Komu grozi łysienie dziedziczne i czy można się przed nim obronić?

Komu grozi łysienie dziedziczne i czy można się przed nim obronić?
Rate this post

Łysienie dziedziczne, jak sama nazwa wskazuje, ma przede wszystkim podłoże genetyczne. Jest to zarazem jeden z najczęściej występujących rodzajów łysienia. Do choroby tej przyczynia się wiele czynników, do których można między innymi zaliczyć złą dietę, przyjmowanie niektórych leków, stres, czy różnego rodzaju choroby. Łysienie dziedziczne nazywane jest często łysieniem androgenowym. Dotyczy ono przede wszystkim mężczyzn będących pomiędzy dwudziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Choroba ta w znacznej mierze dotyka również kobiet.

Jakie są przyczyny łysienia dziedzicznego?

Z przeprowadzonych badań wynika, że główną przyczyną łysienia dziedzicznego jest przede wszystkim reakcja chemiczna dihydrotestosteronu z mieszkami włosów, które są podatne na jego oddziaływanie. Dihydrotestosteron to produkt uboczny produkcji testosteronu, co w znacznej mierze decyduje właśnie o tym, że łysienie to dotyczy przede wszystkim mężczyzn. W związku z tym, że podatność włosów u danej osoby jest uwarunkowana genetycznie, choroba ta jest dziedziczna. Mimo iż w przeważających przypadkach łysienie dziedziczne pojawia się raczej w późnym wieku, niekiedy dotyczy ono również młodych osób. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, czy grozi nam tego rodzaju choroba, warto zorientować się, czy w naszej rodzinie występowały przypadki łysienia androgenowego.

Czym charakteryzuje się łysienie dziedziczne?

Przebieg łysienia dziedzicznego w znacznej mierze zależy od tego, w jakim wieku pojawiły się jego pierwsze objawy. Im wcześniej choroba ta dała o sobie znać, tym silniejszy może być jej przebieg w przyszłości. Łysienie dziedziczne przebiega inaczej w przypadku kobiet i mężczyzn. Pierwszym objawem tego łysienia u mężczyzn jest przede wszystkim wypadanie włosów w okolicach skroni, a także w okolicy ciemieniowej. W późniejszym etapie choroby włosy pokrywają jedynie nieliczne miejsca na skórze głowy, głównie na bokach, a także z tyłu. W przypadku kobiet łysienie to jest raczej mniej widoczne. Zaczyna się ono na środku głowy, natomiast w okolicy skroni oraz nad czołem włosy pozostają raczej bez zmian. Z przeprowadzonych badań wynika, że łysienie dziedziczne dotyczy aż 50% mężczyzn oraz 40% kobiet, co wskazuje na fakt, że jest to problem bardzo poważny.

Jakie są główne objawy łysienia dziedzicznego?

Mimo, iż najważniejszym objawem łysienia dziedzicznego jest przede wszystkim wypadanie włosów uwarunkowane genetycznie, na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że w organizmie człowieka następuje wówczas szereg innych, poważnych zmian. Pierwsze objawy tego łysienia są często zauważalne już po dwudziestym roku życia i mogą wydawać się dość nietypowe.  Zalicza się do nich między innymi łojotok, czy nadmierny łupież. Na samym początku typowy jest również tak zwany efekt miniaturyzacji włosa, który charakteryzuje się tym, że włosy na czubku głowy staja się słabsze, co skutkuje pojawieniem się meszku, który prowadzi z kolei do łysiny na środku głowy. Łysinę tę nazywa się tonsurą. Łysienie dziedziczne występujące u kobiet charakteryzuje się głównie tym, że ma ono charakter bardziej rozlany. Włosy zaczynają zatem wypadać równomiernie, przez co choroba ta pozostaje często długo nierozpoznana. Mniejsza zawartość testosteronu w organizmie kobiet przyczynia się jednak do tego, że nie grozi im raczej całkowita utrata włosów. Niektóre kobiety borykają się jednak z problemem miejscowej utraty włosów, czy cofania się linii włosów. U kobiet z łysieniem dziedzicznym bardzo często pojawia się trądzik, czy nadmierne owłosienie ciała.

Jak można leczyć łysienie dziedziczne?

Osoby zmagające się z problemem łysienia dziedzicznego powinny wdrożyć do codziennej diety większe dawki witaminy A, D oraz E. Nawykiem powinno stać się również codzienne mycie głowy, ponieważ pewna część wspomnianego wcześniej dihydrotestosteronu jest wydalana wraz z gruczołami łojowymi znajdującymi się na skórze głowy. Osoby borykające się z problemem łysienia androgenowego powinny zrezygnować z używania różnego rozaju żelów, lakierów, czy innych śroków pielęgnujących. Polecane są natomiast zabiegi, które polegają na cięciach chirurgicznych. Mowa tu przede wszystkim o transplantacji włosów, czy przenoszeniu płatów skóry.

 

 

Reply