Pielęgnacja, odżywianie oraz stylizacja włosów wypadających

Pielęgnacja, odżywianie oraz stylizacja włosów wypadających
Rate this post

O kondycji naszych włosów w głównej mierze decyduje to, jak je traktujemy na co dzień. Włosy problemowe, w tym wypadające, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są to przede wszystkim włosy niezwykle delikatne, w związku z czym wymagają szczególnej uwagi i ogromnego poświęcenia. Bagatelizowanie problemu i nie przestrzeganie podstawowych zasad związanych z pielęgnacją, odżywianiem oraz stylizacją włosów wypadających, prowadzi do jeszcze większego pogorszenia ich kondycji.

Znaczna część osób borykających się z problemem wypadania włosów dużą wagę przywiązuje przede wszystkim do stosowania wszelkich środków farmakologicznych lub suplementów diety, nie zwracając uwagi na rodzaj szamponu, czy innych środków pielęgnacyjnych, stosowanych na co dzień. Jest to zasadniczy błąd, ponieważ każdy szampon powinien być dostosowany do danego rodzaju włosów, tym bardziej w przypadku problemów z łysieniem. Dotyczy to nie tylko szamponu, lecz także wszelkich odżywek, masek, czy lotonów. Włosy mające skłonność do wypadania powinny być dodatkowo wspomagane za pomocą witamin oraz składników odżywczych.

girl is very nervous about the loss of hair on white background

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju preparaty zawierające w swoim składzie między innymi esktrat z czarnej rzepy. Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z nadmiernym wypadaniem włosów i próbował różnych metod oraz środków, miał do czynienia zapewne z czarną rzepą, która od setek lat uznawana jest za jeden z najbardziej naturalnych i najskuteczniejszych zarazem środków wzmacniających włosy oraz zapobiegających ich wypadaniu. Szampony przeznaczone do włosów wypadających powinny zawierać w swoim składzie również keratynę, ekstrakty ziołowe oraz proteiny. Substancje te przyczyniają się nie tylko do wzmocnienia włosów, lecz także do poprawy ich wyglądu, a więc do optycznego zwiększenia objętości, nadania blasku i puszystości.

Tyle o szamponach i innych preparatach pielęgnujących włosy wypadające. Na szczególną uwagę zasługuje również sam sposób mycia włosów, który w znacznym stopniu wpływa na ich kondycję. Szampony myjące włosy powinny być przede wszystkim delikatne. Najlepiej, aby posiadały naturalne pH. Do mycia włosów nie powinno się używać zbyt ciepłej wody, gdyż z reguły przyczynia się ona do podrażnienia skóry głowy oraz uszkodzenia włosów. Do płukania włosów najlepiej używać wody chłodnej, która przyczynia się do zamknięcia łusek włosa. Przed nałożeniem szamponu na skórę głowy, należy go najpierw rozcieńczyć na dłoni. Podczas mycia nie należy włosów szarpać, lecz delikatnie je masować. Podobnie jest  w przypadku wycierania włosów – nie należy trzeć ich ręcznikiem, lecz owinąć i poczekać, aż nadmiar wody samoistnie wsiąknie.

Na kondycję włosów oraz skóry głowy bardzo dobrze wpływa masaż, który może być wykonywany zarówno podczas mycia włosów, jak i po ich umyciu. Dzięki takiemu masażowi skóra głowy jest odżywiona oraz dotleniona. Przyczynia się to do lepszego ukrwienia skóry głowy, co sprzyja właściwemu odżywieniu cebulek włosowych. Do masażu można użyć specjalnej szczotki lub wykonywać go za pomocą opuszków palców. Znaczna część osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów obawia się wykonywania tego rodzaju masażu. Główną tego przyczyną jest strach przed jeszcze większym wypadaniem włosów. Jest to jednak niepotrzebna obawa, gdyż to właśnie brak masażu przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Po umyciu włosów najlepiej pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia. Tarcie włosów i suszenie za pomocą suszarki w znacznym stopniu pogarsza ich kondycję, prowadzi nawet do znacznego zniszczenia. Jeżeli istnieje jednak konieczność użycia suszarki, warto stosować strumień letniego powietrza. Zbyt gorące powietrze prowadzi bowiem do przesuszenia włosów, zmatowienia i większej łamliwości. Suszarkę powinno się trzymać w odległości minimum 30 centymetrów od głowy.

Włosy nadmiernie wypadające nie powinny być poddawne takim zabiegom, jak farbowanie, czy trwała ondulacja. Doprowadzi to do jeszcze większego osłabienia włosów, co sprzyja ich szybszemu wypadaniu. Wiele osób pyta także o kwestię noszenia nakryć na głowę. W okresie zimowym nakrycia te są wręcz wskazane, gdyż niska temperatura oraz wiatr bardzo niekorzystnie wpływają na stan włosów, przyczyniając się do ich znacznego osłabienia. Ważny jest jednak odpowiedni wybór takiego nakrycia. Trzeba bowiem pamiętać o tym, aby było ono dobrze dopasowane do rozmiaru głowy i wykonane z odpowiedniego materiału, przepuszczającego powietrze.

Codzienna pielęgnacja włosów to także ich czesanie. W tej kwestii również należy przestrzegać pewnych zasad. Najlepiej używać szczotek wykonanych z włosia, które bardzo delikatnie rozczesuje włosy, nie prowadząc do ich uszkodzenia. Dobrze, aby włosie to dodatkowo masowało skórę głowy. Polecane są szczotki wykonane z twardego drewna oraz naturalnej szczeciny z dzika.

Dbanie o włosy nadmiernie wypadające to nie tylko stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, czy suplementów diety. Niezwykle ważna jest przede wszystkim ich codzienna pielęgnacja i stylizacja. Przestrzeganie wszystkich powyższych wskazówek z całą pewnością przyczyni się do poprawy kondycji oraz wyglądu włosów.

 

 

Reply