Leczenie nadmiernego wypadania włosów w menopauzie

Leczenie nadmiernego wypadania włosów w menopauzie
4 (80%) 2 votes

Jednym z najbardziej charakterystycznych i niepożądanych zarazem objawów, które towarzyszą różnym zaburzeniom hormonalnym, również tym, związanym z menopauzą, jest wypadanie włosów. Stanowi ono ogromny problem dla wielu kobiet. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w przypadku osób z predyspozycjami genetycznymi, nawet niewielkie zaburzenie w układzie hormonalnym, może doprowadzić do znacznej utraty włosów. W dzisiejszym tekście skupię się przede wszystkim na zaburzeniach związanych z okresem menopauzy. Warto jednak podkreślić, że wahania hormonalne związane są również z okresem ciąży, porodu, czy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Powyższe sytuacje, a także wspomniana wcześniej menopauza, mogą doprowadzić do tymczasowego łysienia u kobiet. Wypadanie włosów u kobiet powinno być dokładnie zdiagnozowane, gdyż w wielu przypadkach może ono sygnalizować znacznie bardziej poważny problem związany na przykład ze schorzeniem układu hormonalnego.

Wyróżniono trzy rodzaje postępowania w leczeniu nadmiernego wypadania włosów. Pierwszym z nich jest przede wszystkim modyfikacja dotychczasowego stylu życia. Co ona oznacza w praktyce? Mówiąc o zmianie stylu życia ma się przede wszystkim na myśli wdrożenie odpowiednio zbilansowanej diety, która wbrew pozorom, ma ogromny wpływ na wygląd oraz kondycję naszych włosów. Wypadanie włosów bardzo często jest spowodowane niedoborem witamin, głównie z grupy B, a także białka oraz żelaza. Do złego stanu włosów doprowadzają również stosowane przez kobiety różnorodne diety odchudzające, szczególnie te, opierające się na drastycznym ograniczaniu kalorii. To one w głównej mierze doprowadzają do intensywnego wypadania włosów.

pobrane

Co natomiast pomaga w regeneracji włosów? Aby zadbać o nasze włosy, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z wszelkich używek (alkohol, kofeina), postawić na aktywny tryb życia i możliwie najbardziej zredukować stres, który okazuje się znaczącym czynnikiem inicjującym wypadanie włosów. Warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią pielęgnację włosów, opierającą się na sprawdzonych i skutecznych sposobach.

Jak powinna wyglądać zatem nasza dieta? Zadbajmy o to, aby obfitowała ona w pokarmy bardzo dobrze wpływające na stan naszych włosów. Do pokarmów takich zalicza się przede wszystkim:

  • białko (najlepsze źródło: ryby, fasola, chude mięso, mleko i przetwory mleczne, a także jajka)
  • witaminy z grupy B (jajka, mięso, ryby, zielone warzywa)
  • żelazo (mięso, zielone warzywa, chleb pszenny, groch, fasola, ziarna zbóż)
  • witamina E (migdały, oleje roślinne, orzechy, zielonolistne warzywa, jaja, margaryna, marchewka, kiełki pszenicy).

Na stan naszych włosów bardzo dobrze wpływają kwasy tłuszczowe, których najlepszym źródłem są przede wszystkim orzechy włoskie, soja, ryby, a także olej rzepakowy.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zmiana dotychczasowego stylu życia, opierająca się w głównej mierze na modyfikacji diety, może jedynie złagodzić objawy łysienia. Za pomocą diety nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemów związanych z zaburzeniami układu hormonalnego. W tym celu konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, które stanowi kolejne postępowanie w leczeniu nadmiernego wypadania włosów. Zanim jednak przejdę do postępowania farmakologicznego, omówię drugą metodę leczenia, nazywaną metodą alternatywną.

Alternatywne metody w leczeniu wypadania włosów stosowane są od wieków. Jedni podchodzą do nich z entuzjazmem, drudzy natomiast patrzą na nie sceptycznie. Pewny jest jednak fakt, że metody te są całkowicie bezpieczne i nie niosą ze sobą niepokojących skutków ubocznych. Do alternatywnych metod stosowanych w ramach leczenia nadmiernego wypadania włosów zalicza się przede wszystkim: przyjmowanie różnoronych leków ziołowych, a także wykonywanie pewnych technik pobudzających cebulki włosowe, a co za tym idzie: aktywizujących porost włosów. Do technik takich zalicza się przede wszystkim masaż głowy lub akupunkturę. Leki ziołowe stosowane są najczęściej jako terapia uzupełniająca do wdrażanej jednocześnie terapii hormonalnej. W lekach tych znajdują się substancje zawierające fitoestrogeny oraz zioła nieestrogenowe, posiadające w swoim składzie między innymi pokrzywę, aloes, czy skrzy polny.

pobrane (1)

Terapia farmakologiczna łysiena obejmuje wdrożenie leczenia miejscowego oraz ogólnoustrojowego. Warto jednak podkreślić, że leczenie ogólnoustrojowe jest raczej rzadko zalecane.  W przypadku, jeżeli wypadanie włosów nie jest spowodowane nadmiarem androgenów, zaleca się głównie leczenie miejscowe, obejmujące stosowanie różnorodnych preparatów leczniczych bezpośrednio na skórę głowy. Najlepsze rezultaty można osiągnąć tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli odpowiednia terapia zostanie wdrożona możliwie najwcześniej. Wynika to przede wszystkim z  faktu, że długotrwałe łysienie androgenowe bardzo często prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych. Zastosowanie odpowiedniej terapii pozwala na zapobieganie dalszemu wypadaniu włosów oraz pobudzanie odrastania tak zwanych „uśpionych” włosów.

Reply