Pokrzywa na wypadanie i porost włosów – jak działa i jak jej używać?
O tym, że pokrzywa dobrze wpływa na włosy, pewnie już zdarzyło ci się słyszeć. Czy wiesz jednak jakie konkretnie korzyści możesz osiągnąć, stosując to niepozorne zioło? Jeśli nie – zapraszam, postaram się dokładnie wyjaśnić wpływ pokrzywy na włosy (w oparciu o badania, a jakże!) i możliwe zastosowania.
Chwast, który leczy prawie wszystko
Pokrzywa jest w zasadzie chwastem. Występuje dosłownie wszędzie, porasta łąki, pola, pobocza, spotkasz ją w sadach i ogrodach. I dobrze, bo dzięki temu mamy praktycznie nieograniczony dostęp do zielarskiego surowca, którym są liście i korzenie. Jeśli interesujesz się trochę survivalem, albo zdrowym odżywianiem pewnie wiesz też, że młodą pokrzywę można spokojnie jeść. Jej listki nadają się do przyrządzania sałatek. Jednak lepsze są mimo wszystko w postaci naparu.
A pamiętam jeszcze, że moja Babcia dawno, dawno temu karmiła pokrzywą jakieś zwierzaki hodowlane, ziółko jest więc dobrą i pożywną paszą.
Przede wszystkim ma jednak zastosowanie w zielarstwie, i to od wielu wieków.
Używano jej jako środka moczopędnego i oczyszczającego organizm z toksyn (jeśli interesujesz się oczyszczaniem, to pewnie dobrze wiesz, że wciąż się ją zaleca). Poza tym pokrzywa była i jest wykorzystywana w naturalnym leczeniu przerostu gruczołu krokowego, leczeniu astmy i stanów zapalnych stawów. Używa się jej jako środka wykrztuśnego, ściągającego, rozkurczowego, ma pomagać na choroby nerek i dróg moczowych oraz oczywiście na porost włosów, a do tego również na wzmocnienie skóry i paznokci.
Pokrzywa na łysienie plackowate
Co ciekawe, ze względu na swoje działanie drażniące (nie da się ukryć, że bezpośredni kontakt z pokrzywą oznacza nieprzyjemne podrażnienia), pokrzywa bywa wciąż stosowana jako naturalny środek na łysienie plackowate. Czy rzeczywiście pobudza porost włosów na łysych plackach? W anglojęzycznych zasobach Internetu znalazłem bodaj ze dwie wypowiedzi potwierdzające to działanie. Jeśli cierpisz na tę chorobę spróbować na pewno warto, bo pokrzywa prawie na pewno ci nie zaszkodzi, a może pomóc, na dodatek leczenie pokrzywą jest bardzo tanią kuracją.
Co zawiera pokrzywa?
Przede wszystkim zawiera kwas mrówkowy, ten sam, który wydzielają mrówki i który sprawia, że zarówno ukąszenie mrówki, jak i oparzenie przez pokrzywę, powodują pieczenie i swędzenie, po pokrzywie pojawia się wręcz charakterystyczna „pokrzywka”.
Ten kwas ma uodparniać. Jeśli zdarzyło ci się czytać „Samotność Szpiega” Suworowa – wiesz, o czym mówię. On polecał coroczne „kąpiele” w mrowiskach, które miały wzmacniać odporność i gwarantować długowieczność. Podobnie może działać z dawien dawna stosowane w medycynie ludowej okładanie się (bicie) pokrzywami. Coś może być na rzeczy, ja jeszcze tego nie praktykowałem, ale kto wie… może najwyższy czas spróbować.
Pokrzywa zawiera też sporo krzemionki, która wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, a poza tym są w niej histaminy, serotonina, acetylocholina – innymi słowy głównie neuroprzekaźniki.
Pokrzywa jest też świetnym źródłem witaminy A, C, E, D i K, witaminy D oraz chlorofilu. Z minerałów, oprócz krzemu zawiera żelazo, mangan, wapń, potas i magnez, a nawet jod i siarkę (ta ostatnia jest szczególnie ważna dla włosów.
Czy i jak pokrzywa powstrzymuje łysienie?
Pokrzywie przypisuje się działanie powstrzymujące łysienie. Ma ona blokować DHT. Przemawia za tym fakt, iż używa się jej przy problemach z prostatą, których sprawcą jest właśnie dihydrotestosteron.
Badania są jednak niejednoznaczne.
W jednym z badań (R. Hartmanna) wykazano, że wyciąg z pokrzywy w połączeniu z ekstraktem z innej rośliny (pygeum) rzeczywiście blokuje DHT, przy czym ekstrakt z pokrzywy należy stosować w wysokich dawkach (takie są skuteczniejsze), a pygeum (śliwę) w małych. Teoretycznie uzyskane efekty są obiecujące. Jak to wygląda w praktyce? Trudno powiedzieć, na dogłębne studia nad wynikami tych i dalszych badań nie miałem niestety czasu.
Kolejne badania (J.J. Lichius) wykazały, że w dużych dawkach ekstrakt z pokrzywy nie tylko blokuje konwersję testosteronu w DHT, ale dba o utrzymanie poziomu tego pierwszego (najważniejszego męskiego hormonu). Na tej podstawie w wielu publikacjach ekstrakt pokrzywy określany jest mianem silnego afrodyzjaku.
Jakkolwiek by było z tym DHT (skłonny jestem uznać, że jednak działa) i z leczeniem łysienia plackowatego, pokrzywa wywiera wpływ nie tylko na męskie łysienie i łysienie plackowate, ale pomaga też na inne „włosowe” problemy. Jakie?
Wszechstronne działanie pokrzywy na włosy i skórę głowy
Pokrzywa ma działanie:
- przeciwzapalne – pozwala więc zwalczać wszystkie ewentualne stany zapalne, w których wyniku lub na skutek których tworzy się łupież, czy nasila łojotok, pomaga leczyć uszkodzenia skóry, które mogą szkodzić również włosom,
- wzmacniające włosy i stymulujące ich porost – wynika to w prostej linii ze składu pokrzywy, która jest jednocześnie źródłem krzemionki i siarki, dzięki tym składnikom włosy rosną szybciej i stają się mocniejsze oraz bardziej lśniące i mniej podatne na uszkodzenia, pokrzywa może też przeciwdziałać siwieniu, a nawet w pewnym stopniu odwracać jego skutki,
- przeciwłupieżowe – pomaga zarówno picie pokrzywy, jak i płukanki z nią, świeże liście pokrzywy są też świetną bazą do różnego rodzaju masek zarówno przeciwłupieżowych, jak i każdych innych (odżywczych, wzmacniających, stymulujących porost włosów etc.).
A teraz wady, czyli skutki uboczne kuracji pokrzywą
Stosowana zewnętrznie raczej skutków ubocznych mieć nie powinna, no, chyba że masz alergię na pokrzywę i / lub użyjesz świeżo zerwanych pokrzyw – wtedy wiadomo pieczenie i świąd gwarantowane. Stosowana doustnie może powodować skutki uboczne w postaci problemów z żołądkiem, zgagi, wzdęć i obrzęków. Na pewno powinny też uważać na nią osoby, które mają problemy z sercem i / lub nerkami, a to dlatego, że pokrzywa dość intensywnie wpływa na cyrkulację płynów w organizmie, a co za tym idzie może zaburzać pracę tych dwóch newralgicznych organów.
Preparaty z pokrzywą
W każdej aptece i w każdym sklepie zielarskim kupisz herbatkę z pokrzywy – możesz ją pić lub stosować zewnętrznie, powinna w jakimś tam stopniu zadziałać, ale jeśli potrzebujesz mocnego uderzenia, to polecam przede wszystkim:
- – na ogólną poprawę stanu skóry włosów i paznokci >>>> tę mieszankę pokrzywy z innymi fajnymi dodatkami,
- – na oczyszczenie organizmu >>> tę mega wypasioną mieszankę pokrzywy z chlorellą i mnóstwem innych składników oczyszczających,
- – na ZATRZYMANIE ŁYSIENIA I ODZYSKANIE CZUPRYNY >>> ten SUPERprodukt z pokrzywą, aminokwasami, tauryną i w ogóle wszystkim, czego potrzebują łysiejące głowy,
- – na prostatę >>> tę prostą mieszankę apteczną,
- – zamiast herbatki >>> ten sok, wydajniejszy i chyba łatwiej przyswajalny w sensie smakowym.
Możesz też samodzielnie narwać pokrzywy, nie tylko liści, z gleby koniecznie powyciągaj korzenie, i zrób z tego surowca susz na herbatki albo wyciśnij sok, czy co tam lubisz najbardziej 🙂
Cześć, kupiłem ten profolan, używam od tygodnia, na razie nic
🙂 herbata z pokrzywy naprawdę potrafi działać moczopędnie, jeszcze bardziej niż kawa i czerwona herbata
właśnie działa, dlatego raczej stosuję ją na włosy