Jak działa finasteryd?

Jak działa finasteryd?
Rate this post

Podstawowe informacje o finasterydzie zawarłem już w tym poście.
Myślę jednak, ze warto wrócić do tematu i uczynić finasteryd głównym bohaterem artykułu. Poniżej – moje rozważania na jego temat. Mam nadzieję, że w czymś Ci pomogą 🙂

Finasteryd jest lekiem stosowanym w leczeniu przerostu gruczołu krokowego (prostaty), ale sięga się poń również w ramach walki z łysieniem u mężczyzn. Czy lek ten jest skuteczny i w pełni bezpieczny?
Oto jest pytanie. Spróbujmy sobie na nie odpowiedzieć.

Łysienie u mężczyzn

Męski typ łysienia powodowany jest przez aktywność pochodnej testosteronu o nazwie dihydrotestosteron (lub dwuhydrotestosteron, w skrócie DHT). DHT powstaje w reakcji, w której uczestniczy enzym 5 alfa reduktaza. Jest to na tyle agresywna pochodna kluczowego męskiego hormonu, że sieje spustoszenie na męskich głowach poprzez łączenie się z tzw. receptorami androgenowymi w mieszkach włosowych. Łącząc się z nimi obciąża mieszki, przez co stają się one niezdolne do wytwarzania normalnych włosów. Włosy wypadają, a w ich miejscu pojawia się słaby, delikatny puch. Za łysienie odpowiedzialne są głównie geny i jest ono przekazywane z pokolenia na pokolenie. Aktywność DHT w tym rejonie ciała (skóra głowy) nie wpływa na jakość życia, ale może je nieco uprzykrzyć, zwłaszcza tym panom, którzy nie są w stanie pogodzić się z utratą bujnych włosów.

Finasteryd a łysienie

Na łysienie są sposoby, a finasteryd jest zaledwie jednym z nich. Kluczową kwestią jest zapanowanie nad procesem konwersji testosteronu w DHT. Ważne jest też dobre odżywienie mieszków włosowych. W jednym i w drugim przypadku dobrze sprawdzają się preparaty takie jak minoxidil – tyle tylko, że wymagają one stałego, systematycznego używania ich. Wraz z zaprzestaniem kuracji włosy ponownie zaczynają wypadać. Finasteryd jest lekiem, który też wymaga stałego stosowania, a ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do stałej obecności tabletek w naszym życiu wielu osobom wydaje się, że kuracja finasterydem należy do najwygodniejszych i najlepszych. Czy tak jest w istocie?

Czym jest finasteryd?

Jest lekiem z grupy syntetycznych steroidów. Nie pozostaje więc obojętny na funkcjonowanie naszego organizmu. Jest inhibitorem enzymu 5 alfa reduktaza, a poza tym obniża stężenie DHT we krwi osoby przyjmującej ten lek. Obniża jego poziom również w gruczole krokowym. Fachowcy podkreślają, że stosowanie finasterydu na łysienie nie powoduje jakichś szczególnych powikłań zdrowotnych, zwłaszcza że w ramach kuracji przeciwko wypadaniu włosów przyjmuje się go w nieco mniejszych ilościach niż w leczeniu chorej prostaty. Niemniej jednak leku nie należy stosować u dzieci i u kobiet, a u przyjmujących go mężczyzn zdarzają się problemy z cewką moczową. Steroidy nie są w pełni bezpieczne, toteż należy postępować bardzo ostrożnie. Sugerowałabym stosowanie naturalnych preparatów na łysienie ewentualnie akceptację łysiny, która jeśli jest zadbana, może wyglądać bardzo męsko.

Przy okazji podrzucam link do ciekawego wpisu w Czasie Gentlemanów poświęconego męskim fryzurom z krótką wzmianką o łysinie włącznie.

Czytelników zainteresowanych naturalnymi alternatywami dla finasterydu odsyłam natomiast TUTAJ.

Reply