Pielęgnacja włosów a przyczyny łupieżu

Pielęgnacja włosów a przyczyny łupieżu
Rate this post

Temat będzie wracał jak bumerang – choćby z racji pory roku problem łupieżu staje się dość ważki. Oto co mam do powiedzenia na ten temat. Z krótkim wstępem oczywiście, a jakże!

Od wczesnego dzieciństwa zwraca się nam uwagę na to, że o włosy i skórę głowy należy dbać. Nikt nie musi nas zresztą do tego nakłaniać w jakiś szczególny sposób, włosy niedomyte i przetłuszczające się wyglądają bowiem wyjątkowo nieestetycznie.

Nie sposób nie zgodzić się i z tezą mówiącą o tym, że właściwa troska o włosy pozwala na skuteczne radzenie sobie z problemem łupieżu, a przecież mówimy tu o chorobie, z którą zmaga się niemal co drugi człowiek na świecie.

Pielęgnacja włosów i przyczyny łupieżu to zresztą zagadnienia powiązane ze sobą znacznie silniej niż jesteśmy skłonni przypuszczać, nie raz okazuje się bowiem, że to właśnie błędy popełniane w jej trakcie sprzyjają powstawaniu łupieżu w stopniu wcale nie mniejszym niż zupełny brak troski o włosy i skórę głowy.

O trudnej sztuce wyboru szamponu

Na półkach hipermarketów, aptek i sklepów z kosmetykami można znaleźć dziesiątki szamponów i odżywek przeciwłupieżowych. Ich producentami są bardzo często renomowane koncerny farmaceutyczne, naturalnym wydaje się więc to, że nie mamy większych oporów sięgając po tego typu rozwiązania.

Ogromne bywa zatem nasze zdumienie, gdy lekarz informuje nas o tym, że właśnie nieodpowiedni dobór szamponu przyczynił się do powstania łupieżu. Choć taka diagnoza wydaje nam się nieomal nierzeczywista trudno z nią polemizować zwłaszcza, że sami dostrzegamy, że nasze włosy reagują w bardzo zróżnicowany sposób na szampony oferowane nam przez kolejnych producentów.

Jeżeli nie chcemy, aby niestarannie dobrany szampon okazał się przyczyną poważnych problemów z łupieżem powinniśmy skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Lekarz lub kosmetyczka z pewnością pomogą nam w doborze kosmetyków odpowiednich dla naszych włosów, my zaś będziemy mieli pewność, że ich stosowanie doprowadzi nas do oczekiwanych rezultatów.

Wielu znawców tematu podkreśla przy tym że szampony przeciwłupieżowe powinny być kupowane nie w hipermarkecie, ale w aptece albo innym specjalistycznym sklepie, tam bowiem można znaleźć rozwiązania, które posiadają w swoim składzie coś więcej niż tylko podstawowe witaminy i minerały.

Takim szamponem, który ma znacznie więcej jest np. Dandrene, a w aptece go nie kupisz. >>> Tu możesz zobaczyć jak działa.

Suszenie włosów

Wielu osobom wydaje się, że staranny dobór szamponu przeciwłupieżowego daje im stuprocentową gwarancję tego, że nigdy nie doświadczą problemu łuszczącej się skóry i białych płatków opadających na ubranie przy każdym bardziej energicznym ruchu. To optymistyczne założenie jest niestety błędne, jedną z częstszych przyczyn powstawania łupieżu jest bowiem niewłaściwe suszenie włosów.

Pojawienie się w sprzedaży wysokiej klasy suszarek do włosów sprawiło, że czas poświęcany na tę czynność można było zredukować do niezbędnego minimum, nie można było jednak nie zgodzić się z tym, że nasze włosy w znaczący sposób ucierpiały z tego powodu.

Suszenie ich strumieniem bardzo ciepłego powietrza ma szczególnie niekorzystny wpływ na ich odporność, w rezultacie więc znacząco wzrasta również ryzyko pojawienia się łupieżu. Aby walczyć z nim należy przypomnieć sobie o tym, że włosom pomaga wysychanie bez naszej ingerencji.

Oczywiście, nie zawsze dysponujemy czasem niezbędnym do tego, aby sobie na to pozwolić, chcąc uniknąć łupieżu powinniśmy więc suszyć włosy wykorzystując w tym celu strumień dość chłodnego powietrza trzymając suszarkę w odległości co najmniej dwudziestu centymetrów od włosów i skóry głowy.

Bardzo często właściwe suszenie włosów wymaga od nas inwestycji w wyższej klasy sprzęt, nie można jednak nie zauważyć tego, że koszt nabycia nowej suszarki jest i tak znacznie mniejszy niż ten, jaki generuje walka z konsekwencjami posiadania łupieżu.

Promienie słoneczne i łupież

Wiele osób skarży się na to, że problem łupieżu pojawia się latem, a więc wtedy, gdy od włosów oczekuje się szczególnie atrakcyjnego wyglądu. Ich głównym wrogiem okazują się być promienie słoneczne, skuteczna walka z łupieżem powinna polegać więc między innymi na ograniczeniu dostępu promieniowania UV do skóry głowy. Włosy lubią słońce, jeżeli jednak zależy nam na ich prawidłowej pielęgnacji nie możemy zapominać o tym, że korzystna jest tylko jego ograniczona ilość. W upalne dni warto założyć zatem kapelusz lub czapkę i nie ryzykować pojawienia się łupieżu.

Zabiegi kosmetyczne i łupież

Niewielka grupa osób jest całkowicie zadowolona z wyglądu swoich włosów, nie może nie cieszyć zatem dostępność do kolejnych serii zabiegów pozwalających na zmianę takiego stanu rzeczy. Rozjaśnianie włosów, ich farbowanie, trwała ondulacja i inne zabiegi wykonywane w gabinetach fryzjerskich zwiększają naszą atrakcyjność, jedną z ich smutnych konsekwencji może być jednak pojawienie się łupieżu.

Właściwa pielęgnacja włosów nie wiąże się oczywiście z koniecznością rezygnacji z tego typu zabiegów, wypada jednak pamiętać o tym, że jedna z jej zasad mówi o pewnej wstrzemięźliwości w tym zakresie. Nie warto przy tym odwiedzać salonów fryzjerskich o kiepskiej opinii, może się bowiem okazać, że nasza troska o włosy zostanie zniweczona przez pozbawioną wprawy fryzjerkę lub szampon, którego jakość pozostawia wiele do życzenia.

Reply