Ketoconazole (ketokonazol) a kondycja włosów i skóry głowy

Ketoconazole (ketokonazol) a kondycja włosów i skóry głowy
Rate this post

Ketoconazole (ketokonazol) przyda się każdemu, kto ma łojotok i, co za tym idzie częste problemy z łupieżem, a nawet (to bardzo możliwe) z nadmiernym wypadaniem włosów.

ketokonazol

Co prawda na wypadanie włosów jako takie ketoconazole najprawdopodobniej nie oddziałuje w żaden sposób, ale są tacy, którzy twierdzą, że może hamować łojotok (potwierdzenia w jakichś badaniach szukam i nie znajduję, ale może zdarzyło mi się coś przeoczyć).

O tym leku pamiętać warto, bo moim zdaniem to jeden z najmniej zawodnych leków na łupież i wszelkiego rodzaju grzybice. Co prawda klimbazol jest prawdopodobnie jeszcze lepszy (ta sama grupa leków), ale ja osobiście poza jednym szamponem, nie znam żadnego innego środka który by klimbazol zawierał tzn, kiedyś jakiś wpadł mi w oko, ale w tej chwili nie potrafię go odnaleźć (początki sklerozy)***. A wspominam o nim dlatego, że właśnie wyczytałem gdzieś, że klimbazol zaliczany jest do drugiej generacji leków imidazolowych, czyli de facto należałoby go uznać za następcę ketokonazolu.

[***Dopisek z 17 marca: skleroza nie boli, ale tym razem nawet nie musiałem się nachodzić, rzut okiem na stojącą w kącie szafkę i co widzę? Zoxiderm 150, emulsję przeciwłupieżową do skóry owłosionej i nieowłosionej, a wśród składników klimbazol – polecam, bo działa szybko i niezawodnie, choć jest trudniejsza w użyciu od szamponu]

Ale wróćmy do bohatera artykułu.

Dlaczego ketoconazole jest tak skuteczny?

Bo niszczy strukturę biologiczną grzybów. I to ogromnej ilości tych drobnoustrojów. Przydaje się więc w leczeniu wszelkich dermatoz związanych z atakami dermatofitów.

Na łupież działa bardzo skutecznie, ale pomaga też np. przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy czy twarzy. Sam tego zapalenia nie wyleczy, ale przyda się jako wspomaganie.

Ketokonazol na łupież

Jeśli masz nawracający łupież bez zastanowienia inwestuj w ketokonazol. Znajdziesz go w popularnym Nizoralu.

Jeśli Twoje dermatofity uodporniły się na ten lek lub słabo na niego reagują, albo masz po ketokonazolu jakieś podrażnienia – sięgnij po klimbazol. Wg mojej wiedzy na pewno znajdziesz go w ⇒ Dandrene, za innymi środkami musiałbyś / musiałabyś się rozejrzeć.

A co z wypadaniem włosów?

Fachowcy twierdzą, że sam łupież włosom nie szkodzi. Ale czy warto odpuścić sobie walkę z tą przypadłością? Moim zdaniem nie. Raz – wygląda nie fajnie, dwa – może powodować świąd i skłaniać do drapania, a to już włosom zagraża.

Tak naprawdę niebezpieczny jest łojotok i to z nim należałoby trochę powalczyć.

Z szamponów przeciwłupieżowych i przeciwłojotokowych jednocześnie mogę polecić ⇒ Revitę. Skutecznie powstrzymuje wypadanie włosów i eliminuje problemy skórne z łojotokiem i łupieżem (dzięki ketokonazolowi) włącznie.

2 komentarze

  1. luann
  2. Slabe-wlosy

Reply