Pielęgnacja włosów za pomocą olejków eterycznych – część I

Pielęgnacja włosów za pomocą olejków eterycznych – część I
Rate this post

Nie trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że włosy w znacznym stopniu wpływają na całościowy wizerunek człowieka. Ogólny wygląd i kondycja włosów mogą przyczynić się albo do poprawy, albo do zepsucia tego wizerunku. Obecnie możemy się spotkać z niezwykle bogatą ofertą produktów, służących pielęgnacji włosów, różnego typu. Czy prezentowane nam jednak produkty przynoszą oczekiwane rezultaty? Z tym stwierdzeniem zgodzić się już nieco trudniej…

Pielęgnacja włosów w znacznej mierze zależeć powinna od ich rodzaju. Nie bez znaczenia pozostają także wszelkie czynności i zabiegi, jakim poddawane są nasze włosy, w ramach codziennej stylizacji, czy regularnego farbowania. Co ciekawe – farbowanie włosów było popularne już w czasach starożytnych. Egipcjanki używały w tym celu henny, a Greczynki stosowały szafran w celu rozjaśnienia włosów – początkowo dotyczyło to jedynie prostytutek, z czasem jednak również poważne damy zaczęły stosować tego rodzaju zabiegi. Dziś farbujemy włosy głównie z dwóch powodów: po pierwsze chcemy niejako ukryć pierwsze oznaki starości, a po drugie: chcemy wyglądać lepiej, bardziej atrakcyjnie i oryginalnie.

Olejki eteryczne od wieków stosowane były w ramach naturalnej pielęgnacji włosów. O ile nie są one w stanie zmienić naturalnego koloru włosów, w znacznym stopniu przyczyniają się jednak do jego uwydatnienia, nadania mu wyrazistości i głębi. Przykładem może być tutaj rumianek, którego działanie skutecznie wpływa na rozjaśnienie włosów blond, a także szałwia, która wydobywa głębię koloru w przypadku włosów czarnych.  Olejki eteryczne już od zarania dziejów potwierdzały swą skuteczność, nie tylko w medycynie alternatywnej, lecz także w kosmetologii.

Każdej kobiecie zależy na tym, aby jej włosy były gęste, mocne i błyszczące, bez względu na to, jakiej długości jest jej fryzura. W rzeczywistości jednak coraz częściej narzekamy na złą kondycję naszych włosów. Przeważnie są one zniszczone, suche, pozbawione objętości, z rozdwojonymi końcówkami. Coraz bardziej powszechnym i niebezpiecznym problemem jest także wypadanie włosów, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nadmierna utrata włosów spowodowana jest wieloma czynnikami, wśród których znajduje się także niewłaściwa pielęgnacja, stres, złe odżywianie, i tym podobne. Jeżeli zależy nam na naturalnej pielęgnacji włosów, powinniśmy unikać raczej stosowania szamponów, które w swoim składzie zawierają silne detergenty. Lepszym rozwiązaniem jest oczywiście stosowanie możliwie najbardziej łagodnych szamponów oraz innych środków pielęgnujących.

olejki+2

Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie wielokrotnie wspomnianych już olejków eterycznych. Olejki takie można dodawać do zakupionych wcześniej środków pielęgnacyjnych. Warto jednak podkreślić, że ich dobór powinien zależeć od obecnego stanu naszych włosów (o najlepszych olejkach eterycznych dla poszczególnych typów włosach przeczytasz w dalszej części tekstu). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście samodzielne przygotowywanie preparatów pielęgnacyjnych do włosów, na bazie konkretnych olejków eterycznych oraz produktów bazowych, które opiszę poniżej. Największą zaletą olejków eterycznych jest to, że wnikają one głęboko w trzony oraz mieszki włosów, doprowadzając tym samym do ich zdrowego i lśniącego wyglądu. Co ciekawe – niektóre olejki przyczyniają się nawet do porostu włosów.

Olejki eteryczne do pielęgnacji włosów normalnych

Włosy normalne to włosy zdrowe. Skoro są zdrowe, nie oznacza to jednak, że nie wymagają żadnej pielęgnacji. Wręcz odwrotnie – należy szczególnie dbać o ich pielęgnację, by nie doprowadzić do pogorszenia ich stanu i ogólnej kondycji. Przyczyną niewłaściwej pielęgnacji lub braku takiej pielęgnacji jest bardzo często łupież, czy problem nadmiernie przetłuszczających się włosów. O zdrowe włosy również należy dbać, stosując w codziennej pielęgnacji kosmetyki delikatne i odpowiednio dobrane. Poniżej przedstawiam olejki eteryczne przeznaczone do włosów normalnych:

 • Lawenda
 • Rozmaryn lekarski
 • Geranium
 • Cytryna zwyczajna
 • Macerat z marchwi,
 • Eukaliptus cytrynowy
 • Pietruszka

Do pielęgnacji włosów normalnych doskonale nadają się również oleje roślinne, a wśród nich:

 • Pestki brzoskwini
 • Migdały
 • Wiesiołek
 • Ogórecznik

Jak zrobić szampon do włosów normalnych na bazie olejków? Oto prosty przepis:

Należy zmiksować w blenderze następujące składniki: 100 ml wywaru mydlanego, cztery krople cytryny, dwie krople rozmarynu oraz siedem kropli eukaliptusu cytrynowego. Tak sporządzonym szamponem można regularnie myć włosy.

Istnieje jeszcze jeden przepis na szampon nawilżający do włosów normalnych. W tym celu należy zmiksować następujące składniki: 100 ml wywaru mydlanego, cztery krople nasion marchwi, cztery krople ogórecznika, dwie krople cytryny oraz trzy krople geranium.

Olejki eteryczne do pielęgnacji włosów tłustych

Włosy tłuste to wynik nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, z których to jeden znajduje się przy każdym mieszku włosowym. Włosy tłuste charakteryzują się przede wszystkim tym, że są cienkie, pozbawione objętości, wyglądają na nieświeże, wiecznie nie umyte. Zbyt częste mycie niewłaściwym szamponem i stosowanie niedpowiednich preparatów pielęgnacyjnych przyczynia się do pogorszenia stanu takich włosów. W ramach odpowiedniej pielęgnacji włosów tłustych również można stosować olejki eteryczne. Najbardziej odpowiednie elejki eteryczne dla włosów tłustych to:

 • Rozmaryn lekarski
 • Cytryna zwyczajna
 • Korzennik lekarski
 • Bazylia
 • Lawenda
 • Cyprys
 • Szałwia
 • Eukaliptus cytrynowy
 • Tymianek z linalolem

Do pielęgnacji włosów tłustych można stosować także oleje roślinne, a zwłaszcza:

 • Sezam
 • Pestki brzoskwini
 • Wiesiołek
 • Nasiona ogórecznika

A oto przepis na szampon pobudzający dla włosów tłustych: należy zmiksować następujące składniki: 100 ml wywaru mydlanego, jedną kroplę bazylii, piętnaście kropli cytryny, trzy krople rozmarynu oraz dwie krople cyprysu. Przed nałożeniem szamponu na włosy, należy dokładnie nim wstrząsnąć.

Zastanawiasz się pewnie, jak przygotować szampon bazowy, który wymieniłam tu także pod nazwą wywaru mydlanego? Jego przygotowanie jest bardzo proste. Jednym ze sposobów jest przygotowanie go z gotowych płatków mydlanych, które można kupić  w każdej aptece. Potrzebne jest 100 g płatków mydlanych oraz jeden litr wody źródlanej. Do gotującego się garnka z wodą należy dodać płatki mydlane i mieszać tak długo, aż się rozpuszczą. Po schłodzeniu bazę taką należy przelać do słoika. Po upływie czasu baza ta może zgęstnieć i posiadać grudki, ale to całkiem normalne – dla uzyskania lepszej konsystencji można ją po prostu zblendować.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reply