Chcesz wzmocnić włosy? Farbuj je henną!

Chcesz wzmocnić włosy? Farbuj je henną!
Rate this post

Odkąd wokół zapanowała moda na ekologię, na rynku pojawiło się ich mnóstwo, zarówno w postaci różnych kremów, jak i past czy też płukanek. W takich preparatach znajdują się naturalne substancje pochodzenia roślinnego, które koloryzują i odżywiają włosy, a wśród nich do najpopularniejszych należy henna.

Henna to barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną. Tą też nazwa bardzo często są określane naturalne farby koloryzujące zawierające właśnie ten barwnik. Pozwala on uzyskać odcienie w odcieniach czerwieni, brązów i czerni, pielęgnując włosy, dzięki czemu wyglądają zdrowo i są niesamowicie lśniące.

Jak zatem farbować włosy henną?

Dostępne w drogeriach preparaty różnią się pomiędzy sobą sposobem stosowania, w zależności od konsystencji, jak i producenta, instrukcja na ogół znajduje się na opakowaniu. Farby z henną w formie kremowej konsystencji nie wymagają w zasadzie żadnych specjalnych przygotowań, po prostu nakłada się je na włosy i czeka kilkadziesiąt minut, a następnie spłukuje. Niektóre preparaty wymagają jednak rozpuszczenia w gorącej wodzie, roztarcia ze sproszkowanym utleniaczem lub innych procedur. Są to jednak kosmetyczne farby z dodatkiem henny.

Czystą hennę, a więc naturalną sproszkowaną lawsonię przygotowuje się zupełnie inaczej. Proszek należy umieścić w szklanej miseczce, zalać ciepłą wodą a dodatkiem sokiem z cytryny, czasem z dodatkiem zmielonej kawy, a następnie dokładnie wymieszać do konsystencji błotnistej papki. Kiedy mieszanka przestygnie, można ją nałożyć na włosy – najlepiej zrobić to przy pomocy pędzelka, który znacznie ułatwi całą aplikację. Mieszaninę pozostawia się na włosach na kilkadziesiąt minut lub nawet kilka godzin, bez dostępu powietrza, dlatego na włosy trzeba nałożyć foliowy czepek. Po tym czasie maskę zmywamy. Po takim farbowaniu włosy odznaczają się pięknym kolorem i blaskiem.
Nieco inaczej jest z miękkością. Zauważyłam, że henna tak jakby otacza włosy, przez co są one silniejsze, grubsze ale i chyba trochę sztywniejsze.

Reply