Czy trycholog mi pomoże? Mini przewodnik po trychologach

Czy trycholog mi pomoże? Mini przewodnik po trychologach
4 (80%) 4 votes

wlosy pod lupa trychologaMoże pomoże, a może nie. Zależy, do kogo trafisz: czy do dermatologa specjalizującego się w trychologii, czy do fryzjera ze średnim wykształceniem, który ukończył CZTERODNIOWY kurs trychologiczny.

Jesteś w szoku? Ja też. Od dwóch tygodni zbieram szczękę z podłogi.

Bazując na ewidentnie przeterminowanej wiedzy naiwnie myślałem, że trychologami są głównie lekarze. Zapóźniony jestem, myliłem się i to bardzo!

Nie ujmując niczego fryzjerom, których pracę cenię, a znam jedną panią, która ma naprawdę przebogatą wiedzę, u trychologa, który nie ma wiedzy medycznej (i uprawnień do przepisywania lekarstw na receptę czy zlecania badań) możesz wybulić mnóstwo kasy na kosmetyki, a łysienia nie zatrzymasz, bo nie poznasz pełnej diagnozy.

No, chyba że trafisz na taką osobę, która nie będzie się bała utraty klienta i odeśle Cię do lekarza, jeśli uzna, że przyczyna wypadania włosów może tkwić gdzieś głębiej i mieć podłoże chorobowe.

Pytanie, czy uzna, bo z tego, co napisało mi paru czytelników, wynika, że tacy trycholodzy po kursach oceniają stan włosów i zaraz potem proponują zakup kosmetyków, za które trzeba zapłacić dość słono. Przy czym niestety, nie ma pewności co do tego, że te kosmetyki zadziałają. Z wypadaniem włosów na tle chorób tarczycy – pewnie sobie nie poradzą – bo potrzebujesz leczenia, z łysieniem androgenowym? Być może, niedługo się im przyjrzę i wtedy się wypowiem, a na razie „MINI PRZEWODNIK PO TRYCHOLOGACH”.

Trycholog kontra Trycholog

Gdybym miał użyć porównania detektywistycznego i porównać trychologa po kursie z trychologiem-dermatologiem, powiedziałbym, że ten pierwszy jest początkującym technikiem kryminalistyki zabezpieczającym dowody, a ten drugi połączeniem Grissoma i Brassa z CSI LV, czyli kryminalistą – erudytą z zacięciem detektywistycznym i detektywem z uprawnieniami do egzekwowania prawa jednocześnie.

I tak, jeśli chodzi o diagnostykę:

  • trycholog po kilkudniowym kursie na pewno będzie w stanie dokładnie obejrzeć twoje włosy i stwierdzić, czy ich stan jest w porządku oraz powiedzieć mniej więcej co się z nimi dzieje tj. czy rosną prawidłowo, czy nieprawidłowo, czy mieszki włosowe są zminiaturyzowane, czy nie, raczej nie będzie wnikał w stan twojego zdrowia i pewnie nie będzie zagłębiał się w niuanse,
  • trycholog-dermatolog zrobi to samo, tyle że dodatkowo wypyta cię o zdrowie, w razie potrzeby wyśle cię do endokrynologa lub ginekologa, przepisze ci leki dostępne na receptę jeśli zajdzie taka potrzeba. To trycholog – dermatolog może zaproponować ci finasteryd lub minoxidil, albo naświetlania jeśli masz łysienie plackowate lub inne zabiegi w przypadku innych typów łysienia.

To może lepiej iść do dermatologa?

Jeśli znasz takiego lekarza, który solidnie podchodzi do pacjenta i poważnie traktuje ludzkie bolączki, a do tego ma wiedzę na temat włosów – pewnie. Idź do dermatologa. Jednak z tego, co widzę na forach, możesz mieć problem ze znalezieniem takiego lekarza. Potrzebujesz dermatologa specjalizującego się w trychologii.

Gdzie szukać fachowca z prawdziwego zdarzenia?

Możesz mieć problem, w ciągu ostatnich kilku dni co najmniej kilka godzin zeszło mi na poszukiwaniach (w sieci oczywiście) dermatologów – trychologów. I wiesz co… znalazłem tylko jedno miejsce, w którym można liczyć na naprawdę fachową pomoc. 

Gabinety trychologiczne, tych trychologów po czterodniowych kursach, powstają jak grzyby po deszczu, a dermatologów ni ma. Choć może są, ale nie chwalą się swoimi zainteresowaniami? Nie wiem.

W ciągu tych paru godzin udało mi się ustalić jedynie, że fachowcem wysokiej klasy jest profesor Lidia Rudnicka z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW (strona internetowa: cskmswia.pl), która zdaje się, przyjmuje też w prywatnej przychodni dermatologicznej na ulicy Grójeckiej w Warszawie (strona internetowa: dermatolodzy.com.pl).

I to by było na tyle.

Profesor Rudnickiej zdarzało się udzielać w prasie internetowej, polecam twojej uwadze dwa artykuły związane z tematem, z wypowiedziami pani profesor:

Kim jest trycholog i kiedy udać się do trychologa?

Tracisz włosy, nie trać głowy!

 

Podsumowanie?

Nie wiem nawet jak to podsumować. O kursach trychologicznych możesz poczytać w sieci – ofert jest sporo, a i od trychologów, którzy je pokończyli, roi się w całej Polsce.

Moja rada: jeśli chcesz profesjonalnej i rzetelnej porady szukaj trychologa – dermatologa, czyli lekarza, który ukończył studia medyczne.

Gdy uda Ci się go znaleźć daj znać, poleć fachowca w komentarzu, bardzo proszę w imieniu swoim i wszystkich zainteresowanych fachową pomocą 🙂

4 komentarze

    • Maja Skowrońska
  1. Mirek_M
  2. Mirek_M

Reply