Przeszczep włosów u kobiet – na czym polega?

Przeszczep włosów u kobiet – na czym polega?
Rate this post

Łysienie u kobiet

Nadmierne wypadanie włosów jest dosyć częstym problemem występującym u kobiet. Najczęstszą tego przyczyną jest tak zwane łysienie androgenowe, nazywane też łysieniem typu żeńskiego, które dotyczy około 20-60% kobiet będących przed 60 rokiem życia. Łysienie androgenowe charakteryzuje się tym, że utrata włosów dotyczy przede wszystkim okolicy ciemieniowej oraz przednio-czołowej. Na samym początku łysienia następuje przerzedzenie włosów na środku głowy, zmierzające w kierunku skroni. Stopień nasilenia łysienia androgenowego mierzony jest za pomocą trzystopniowej skali. Ostatni stopień oznacza zatem najbardziej zaawansowaną utratę włosów. Istnieją oczywiście przypadki, w których to łysienie u kobiet przebiega nieco inaczej. Może sie również zdarzyć tak, że  łysienie pojawiające się u kobiety będzie typowe dla tego, które występują z reguły w przypadku mężczyzn.

Łysienie typu żeńskiego bardzo często dotyczy kobiet z guzami jajników, nadczynnością kory nadnerczy lub po usunięciu macicy. Na proces łysienia istotny wpływ mają również uwarunkowania genetyczne. W ramach zdiagnozowania łysienia androgenowego u kobiet konieczne jest przeprowadzenie badań przedmiotowych oraz laboratoryjnych. Badania laboratoryjne uwzględniają wykonanie poziomu hormonów. Mimo wielu analiz, prac naukowych i badawczych, nie wynaleziono dotąd zbawiennego leku pozwalającego na uzyskanie trwałego oraz w pełni satysfakcjonującego efektu terapii łysienia u kobiet. Poza tym, leczenie takie jest uwarunkowane wieloma czynnikami, do których można między innymi zaliczyć: stopień nasilenia łysienia, czy stężenie hormonów androgenowych. Obecnie, najbardziej skutecznym sposobem, pozwalającym na zwalczenie łysiena, okazuje się przeszczep włosów. To póki co jedyna metoda zapewniająca trwałe i naturalne efekty. Zabieg przeszczepu włosów zalecany jest kobietom w przypadku łysienia androgenowego, a także w innych okolicznościach, na przykład w przypadku łysienia pourazowego, łysienia po oparzeniach, czy blizn pooperacyjnych.

Przeszczep włosów u kobiet

Przeszczep włosów u kobiet to zabieg chirurgiczny. Polega on na uzupełnieniu włosów w ubytkach, a więc w miejscach, które uległy wyłysieniu, bądź w przypadku których doszło do znacznego przerzedzenia. Po raz pierwszy zabieg ten opisano w 1959 roku. Pionierem tego rodzaju chirurgii jest amerykański lekarz – Norman Orentreich. W Polsce natomiast pierwszego zabiegu przeszczepu włosów dokonał doktor Jerzy Kolasiński. Miało to miejsce w 1984 roku.

Zabieg przeszczepu włosów polega na pobraniu fragmentu owłosionej skóry pochodzącej z tylnej, bądź bocznej okolicy głowy oraz pocięciu jej na małe elementy, które zawierają pojedynczne zespoły mieszkowe. Jest to tak zwana metoda FU. Fragmenty owłosionej skóry mają z reguły około jednego centymetra szerokości oraz kila centymetrów długości. Zespoły mieszkowe, które zostają wcześniej pocięte, przeszczepia się następnie w wyłysiałe okolice głowy.

Przeszczep włosów może być także wykonywany za pomocą tak zwanej metody FUE. Na chwilę obecną jest to metoda stosowana znacznie częściej, niż ta, opisana powyżej. Stosując tę metodę, w pierwszej kolejności należy pobrać pojedyncze zespoły mieszkowe. Kolejne czynności są natomiast takie same, jak w przypadku metody FU.

Decyzja o wykonaniu zabiegu przeszczepu włosów u kobiet jest ustalana  indywidualnie, po konsultacji z lekarzem. Zabieg taki trwa mniej więcej od sześciu do ośmiu godzin. Wykonywany jest z reguły przy miejscowym znieczuleniu. Metoda FUE nie wymaga użycia szwów. W przypadku metody FU okolica z której pobierane są włosy do przeszczepu, jest zszywana za pomocą szwów lub klamer. Po wykonaniu zabiegu pacjentowi zakłada się na głowę mały opatrunek. Jego zadaniem jest ochranianie umiejscowionych przeszczepów oraz zaszytej rany (w przypadku metody FU). Opatrunek ten zapobiega ponadto powstawaniu dużych obrzęków. Jest on zdejmowany zazwyczaj dwa lub trzy dni po wykonaniu zabiegu. W miejscach, w których umiejscowione zostały przeszczepy, będą się tworzyć niewielkie strupki, które odpadają najczęściej po upływie dwóch tygodni. Po takim samym czasie zdejmowane są również szwy.

Wiele kobiet chcących skorzystać z zabiegu przeszczepu włosów pyta o to, czy istnieją jakieś przeciwskazania. Odpowiedź brzmi: tak, istnieją. Do największych przeciwwskazań przeszczepu włosów zalicza się przede wszystkim: poważne choroby ogólnoustrojowe (na przykład cukrzyca), zachwianie odporności organizmu, wszelkie choroby skórne, przebyty zawał serca, uczulenie na środki znieczulające, czy zaburzenia krzepnięcia krwi.

Nie bez znaczenia pozostaje również koszt takiego zabiegu. Oczywiście każda klinika posiada swój własny cennik, uzależniony od wielu czynników. Dla ogólnej orientacji warto jednak dodać, że przeszczep włosów kosztuje od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zabieg ten oceniany jest jednak jako bezpieczny. Nie ma też ryzyka groźnych powikłań. Możliwe skutki uboczne zabiegu to ból głowy lub obrzęk skóry.

 

 

Reply