebum. W tym celu należy sięgać po specjalne szampony, przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. Ważne jest także stosowanie odpowiednich masek i odżywek. Warto wybierać szampony oraz odżywki wykazujące działanie nawilżające oraz regenerujące. Odżywki powinny charakteryzować się dużą zawartością substancji nawilżających, wygładzających i regenerujących. Należy także pamiętać o tym, aby włosów suchych nie suszyć strumieniem gorącego powietrza.

Pielęgnacja włosów cienkich i delikatnych

Włosy cienkie i delikatne sprawiają wiele problemów, zwłaszcza podczas ich codziennego układania. Przyczyną tego rodzaju włosów są bardzo często uwarunkowania genetyczne, niemniej jednak warto wspomnieć także o dużym wpływie czynników zewnętrznych, a zwłaszcza stresu, zaburzeń hormonalnych, czy niewłaściwego odżywiania. Włosy cienkie są słabe i delikatne, brakuje im sprężystości i puszystosci, szybko tracą też połysk. Są skłonne do łamliwości i rozdwajania.

Pielęgnacja włosów cienkich powinna polegać przede wszystkim na wzmocnieniu. W tym celu warto sięgać przede wszystkim po lekkie szampony oraz odżywki przeznaczone do pielęgnacji takich właśnie włosów. Tego rodzaju preparaty wykazują działanie wzmacniająco-regenerujące, zwiększając przy tym objętość włosów. Należy zrezygnować natomiast z tłustych wosków, żeli i odżywek, które przyczyniają się do zbytniego obciążenia włosów.

 

 

Reply