Pokrzywa i rozmaryn na mocne włosy

Pokrzywa i rozmaryn na mocne włosy
Rate this post

Dostępne na rynku różnego rodzaju środki i preparaty zapobiegające nadmiernemu wypadaniu włosów oraz łysieniu zawierają w swoim składzie pokrzywę. Stosuje się ją od lat w wielu zabiegach pielęgnujących włosy. Sama również używam płukanki pokrzywowej w ramach regularnej kuracji przeciwko wypadaniu włosów. Działanie pokrzywy polega przede wszystkim na tym, że hamuje ona produkcję tak zwanego dihydrotestosteronu, a więc hormonu, który jest odpowiedzialny za łysienie androgenowe. Z przeprowadzonych badań wynika, że jej działanie blokuje ponadto dwa enzymy: 5-alfa-reduktazę, która w połączeniu z testosteronem przyczynia się do produkcji wspomnianego wcześniej dihydrotestosteronu oraz enzym aromatazy, wytwarzający estrogen.

W skład różnego rodzaju doustnych środków zapobiegających nadmiernej utracie włosów wchodzi korzeń pokrzywy. Niektórzy stosują miejscową aplikację pokrzywy na skórę głowy. Przyjęto, że zalecana dzienna dawka ekstraktu z korzenia pokrzywy wynosi 500 mg i więcej. O skuteczności ekstraktu z pokrzywy w ramach zapobiegania nadmiernej utracie włosów można mówić jedynie z perspektywy własnych doświadczeń, gdyż jak dotąd nie przeprowadzono wiarygodnych badań klinicznych mogących fakt ten potwierdzić. Dotyczy to głównie łysienia plackowatego oraz androgenowego, które dotyczą znacznej części osób, zarówno w grupie kobiet, jak i mężczyzn.

Mówiąc o stosowaniu ekstraktu z pokrzywy w ramach zapobiegania łysieniu warto wspomnieć również o pewnych możliwych skutkach ubocznych. Wiążą się one przede wszystkim z miejscowym aplikowaniem go na skórę głowy. Do częstych skutków ubocznych zalicza się głównie podrażnienie skóry oraz reakcję alergiczną. W przypadku doustnego stosowania ekstraktu z pokrzywy może wystąpić podrażnienie żołądka, pieczenie, wzdęcia, obrzęk, a także pewne problemy z oddawaniem moczu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z problemami sercowymi lub tymi, związanymi z nerkami. Chodzi przede wszystkim o to, że ekstrakt  pokrzywy przyczynia się do zatrzymywania płynów w organizmie. Zawsze przed zastosowaniem różnego rodzaju preparatów oraz środków zawierających ekstrakt z pokrzywy w celu zapobiegania łysieniu, należy skonsultować się z lekarzem.

Wiele środków przeciwko łysieniu zawiera w swoim składzie również popularny rozmaryn lekarski. Charakteryzuje go działanie ściągające oraz aseptyczne. Przyczynia się on również do przyspieszenia odnowy komórek skóry głowy. Wyciąg olejowy z rozmarynu lekarskiego nadaje się idealnie do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Posiada właściwości łagodzące, stymulujące oraz oczyszczające. Stosowanie tego wyciągu sprawia, że włosy są wzmocnione, błyszczące i bardziej elastyczne. Bardzo pomocne może okazać się również stosowanie olejku rozmarynowego, który stymuluje krążenie, co przyczynia się do skutecznego odżywienia cebulek włosowych. Olejek rozmarynowy z powodzeniem mogą stosować także osoby zmagające się z problemem włosów nadmiernie przetłuszczających się.

 

Reply