Herbata w roli płukanki do włosów? Czemu nie?!

Herbata w roli płukanki do włosów? Czemu nie?!
5 (100%) 1 vote

Herbata w roli płukanki na włosy? Albo jeszcze lepiej – w roli odżywki? Dlaczego nie, zwłaszcza że współczesne szampony zawierają również różnego rodzaju herbaty. Badania naukowe potwierdzają, że ten właśnie składnik pobudza procesy regeneracji cebulek włosowych i całych włosów. Herbaty zawierają sporo ciekawych, dobroczynnie działających związków i całe mnóstwo przeciwutleniaczy, a jak wiadomo wolne rodniki szkodzą również włosom.

A picie herbaty nie wystarczy?

Raczej nie, bo w ten sposób zawarte w herbacie składniki pokonują nieco inną drogę i mogą wcale nie trafić do cebulek włosowych, bo zostaną rozdysponowane po całym organizmie. Poza tym część z nich ulegnie neutralizacji w wątrobie i… choć niektóre herbaty są naprawdę zdrowe po wypiciu ich nasze włosy nic na tym nie zyskają.

Jakie herbaty?

Jest ich całe mnóstwo. W jednych szamponach znajdziemy gatunki zielone, w innych czarne, w jeszcze innych białe. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb i reakcji (na herbatę) naszego organizmu. Zalecam w tej dziedzinie eksperymenty, aczkolwiek eksperymentowanie z Liptonem bądź inną popularną herbatą sprzedawaną w torebkach radziłabym sobie odpuścić. Najlepszym sposobem jest… udanie się do herbaciarni i wybór kilku gatunków do eksperymentów. Zaparzonymi herbatami (jednym gatunkiem przez minimum kilka dni) należy płukać włosy po umyciu. Niektóre herbaty mogą lekko barwić włosy (podobnie jak rozmaryn) toteż osoby o jasnych odcieniach czupryny powinny również zwrócić uwagę i na ten efekt.

A może jednak szampon lub odżywka z ekstraktem?

To zależy od nas. Szampon służy do mycia, odżywka do odżywiania, a herbata na włosy w trakcie płukania działa jak odżywka. Faktem jest, że znajdziemy i odżywki z herbatami, ale niektóre z nich zanadto obciążają niektóre rodzaje włosów, nie zawsze więc produkt kosmetyczny musi być lepszy (zwłaszcza że produkty te zawierają ogromną ilość dodatków), choć dobre szampony (i odżywki) oczywiście warto polecić.
Od czasu do czasu radzę też wypróbować płukanki ziołowe, przy czym ziół do eksperymentowania jest jeszcze więcej niż herbat. Zioła pomagają też w walce z niektórymi dolegliwościami, takimi jak przetłuszczające się włosy lub łupież.

Reply