Rodzaje łysienia dzieci i młodzieży
Łysienie to domena dorosłych mężczyzn. Widok mężczyzny pozbawionego włosów jest czymś naturalnym, nikogo nie dziwi i nie szokuje. Nie stanowi też problemu dla samego zainteresowanego. Inaczej jest z młodzieżą obojga płci i z dziećmi. Nawet ich dotyka kilka rodzajów łysienia.
Dlaczego dzieciom wypadają włosy?
Łysienie może spotykać nawet kilkumiesięczne dzieci. Nie można mylić naturalnego wycierania się pierwszych włosków z chorobą. Jest wiele przyczyn, najczęściej są to wady wrodzone skóry głowy lub też nieprawidłowości w budowie włosów. Jednak najczęstszą przyczyną jest łysienie plackowate, które może zaczynać się w okresie niemowlęcym, przedszkolnym, szkolnym, także w dorosłym życiu. Może trwać z przerwami całe życie. Jest to choroba autoimmunologiczna, trudno poddająca się leczeniu, jednak jej objawy mogą zniknąć samoistnie po kilku tygodniach czy miesiącach, by się nie pojawić przez kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat.
Bywa, że bezpośrednią przyczyną jest stres. Nawet małe dziecko przeżywa silne negatywne emocje, np. po oddaniu do żłobka czy przedszkola. Dzieci wrażliwe, które nie osiągają sukcesów w szkole, które są poddawane presji rodziców, mogą manifestować długotrwały stres łysieniem plackowatym. Nie jest to jednak reguła. Nawet w kochających się, wyrozumiałych , wspierających się rodzinach, szczęśliwe i zadbane dzieci zapadają na tę chorobę.
Zaczyna się niewinnie od niewielkich ognisk łysienia, początki bywają nieraz niezauważone, ale choroba postępuje, a łyse plamki powiększają się, tworząc spore bezwłose placki. W przypadku łysienia plackowatego zaawansowanego może dojść do całkowitej utraty włosów nie tylko na głowie, ale i całym ciele.
Choroba u nieco starszych dzieci powoduje wiele komplikacji psychologicznych. Dzieci wstydzą się swego wyglądu, unikają rówieśników, stają się nieśmiałe i wycofane. Należy je wspomagać i utwierdzać w przekonaniu, że są kochane i wartościowe.
Zdarzają się przypadki łysienia dzieci na skutek trichotillomanii, czyli przymusu wyrywania włosów. Często choroba ma tło nerwowe, należy dać dziecku dużo miłości i troski.
U dziewczynek , których włosy są ciasno splątane, zawiązywane czy spinane, dochodzi do osłabienia trzonu włosa i wypadania, a wynik można oglądać jako przerzedzenie włosów na linii czoła. Odrastające w tym miejscu włosy są cienkie i osłabione. Po kilku latach noszenia takiej fryzury zmiany mogą być nieodwracalne. Podobne skutki przynosi zakładanie obciskających opasek oraz nakryć głowy.
Dlaczego młodzieży wypadają włosy?
U młodzieży występują te same rodzaje łysienia co u dzieci, a więc łysienie plackowate i łysienie mechaniczne na skutek naprężania włosów. U dziewcząt częstą przyczyną są braki pokarmowe, głównie niedobory żelaza, powstające w wyniku niewłaściwego odżywiania się. W trosce o szczupłą sylwetkę młode damy niedojadają, stosują rygorystyczne diety, osłabiają organizm, na co on reaguje utratą włosów. Skutkiem złego odżywiania się jest anemia, a ta również zaznacza się poprzez wypadanie włosów. Wystarczy uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów, odżywiać się zdrowo i racjonalnie, by włosy po pewnym czasie wróciły do dobrej formy.
Wypadanie włosów u dziewcząt i chłopców może być powodowane przez niektóre choroby skóry głowy, długotrwałą wysoką gorączkę, pewne leki, zatrucia. Na szczęście po wyeliminowaniu przyczyny włosy odzyskują poprzednią gęstość. Łysienie wywołane takimi przyczynami nie wymaga leczenia.
Co innego łysienie androgenowe, czyli spowodowane wpływem hormonów płciowych. Testosteron ulega przekształceniu w dihydrotestosteron, ten zaś doprowadza do miniaturyzacji mieszków włosowych, z których przestają wyrastać włosy. Skutki tego dla młodego mężczyzny są trudne do zaakceptowania. Pojawiają się charakterystyczne dla tego rodzaju łysienia zatoki, zaraz po nich obserwuje się przerzedzenia na czubku głowy. Jeśli szybko zostanie podjęte leczenie, pewne jest zahamowanie łysienia i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpi odrost włosów. Młodzi mężczyźni mają spore szanse na utrzymanie włosów i zapobiegnięcie łysinie.
W leczeniu stosuje miejscowo się preparaty z minoxidilem lub aminoxilem, który wmasowuje się w skórę głowy dwa razy dziennie, co po kilku tygodniach skutkuje porostem włosów. Jednak przerwanie terapii powoduje ponowne wypadanie włosów.
Skuteczne są doustne tabletki z zawartością finasterydu. Ta substancja czynna powoduje niemożność przekształcenia testosteronu w szkodliwy dla włosów dihydrotestosteron, dzięki czemu proces łysienia zostaje zahamowany. Dostępne są w sprzedaży także szampony z zawartością tego leku.
Łysienie typu androgenowego spotyka czasami młode dziewczyny. U nich następuje przerzedzanie włosów na 2 cm nad linią czołową. Dzieje się tak na skutek zaburzeń hormonalnych. Leczenie polega na podawaniu estrogenów w tabletkach.