Kolejne Zioła na Łysienie i Włosy, Których Prawdopodobnie Nie Znasz – Część 2 – Zioła od M do Ż
Dziś podrzucam listę kolejnych ziół na łysienie i włosy. Miało być ich 10, ale bonusowo dodaję jeszcze jedno. Lista może cię zaskoczyć!
Jeśli jeszcze nie czytałaś / nie czytałeś pierwszej części zestawienia, to zapraszam do TEGO POSTU (25 Ziół na Porost Włosów, których Prawdopodobnie Nie znasz – Część 1). A teraz część druga.
16. Marshmallow, czyli prawoślaz lekarski (althea officinalis)
Korzeń prawoślazu lekarskiego zawiera kwas laurynowy, który jest kwasem tłuszczowym (tym samym, który w szczególnie dużych ilościach znajduje się w oleju kokosowym) o silnych właściwościach zdrowotny. Odżywia włosy i sprzyja ich regeneracji oraz odbudowie. Co więcej, korzeń tego ziółka jest również bogaty w substancje śluzowe, które są świetną naturalną odżywką do włosów.
Korzeń możesz po prostu gotować przez kilkanaście minut, a pozyskany napar nakładać na włosy jak maskę, oczywiście po umyciu włosów i ostudzeniu naparu.
Przykładowy kosmetyk / suplement z prawoślazem:
Oy – żel pod prysznic i szampon unisex – całkiem fajny, taki bardziej młodzieżowy
17. Pietruszka
A to niespodzianka, prawda? Zwykła pietruszka jest prawdziwą bombą witaminową. Zawiera też masę anytoksydantów. Jak może pomóc na włosy? Choćby poprawiając produkcję keratyny i kolagenu – kluczowych białek. Może też poprawić cyrkulację krwi w obrębie mieszków włosowych i na pewno ochronić zarówno skalp, jak i włosy przed wpływem wolnych rodników.
Ważne: pietruszka zawiera cynk – minerał niezbędny do wzrostu włosów i regeneracji skóry, który w połączeniu z miedzią (miedź też znajdziesz w pietruszce) chroni włosy przed depigmentacją, a skórę przed powstawaniem posłonecznych przebarwień.
Przykładowy kosmetyk / suplement z pietruszką:
Trudno znaleźć, z reguły zawierają ją różne środki oczyszczające / wzmacniające organizm, no ale pietruszkę kupisz przecież w każdym warzywniaku!
18. Rukiew wodna
Jakiś czas temu zrobiła ogromną furorę, jako roślina o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Być może rzeczywiście tak działa, ale dla nas ważne jest to, że to prawdziwa bomba witaminowa i minerałowa, która zawiera niezwykle ważną dla włosów biotynę, która może poprawić ich porost i powstrzymać wypadanie.
Przykładowy kosmetyk / suplement z rukwią wodną:
Dermalogica – preparat oczyszczający, to do twarzy, do cery tłustej i trądzikowej
19. Sapindus (orzech piorący)
Być może słyszałeś / słyszałaś o nim przy okazji jakiejś rozmowy na temat ekologicznego prania. Sapindus jest od wieków używany właśnie w charakterze naturalnego mydła lub środka piorącego do tkanin. Jego zalety są nie do przecenienia, bo będąc mydłem (czy mówiąc inaczej naturalnym detergentem) nie tylko nie szkodzi, ale ma wręcz działanie prozdrowotne, bo działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Może przywrócić równowagę biologiczną skórze głowy i pomóc w zregenerowaniu włosów.
Przykładowy kosmetyk / suplement z sapindusem:
Po prostu orzechy piorące – sapindus w naturalnej postaci
20. Shikaki / shikakai
Kolejne azjatyckie remedium na problemy z włosami, bardzo często łączone z amlą (jeśli chcesz wiedzieć, czym jest amla, zajrzyj do POPRZEDNIEGO POSTU). Ziółko to ma działanie oczyszczające i przeciwłupieżowe. Bardzo dobrze wzmacnia włosy i poprawia zdrowie skóry głowy. Znajdziesz je głównie w azjatyckich mazidłach do włosów.
Przykładowy kosmetyk / suplement z shikaki:
Mydło do włosów z Shikakai – typowo azjatycki wynalazek
21. Siemię lniane
To już nasz polski skarb. Siemię lniane to nic innego, jak nasiona lnu. Znajdziesz je w sklepach w postaci całych nasion lub zmielonej. Możesz też użyć do pielęgnacji oleju z lnianego (choć z utrzymaniem go na włosach może być trudno). Warto, bo to nasionko jest bardzo bogatym źródłem kwasów omega 3, które są niezbędne całemu organizmowi. Nie tylko włosom. Z samego siemienia możesz też łatwo zrobić maskę na włosy – wystarczy, że zalejesz je ciepłą wodą, a wytworzy się charakterystyczny kisielowaty śluz / żel, który nie tylko łatwo wmasujesz we włosy, ale i równie łatwo się go z nich pozbędziesz.
Przykładowy kosmetyk / suplement z siemieniem lnianym:
Skóra, Włosy, Paznokcie – ekstrakt z lnu, ze skrzypem, pokrzywą i paroma innymi fajnymi składnikami.
22. Skrzyp polny
No, to wiadomo, że działa. Zawierają go wszystkie tabletki na włosy, skórę i paznokcie. Kupisz go też w postaci suszu (herbatki), a równie dobrze możesz go zebrać samodzielnie z najbliższej łąki. Skrzyp polny jest ciekawy o tyle, że to świetne źródło naturalnej krzemionki, ale poza tym ma działanie przeciwalergiczne i antywirusowe (serio – to dzięki kwercetynie). W trosce o kondycję i skóry głowy i włosów, regularnie aplikuj go na głowę, albo przyjmuj w postaci suplementów.
Przykładowy kosmetyk / suplement ze skrzypem polnym:
Skóra, Włosy, Paznokcie – j.w. ekstrakt z lnu, ze skrzypem, pokrzywą i paroma innymi fajnymi składnikami
23. Słoma owsiana
Występuje równie powszechnie, jak skrzyp polny czy siemię lniane, bo wielu rolników wciąż uprawia owies. Problem w tym, że nikt słomy nie zbiera. Może się o to pokusisz?
Podobnie jak skrzyp czy pokrzywa, jest źródłem krzemianów. Poza tym to bardzo dobre źródło łatwo przyswajalnego magnezu. Naparem ze słomy możesz z powodzeniem płukać włosy, możesz też go pić. Możesz też użyć od czasu do czasu płatków owsianych – nie zawierają może tych samych składników, co słoma, ale są równie zdrowe. Przygotuj z nich napar i nałóż na głowę, a z samych płatków zrób maseczkę na twarz!
Przykładowy kosmetyk / suplement ze słomą owsianą:
Joico Body Luxe – szampon + odżywka z ekstraktem z owsa
24. Szałwia
Moja Mama używa jej na wszystko – na problemy z żołądkiem, bolące stawy, uszkodzone dziąsła swoje i problemy z dziąsłami u kotów. To rzeczywiście zioło, które radzi sobie z wieloma problemami, a szczególnie dobrze ze stanami zapalnymi. Swoje właściwości zawdzięcza bogactwu zdrowych składników. Dla mnie osobiście pewnym zaskoczeniem (nie przepadam za szałwią) było stwierdzenie, że zioło to jest bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, potasu, magnezu i cynku – wszystkie te składniki są niezbędne włosom.
Szałwia odżywia i działa antyseptycznie (przeciwbakteryjnie) i przeciwzapalnie. To genialne zioło.
Przykładowy kosmetyk / suplement z szałwią:
Matrix Biolage Hydra Source – szampon silnie nawilżający
25. Wąkrotka azjatycka
Przypuszczam, że jeśli już ktoś ją zna, to raczej jest to kobieta niż facet. Nic dziwnego, bo wąkrotka jest ziołem wspomagającym produkcję kolagenu. To on dobrze wpływa na włosy, ale poza tym (jeśli zdecydujesz się na picie naparu z wąkrotki lub przyjmowanie jej w suplementach) możesz liczyć na efekt poprawiający pamięć, koncentrację i ogólne samopoczucie. Tak w każdym razie wyczytałem u pana Henryka Różańskiego.
Przykładowy kosmetyk / suplement z wąkrotką azjatycką:
IS Clinical serum – głęboko nawilżające serum do skóry
26. BONUS – Żywokost lekarski
To ziółko możesz znać, bo żywokost przyspiesza gojenie się ran. Ma świetne właściwości regenerujące i przeciwzapalne. Uważa się też, że wzmacnia naturalne mechanizmy obronne ludzkiego organizmu. Jeśli zaś chodzi o włosy, to szczególnie dobrze robi włosom zniszczonym – wygładza je, zmiękcza, nawilża, nadaje elastyczność i chroni. Świetnie działa też na łupież, ale w dłuższej perspektywie – należy go stosować regularnie co kilka dni przez co najmniej kilka tygoni. Żywokostu nie stosuj doustnie. Najlepiej zewnętrznie, możesz go kupić w postaci olejku – maceratu z żywokostu.
Przykładowy kosmetyk / suplement z żywokostem lekarskim:
Korzeń żywokostu – całkiem po prostu :-).
To z mojej strony wszystko na temat ziół, jeszcze tylko niebawem Maja napisze, jak je stosować. Ona zna się na tym najlepiej :-).