Proscar, czyli skondensowany finasteryd – zalety, wady, skutki uboczne w leczeniu łysienia

Proscar, czyli skondensowany finasteryd – zalety, wady, skutki uboczne w leczeniu łysienia
2.4 (48%) 5 votes

Sam osobiście ani Proscaru ani finasterydu w żadnej formie nie stosowałem. Uważa się jednak, że to najskuteczniejszy lek na łysienie i leczenie łysienia bardzo często właśnie na nim się opiera. Zastanawiasz się jak działa, jakie ma zalety, wady i skutki uboczne? Poniżej znajdziesz odpowiedzi – to co udało mi się dowiedzieć na temat tego leku.

Jeszcze raz podkreślam – sam go nie stosowałem, używałem jedynie naturalnych alternatyw (Procerinu), które mogą działać, i działają, nieco inaczej.

proscar

Jak działa Proscar?

Proscar to lek, który został stworzony nie bezpośrednio do leczenia łysienia, ale do walki z innym problemem, jakim jest rozrost gruczołu krokowego (rozrost prostaty). Działanie leku opiera się na złagodzeniu objawów tej choroby, walce z ryzykiem ostrego zatrzymania moczu. Proscar to alternatywa dla operacji prostaty.

Sposoby, w jakie preparat oddziałuje na organizm sprawiają, że wiele osób oprócz zmniejszania gruczołu krokowego stosuje go w celu walki z łysieniem u mężczyzn, bo działa na łysienie typu męskiego. Proscar zawiera substancje, które hamują wytwarzanie 5-alfa reduktazy, enzymu odpowiedzialnego za przekształcenie męskiego hormonu płciowego (testosteronu) w dihydrotestosteron (DHT) – substancję odpowiedzialną za łysienie.

Zalety finasterydu

Stosowanie Proscaru kończy z problemem wypadania włosów. Jednak problem ten eliminuje jedynie wtedy, kiedy lek jest przyjmowany. Od razu po jego odstawieniu problem wraca, a włosy wypadają tak, jak przed kuracją. Lek ten jest tańszy od innych preparatów na łysienie androgenowe dostępnych z dawką 1 mg finasterydu, dlatego też wiele osób sięga właśnie po niego.

Możliwe skutki uboczne

Mimo że lek jest generalnie dobrze tolerowany, nie jest on obojętny dla męskiego organizmu. Jego stosowanie może powodować wiele skutków ubocznych, najczęściej występuje: zmniejszenie libido, impotencja, zmniejszenie objętości nasienia. Zdarza się, że przyjmowaniu leku towarzyszy bolesność i powiększenie piersi, ból jąder, czy obrzęki twarzy.

Lek ten może być stosowany jedynie jako preparat na porost włosów u mężczyzn. Nie można go podawać kobietom ani dzieciom. Kobiety w ciąży powinny uważać, by nie dotknąć przełamanej, czy pokruszonej tabletki, której substancje czynne mogą przedostać się przez skórę oraz wpłynąć na negatywny rozwój męskiego płodu. Minusem preparatu jest również to, że dostępny jest on jedynie na receptę.

Przyjmowanie leku

Lek należy przyjmować raz dziennie o tej samej porze. Bardzo ważna jest systematyczność i pilnowanie godzin przyjmowania preparatu, by organizm mógł jak najlepiej korzystać ze wszystkich aktywnych składników leku.

Przyjęło się uważać, że najlepsze wyniki w leczeniu łysienia daje przyjmowanie 1mg finasterydu dziennie. Jedna tabletka Proscaru zawiera 5 mg tej czynnej substancji. Dlatego przed przyjęciem leku należy podzielić tabletkę na cztery równe części ? można to zrobić przy pomocy maszynki do dzielenia leków (przyjmiemy wtedy 1,25 mg finasterydu). Innym rozwiązaniem jest rozpuszczenie tabletki w 5 ml alkoholu, w ten sposób przygotowując lek na pięć kolejnych dni. Każdego dnia przyjmuje się tym sposobem po 1 ml aktywnych substancji rozpuszczonych w alkoholu.

Gdzie kupić Proscar?

W aptece oczywiście i to tylko na receptę. Lek jest zbyt silny by można go było stosować samodzielnie i bez żadnych konsekwencji.

Naturalne zamienniki

To Saw Palmetto, o którym już pisałem. Wyciąg z tego zioła zawiera bardzo dobry moim zdaniem  Procerin (raczej tylko dla mężczyzn,  chociaż widziałem gdzieś, że i kobiety go czasem używają) i Foligain (dla mężczyzn i kobiet). Ich zaletą jest to, że nie powodują AŻ TAKICH SKUTKÓW UBOCZNYCH choć czasem zdarzają się jakieś problemy żołądkowe, ale sporadycznie.

 

4 komentarze

  1. zioom
  2. Markus
    • anka
      • Aneta

Reply