Kolagen

Kolagen
Rate this post

O zdrowych, gęstych i lśniących włosach marzy każda kobieta. Na co dzień stosujemy różnego rodzaju preparaty oraz zabiegi kosmetyczne w celu poprawy wyglądu oraz kondycji naszych włosów. O różnego rodzaju naturalnych środkach i sposobach kosmetycznych pisałam w poprzednich postach. Dziś słów kilka o kolagenie i jego znaczącym wpływie na stan naszych włosów.

Kolagen to nic innego, jak podstawowy składnik naszych ścięgien oraz skóry. Stanowi istotny budulec włosów, stawów, kości oraz paznokci. Jest składnikiem biorącym udział niemalże we wszystkich funkcjach życiowych tkanek oraz narządów naszego organizmu. O ile młody organizm człowieka zawiera duże ilości kolagenu, o tyle już po 25 roku życia należy zadbać o jego odpowiednią suplementację, gdyż proces produkcji kolagenu w organizmie zaczyna powoli zanikać.

Kolagen odpowiedzialny jest przede wszystkim za spajanie elementów komórkowych. Bierze udział w procesie ujędrniania oraz napinania skóry. Kolagen prowadzi do nadania elastyczności oraz objętości włosom, szczególnie tym bardzo suchym i zniszczonym. Przyczynia się także do regeneracji oraz wzmocnienia paznokci. Regularne dawkowanie kolagenu do organizmu człowieka jest niezwykle ważne. Pozwala na zachowanie odpowiedniej kondycji włosów oraz zahamowanie procesów starzenia się skóry.

Wpływ kolagenu na włosy

Włosy problemowe można definiować na wiele sposobów. Dla jednych istotnym problemem jest fakt zbytniego przesuszania się włosów. Inni z kolei narzekają na ich nadmierne wypadanie, czy kłopoty z układaniem. Problemy z włosami bardzo często wiążą się przede wszystkim z niedoborem białka w organizmie. Skutkiem tego jest łamliwość, suchość i nadmierne wypadanie włosów. Odpowiedzią na to powinno być odpowiednie dawkowanie białka. Warto w tym celu spożywać większe ilości żółtka jaj. Zawierają one siarkę, która stanowi ważny materiał budulcowy keratyny, w znacznym stopniu odpowiedzialnej za wygląd i kondycję włosów. Znacznie bardziej skuteczne okazuje się jednak odpowiednie dawkowanie wspomnianego wcześniej kolagenu.

Kolagen zawiera w swoim składzie takie właściwości, które okazują się doskonałe do szybkiej rewitalizacji włosów. Prowadzi on do zwiększenia prawidłowego wzrostu włosów oraz poprawy ich wyglądu. O prawidłowej kondycji włosów świadczy przede wszystkim odpowiednie dostarczanie składników odżywczych do cebulek włosowych w fazie ich wzrostu. Kolagen przyczynia się ponadto do zahamowania procesu wypadania włosów. Dzięki poprawieniu struktury cebulek włosowych, dba o zatrzymanie warstwy ochronnej włosa. Systematyczne stosowanie kolagenu prowadzi do zwiększenia objętości włosów i opóźnienia procesu łysienia.

Na rynku dostępne są obecnie specjalne preparaty kolagenowe składające się wyłącznie z naturalnych substancji. Można zakupić naturalny kolagen do włosów, który przyjmuje sie w postaci tabletek, żeli, olejków, czy płynów. Wszystkie tego rodzaju preparaty polecane są przede wszystkim osobom, które walczą z problemem nadmiernego wypadania włosów i łysienia, w różnej postaci. Kolagen polecany jest również osobom chcącym poprawić wygląd włosów i paznokci, a także tym, którzy regularnie uprawiają sporty zimowe lub pracują w miejscach narażających ich włosy na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Kolagen w postaci doustnych tabletek powinno się stosować regularnie, przyjmując jedną kapsułkę dziennie przez co najmniej trzy miesiące. Tylko regularna kuracja może przynieść satysfakcjonujące efekty. Po upływie trzech miesięcy zauważalne są pierwsze rezultaty pod postacią poprawy struktury kolagenowej włosów, skóry oraz paznokci.

Kolagen można również stosować od zewnątrz. W tym celu warto zakupić specjalne kremy lub olejki. W tym przypadku również obowiązuje zasada regularnego stosowania. Preparaty te należy nakładać cienką wartswą na umytą wcześniej skórę, najlepiej jeszcze wilgotną. Kolagenu nie powinno się natomiast nakładać na skórę oczyszczoną za pomocą mleczka bądź toniku. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że jest to białko, które w kontakcie z odczynem kwaśnym ulega zetknięciu.

Do włosów idealnie nadaje się żel kolagenowy, którego nakłada się na skórę głowy i włosy, tuż po ich umyciu za pomocą łagodnego szamponu. Warto pamiętać o tym, że żelu tego się nie spłukuje. Konieczne jest jednak wysuszenie głowy za pomocą chłodnego powietrza suszarki.

Reply