Czy można powstrzymać siwienie, dlaczego siwiejemy i co zrobić być siwym?

Czy można powstrzymać siwienie, dlaczego siwiejemy i co zrobić być siwym?
Rate this post

Pierwszy siwy włos??? Brrr, zdziwienie, zdziwienie i przestrach, że „to” już. „To”, czyli starość. Granica starości coraz bardziej oddala się mentalnie – w sercu ciągle jesteśmy i chcemy być młodzi. Nasza fizjologia, nic sobie z tego nie robiąc, ciągle działa według wzorca zaplanowanego w czasach Adama i Ewy. Nic to, że w sercu maj, bo na zewnątrz – jesień: siwe włosy i zmarszczki. MA-SA-KRA.

Dlaczego tak trudno o akceptację siwizny?

Moda na wieczną młodość nie pozwala na akceptację naturalnego stanu rzeczy. Bronimy się przed zewnętrznymi oznakami starzenia się organizmu takimi jak zmarszczki czy siwienie włosów. Pomaga nam w tym współczesna medycyna, farmakologia i kosmetologia. Operacje plastyczne nie należą do rzadkości, a osobom publicznym pomaga w utrzymaniu wizerunku jeszcze fotoshop, dzięki któremu artystki w wieku babć wyglądają na własne wnuczki. Nic więc dziwnego, że i przeciętne kobiety nie chcą poddawać się upływowi czasu bez walki. Posiwiała kobieta rzadko kiedy bywa uważana za piękność, chyba że jest zadbaną damą po osiemdziesiątce.  Mężczyznom niby łatwiej ten stan rzeczy zaakceptować, bo mężczyzna ze srebrnymi skroniami jest ciągle atrakcyjny.

Dlaczego włosy siwieją?

Czasami siwizna pojawia się bardzo wcześnie, gdy metryka jeszcze nie pożółkła. Jednak najczęściej są oznaką mijającego czasu i zbliżającej się starości.  Dzieje się tak na skutek zaniku w mieszkach włosowych komórek macierzystych melanocytów, które produkują barwnik. Siwienie włosów jest uwarunkowane genetycznie, bywa też spowodowane chorobami. Natomiast między bajki należy włożyć opowieści i całkowitym posiwieniu w ciągu jednej nocy na skutek drastycznych przeżyć. Każdy z nas słyszał takie historyjki, ale chyba nikt nie zna tak doświadczonego człowieka.

Jak ukrywać siwe włosy?

Włosy siwieją stopniowo. Najpierw pojedyncze włosy tracą barwę, potem spostrzegamy już pasma, by wreszcie włosy stały się całkiem siwe. Siwizna jest najbardziej widoczna na ciemnych włosach, najmniej – na blond. Gdy są to jeszcze niewielkie ilości, można je ukryć wśród jasnych pasemek, robiąc balejaż. Nie musimy całej głowy pokrywać farbą.

Przestrzegam przed robieniem płukanek ziołowych, ożywiających kolor, gdyż siwe włosy bywają nieprzewidywalne. Może pojawić się na nich kolor, którego chcielibyśmy uniknąć. Przypomnijmy Anię z Zielonego Wzgórza (he, he – czytałem), która rude (nie – siwe) włosy pomalowała na zielono. Taki kolor może się zdarzyć i na siwych włosach.

O odsiwiaczach

Odsiwiacze są chętnie stosowane przez osoby, którym nie bardzo przystoi nakładanie farby na włosy. Preparat wnika w głąb włosa i stopniowo przywraca naturalną jego barwę. Jest to proces długotrwały, dlatego jest chętnie używany przez mężczyzn, bo utrata siwizny nie następuje w jednej chwili jak przy farbowaniu. Poza tym włosy wyglądają naturalnie. Niestety, nie wszystkie włosy dobrze reagują na odsiwiacz. U niektórych osób, zwłaszcza z ciemnymi włosami, odzyskanie naturalnego koloru nie jest możliwe.

Farbować, nie farbować …

Farbowanie siwych włosów jest najskuteczniejszą metodą ukrycia siwizny. Najodpowiedniejszy jest kolor zbliżony do naturalnego. Ostre barwy typu” płonąca stodoła” lepiej pozostawić młodzieży. Stosując farbę na włosy, trzeba mieć świadomość, że siwe włosy mają grubszą osłonkę, dlatego należy przetrzymać farbę na włosach o 10 minut dłużej niż zaleca to instrukcja. Oczywiście, trzeba dbać na bieżąco o malowanie odrostów, gdyż one najbardziej szpecą i postarzają. By zachować ładny odcień na dłużej stosujemy odpowiednie szampony z proteinami oraz odżywki nawilżające i uelastyczniające, co ułatwia układanie fryzury. Siwe włosy, nawet pod farbą, są grubsze i sztywniejsze niż przed posiwieniem.

Siwe może być piękne

Można też zaakceptować siwe włosy i nosić je z dumą. By nadać siwiźnie ładny  srebrny odcień oraz zdrowy połysk, należy używać specjalnych szamponów i płukanek do siwych włosów. Stosujemy je co kilkanaście dni. Zbyt częste użycie nadaje włosom niebiesko – fioletowy odcień.

Jest jeszcze jeden sposób – tabletki odsiwiające, ale na dzień dzisiejszy trudno mi polecić konkretny produkt. Jak zrobię research dam znać jeśli znajdę coś ciekawego!

Reply