Łupież suchy, tłusty i łojotokowy – podobieństwa i różnice

Łupież suchy, tłusty i łojotokowy – podobieństwa i różnice
4.7 (93.33%) 3 votes

Wiele osób, mówiąc „łupież” ma na myśli przede wszystkim białe płatki sypiące się z włosów. Warto jednak mieć świadomość, że łupież łupieżowi nie jest równy. Możemy mieć bowiem do czynienia z łupieżem suchym oraz łupieżem tłustym (zwanym również łojotokowym).

Warto zatem wiedzieć, jakie są podobieństwa i różnice w obu przypadkach. Niekiedy bowiem taka informacja jest niezwykle cenna, ponieważ pozwala na wybór odpowiedniej metody leczenia.

Łupież suchy – przyczyny, objawy

Łupież suchy (bardzo często określany jako łupież zwykły) to przypadłość, która dość często pojawia się bez wyraźnej przyczyny – przynajmniej tak nam się wydaje.

Zwykle jednak jego powstawanie związane jest z silnym podrażnieniem skóry. Dochodzi do nich najczęściej na skutek stosowania nieodpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz nadużywania środków do stylizacji.

Niekiedy łupież może być czynnikiem towarzyszącym poważnym chorobom skóry głowy (grzybicy, łuszczycy). Czasami też wynika z niewłaściwego sposobu odżywiania się – gdy w diecie brakuje niektórych witamin i minerałów.

Warto wiedzieć, że za powstawanie łupieżu odpowiadają drożdżaki. Bytują one na owłosionej skórze głowy. Dają o sobie znać wtedy, gdy dochodzi do silnych jej podrażnień lub ogólnego osłabienia organizmu.

Łupież suchy objawia się występowaniem białych lub przyszarzałych płatków, sypiących się na ramiona. Właśnie z tego względu, że bardzo łatwo odrywają się od skóry głowy. Bardzo często objawami towarzyszącymi łupieżowi jest silny świąd skóry, wzmożone przetłuszczanie się czupryny, a nawet wypadanie włosów.

Łupież tłusty – przyczyny, objawy

Łupieży tłusty (inaczej łupież łojotokowy) to drobnopłatowe złuszczanie się skóry. Procesowi temu towarzyszy silny łojotok. Zwykle taka przypadłość rozwija się z łupieżu zwykłego (suchego).

Łupież łojotokowy jest efektem negatywnego oddziaływania drożdżaków. Przetłuszczająca się skóra głowa stanowi bowiem doskonałe podłoże do rozwoju tych drobnoustrojów.

Tym, co charakterystyczne dla łupieżu tłustego, są objawy. Tego rodzaju przypadłość nie jest tak bardzo widoczna, ponieważ łupież ma postać żółtych i tłustych łusek, dość mocno przyklejonych do skóry głowy. W efekcie ich nawarstwiania się zwykle dochodzi do powstawania specyficznych strupów. Bardzo często łupież łojotokowy powoduje silne swędzenie skóry głowy.

Łupież suchy i łupież tłusty – podobieństwa

Jak wynika z powyższego, zarówno łupież suchy, jak i łupież łojotokowy spowodowany jest obecnością i negatywnym oddziaływaniem na skórę głowy drożdżaków z rodziny Malessezia furfur (Pityrosporum furfur, Pityrosporum orbiculare).

Podobne są również sposoby zwalczania przypadłości w obu przypadkach. Jest to bowiem związane z koniecznością wyeliminowania tej samej przyczyny – drożdżaków. Dlatego też, zarówno w przypadku łupieżu suchego, jak i łupieżu tłustego dobre efekty daje stosowanie leczniczych szamponów przeciwłupieżowych. Podstawowym ich składnikiem powinny być substancje o działaniu przeciwgrzybicznym oraz normalizującym pracę gruczołów łojowych. Warto więc stawiać na preparaty przeciwłupieżowe, zawierające klimbazol oraz ketokonazol.

W obu przypadkach – zarówno przy łupieżu suchym, jak i łojotokowym – dochodzi do silnego swędzenia skóry głowy oraz łojotoku. W obu przypadkach nieleczony łupież może doprowadzić do stopniowego wypadania włosów.

Łupież suchy i łupież łojotokowy – różnice

Różnic między łupieżem suchym a łupieżem tłustym jest znacznie więcej. Przede wszystkim obie przypadłości wyglądają zupełnie inaczej. Łupież zwykły to białe płatki łatwo odrywające się od skóry, zaś łupież łojotokowy – zupełne przeciwieństwo, czyli nasiąknięte łojem strupy, które mocno przylegają do skóry.

Różnica polega również na tym, że łupież suchy najczęściej występuje u osób młodych, które nie ukończyły 20. roku życia. Natomiast łupież łojotokowy dotyka osoby starsze – znacznie częściej mężczyzn niż kobiety.

Co na taki łupież?

Oczywiście jakiś szampon przeciwłupieżowy. Zioła też w pewnym stopniu sobie poradzą, ale szampony są zdecydowanie skuteczniejsze, szczególnie te specjalistyczne.

W każdym przypadku tj. w łupieżu suchym, tłustym a nawet łojotokowym zapaleniu skóry głowy szczególnie dobrze poradzi sobie Dandrene. Tylko ten szampon jestem w stanie na dzień dzisiejszy polecić. >>> Czytaj Więcej o NIM w NuviaLab.com<<<.

One Response

  1. pomyslowaWera

Reply