Leczenie łysienia laserem i światłem – cz. II – łysienie androgenowe

Leczenie łysienia laserem i światłem – cz. II – łysienie androgenowe
Rate this post

Leczenie łysienia androgenowego przy pomocy laserów LLLT stosowana jest od co najmniej kilku lat przez gabinety kosmetyczne i gabinety metody estetycznej. Możliwa jest też w warunkach domowych (Vivicomb).

Łysienie androgenowe (męski i kobiecy typ łysienia) to łysienie dziedziczne, będące skutkiem nieprawidłowego przetwarzania androgenów (DHT), które zmniejszają aktywność mieszków włosowych i stopniowo prowadzą do ich miniaturyzacji.

Leczenie łysienia androgenowego laserami LLLT stało się ostatnio popularne i stosuje się je samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami przeciwko łysieniu. Zgodnie z zaleceniami terapia powinna trwać minimum 6 do 12 miesięcy, by doprowadzić do uzyskania satysfakcjonujących efektów. W 2007 roku FDA zaaprobowała laserowe urządzenia do użytku domowego jako bezpieczne, ale w rzeczywistości nie potwierdziła ich skuteczności. Za skuteczne uważa wciąż jeszcze wyłącznie terapie minoxidilem lub finasterydem.

Badania wpływu LLLT na porost włosów przeprowadzano kilkukrotnie. Autorzy opracowania, na którym bazuję, stwierdzili, że tylko jedno z tych badań można uznać za niezależne (pozostałe zlecali producenci do laseroterapii. W czasie tego niezależnego badania stwierdzono, że LLLT rzeczywiście stymuluje porost włosów, niestety uznano je za statystycznie mało znaczące, by rozstrzygająco i z całą pewnością stwierdzić, że nawet niezależne badania potwierdzają skuteczność laserów.

Jakby nie było, laseroterapia LLLT jest jedną z najbezpieczniejszych metod, a jej skuteczności dowodzą również doświadczenia gabinetów kosmetycznych i dermatologicznych oraz doświadczenia osób stosujących kaski i grzebienie laserowe.

Możliwości są następujące:

  • leczenie łysienia kaskiem emitującym światło o niskiej energii w gabinecie dermatologicznym lub gabinecie kosmetycznym dysponującym odpowiednim sprzętem,
  • leczenie łysienia grzebieniem laserowym (są również udostępniane przez gabinety),
  • samodzielna laseroterapia przy pomocy grzebienia laserowego (ja wybrałem Vivicomb).

CDN…

Reply