Nafta kosmetyczna na porost włosów

Nafta kosmetyczna na porost włosów
Rate this post

Używałem i mam mieszane uczucia, ale znam parę kobiet, które twierdzą, że nic nie działa na włosy tak dobrze, jak nafta. Może więc warto spróbować?

Może warto tym bardziej, że nafta na porost włosów była stosowana już przez nasze babcie i prababcie. Moja Rodzicielka twierdzi (ja nie pamiętam), że podobno Violetta Villas opowiadała kiedyś w wywiadach, że bujne włosy zawdzięcza wcieraniu nafty. Nie chce mi się tego sprawdzać, ale faktem jest że nafta jest tradycyjnie używana w charakterze odżywki stosowanej przed umyciem głowy. Używanie nafty miało (i ma) na celu poprawienie kondycji włosów, potencjału ich wzrostu i wyglądu całej naszej czupryny.

Czy nafta rzeczywiście stymuluje porost włosów?

No, prawdopodobnie tak.
Znalazłem gdzieś nawet informację (już nie pamiętam gdzie, a teraz nie potrafię jej odnaleźć), że nafta kosmetyczna na porost włosów działa w zasadzie bardzo podobnie do minoxidilu (pisałem o nim tutaj klik) środka, którego działanie jest niekwestionowane i polega na poprawie przepływu krwi w obrębie mieszków włosowych, dzięki czemu mieszki są lepiej odżywione. Nafta kosmetyczna ma działać bardzo podobnie, choć sam mechanizm działania jest zapewne nieco inny.

Jakie korzyści można odnieść stosując naftę kosmetyczną?

Jak przekonują sceptycy dokładnie takie same jak w przypadku stosowania odżywek, które możemy kupić w sklepach kosmetycznych. Zwolennicy nafty kosmetycznej argumentują jednak, że wykazuje ona znacznie lepsze i intensywniejsze działanie, poza tym jest w pewnym sensie kosmetykiem w jakimś stopniu naturalnym, jej skład jest nieco mniej zróżnicowany niż skład pierwszej z brzegu odżywki do włosów, tym niemniej prostota ta może sprzyjać poprawie kondycji włosów i zyskaniu lepszego wyglądu.
Działanie nafty polega przede wszystkim na poprawie ukrwienia cebulek włosowych z drugiej strony nafta działa też wzmacniająco i wygładzająco na włosy. Chroni je, nawilża i odżywia. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek i rewelacyjnie poprawia wygląd włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Polecana jest też szczególnie osobom cierpiącym na łojotok, bo ma wykazywać właściwości stabilizujące procesy skórne, a dodatkowo ułatwia pozbycie się łupieżu.

Wzbogacona nafta kosmetyczna

Naftę kosmetyczną na porost włosów i dla poprawienia jej kondycji możemy kupić w czystej postaci bądź wzbogacaną o różne dodatki. Do nafty dodaje się witaminy, minerały, wyciągi z roślin a nawet drożdże. Wszystkie te dodatki mają na celu poprawienie właściwości nafty, co powinno wyjść na zdrowie naszym włosom.

Nafta kosmetyczna z witaminami i biopierwiastkami

Zawiera albo witaminy – najczęściej A i E, albo biopierwiastki tj. minerały niezbędne naszym włosom. Oprócz właściwości silnie kondycjonujących chroni nasze włosy dodatkowo choćby wspomagając walkę z wolnymi rodnikami (witaminy są przeciwutleniaczami). Minerały natomiast wspomagają procesy odżywcze i są niezbędne na etapie wytwarzania włosa przez mieszek włosowy.

Nafta kosmetyczna z aloesem lub drożdżami

Aloes jest rośliną o silnych właściwościach kojących, nawilżających a nawet przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Nafta wzbogacona o ten składnik dodatkowo pozytywnie wpływa na skórę głowy i włosy. Drożdże są natomiast bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B które są niezbędne i włosom i skórze i naszym paznokciom. Zamiast robić maseczkę z drożdży, co dla niektórych z nas może być nieco uciążliwe warto więc sięgnąć po naftę kosmetyczną z ich dodatkiem. Zadziała, przynajmniej teoretycznie, tak samo jak drożdżowa maseczka.

Nafta z olejkiem rycynowym, tatarakiem i lecytyną

Każdy z tych dodatków wzmacnia właściwości nafty i wspomaga nasze włosy kondycjonując je i odżywiając. Szczególną uwagę warto zwrócić na naftę zawierającą lecytynę, ma ona bowiem właściwości lekko rozjaśniające włosy. Panie, którym zależy na utrzymaniu dotychczasowego koloru czupryny raczej powinny jej unikać, natomiast panie chcące włosy lekko rozjaśnić mogą ją z powodzeniem używać.

Nafta z pokrzywą i wyciągami z roślin

Wiele roślin wykazuje działanie kondycjonujące włosy. Zioła chronią nasze czupryny, odżywiają, poprawiają ich wygląd. Naftę kosmetyczną wzbogaca się również o dodatki roślinne dzięki czemu działanie tego specyfiku staje się nieco bardziej uniwersalne.

Jak stosować naftę kosmetyczną na porost włosów?

Na dziesięć minut przed umyciem czupryny naftę należy wsmarować we włosy i skórę głowy. Po upływie dziesięciu minut zmywamy ją szamponem (czynność tę trzeba będzie najprawdopodobniej powtórzyć, bo nafta jest dość tłusta i nie wszystkie szampony od razu usuwają ją ze skóry i z włosów). Aha, z doświadczenia wiem, że naftę dobrze jest najpierw zmyć zwykłym mydłem, albo do mycia używać jak najprostszego i jak najtańszego szamponu!

Reply