7 rodzajów produktów spożywczych, których musisz unikać, żeby powstrzymać wypadanie włosów

7 rodzajów produktów spożywczych, których musisz unikać, żeby powstrzymać wypadanie włosów
4.8 (95%) 4 votes

Wypadanie włosów i łysienie najczęściej łączymy ze stylem życia, pielęgnacją, czy stresem, nieprawdaż? Rzadko odwołujemy się do diety, a jeśli już to, czego najczęściej szukamy? Produktów, dzięki którym powstrzymamy wypadanie włosów. Jest ich sporo, najczęściej skupiamy się na witaminach i minerałach na porost włosów, ale ważne jest też to, by zwrócić uwagę na to, jakich produktów należy unikać.

Codzienna dieta m ogromny wręcz wpływ na włosy i skórę głowy. Pewnie nie raz i nie dwa słyszałeś / słyszałaś głosy ekspertów odnośnie tego, jakie pokarmy należy włączyć do diety, żeby włosy rosły, były zdrowe i lśniące. Ba! Nie raz i nie dwa sam pisałem o tym na blogu, ale nigdy nie skupiłem się na produktach, które mogą powodować i nasilać wypadanie włosów. Dziś przyszedł czas właśnie na nie. Chcesz wiedzieć, czego w diecie unikać? Poznaj produkty, które bardzo źle wpływają na włosy!

1. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym

Dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym jest ściśle powiązana z nadmiernym wypadaniem włosów. Produkty tego typu powodują duże wyrzuty insuliny, produkowanego przez trzustkę hormonu, który zarządza m.in. gospodarką cukrami. Między innymi, bo poza tym wpływa też na aktywność enzymu 5 & reduktazy, który (jak zapewne wiesz) przyczynia się do konwersji testosteronu do DHT – hormonu łączącego się z receptorami androgenowymi w mieszkach włosowych i powodującego miniaturyzację mieszków.

Wysoki indeks glikemiczny mają przede wszystkim łatwo przyswajalne węglowodany, czyli cukier i produkty z cukrem (oraz syropem glukozowo – fruktozowym), produkty mączne, białe pieczywo, biały ryż. Tych produktów unikaj, jeśli chcesz powstrzymać wypadanie włosów. Wykaz produktów podzielonych na takie o niskim, średnim i wysokim indeksie glikemicznym znajdziesz na stronie http://www.glukoza.pl/index.php/indeks-glikemiczny-tabele.

2. Produkty bogate w selen

Selen to dość kontrowersyjny pierwiastek, bo tak:

wiele osób je go za mało, co powoduje konkretne problemy zdrowotne, niedobory selenu są na przykład szczególnie groźne dla mężczyzn (spada potencja i płodność) oraz dla wszystkich osób cierpiących na niedoczynność tarczycy, która (UWAGA) może objawiać się również wypadaniem włosów,

– w związku z powyższym może pojawić się pokusa uzupełniania niedoborów selenu w diecie poprzez suplementację, albo zjadanie produktów, które są szczególnie bogate w selen, należą do nich na przykład owoce brazylijskie, ale też mięsa, podroby, na nawet niektóre owoce morza.

Tymczasem zjadany w nadmiarze, selen może powodować nadmierne wypadanie włosów. Jeśli zdarzyło ci się oglądać DR HOUSE’A być może pamiętasz odcinek o agencie CIA, który miał objawy typowe dla choroby popromiennej – podejrzewano, że ktoś go zatruł czymś promieniotwórczym, a okazało się, że gość po prostu zatruł się selenem.

Więcej informacji na temat selenu i zawartości tego składnika w różnych produktach spożywczych znajdziesz tutaj http://dieta.mp.pl/zasady/show.html?id=74852.

3. Duże ilości alkoholu

Wpływu alkoholu na łysienie nie potwierdzają chyba żadne badania, ale chyba łatwo się domyślić, że skoro alkohol szkodzi całemu organizmowi, na pewno szkodzi też mieszkom włosowym i samym włosom. Generalnie wszystkie te produkty, które nadwyrężają trzustkę, nawet kawa, mogą włosom szkodzić. Jeśli chodzi o inne używki, np. tytoń, to zanieczyszczają one organizm od środka i mogą powodować (a skoro mogą, to powodują) stres oksydacyjny, który uszkadza wszystkie komórki organizmu z mieszkami włosowymi włącznie.

4. Proste węglowodany

Tu też akurat sprawa jest bardzo prosta – cukier zawarty w białej mące, produktach z dużą ilością skrobi, czy wszystkich spożywczych słodkościach, powoduje wyrzuty insuliny, o czym wspomniałem już powyżej, ale to jeszcze nie wszystko. Uważa się, że cukier obniża zdolność do radzenia sobie ze stresem, a to też bezpośrednio przekłada się na utratę włosów. Zresztą cukier w dużych ilościach wcale nie krzepi, a wręcz zabija ludzką fizjologię i rujnuje zdrowie. Skoro źle wpływa na całe ciało, to źle wpływa również na włosy. Dodam jeszcze, że duże ilości cukru w diecie nasilają łojotok, a to z kolei przyczynia się nie tylko do szybszego przetłuszczania się włosów i zwiększenia podatności na łupież, ale może wręcz prowadzić do zatykania ujść gruczołów łojowych znajdujących się bezpośrednio przy mieszkach włosowych i hamowania wzrostu włosów, a nawet łysienia.

5. Produkty słodzone aspartamem

I wszystkimi sztucznymi zamiennikami cukru. Choć cukier szkodzi włosom, słodziki mogą im szkodzić w równym stopniu, a szczególnie aspartam, który w kilku badaniach powiązano nie tylko z wypadaniem włosów i przerzedzaniem się czupryny, ale i poważniejszymi problemami zdrowotnymi. PS. Podobno nawet czołowi producenci gazowanych napojów dietetycznych mają stopniowo odchodzić od słodzenia ich tym słodzikiem.

6. Produkty smażone i margaryny

Smażenina też może powodować wyrzuty insuliny, a dodatkowo obciążać wątrobę, ale tym, co najbardziej szkodzi, włosom są tłuszcze jednonienasycone i wielonasycone, których poziom ściśle wiąże się z poziomem testosteronu, co może przekładać się na większą i szybszą konwersję testosteronu w DHT i, co za tym idzie, na miniaturyzację mieszków włosowych i łysienie. Unikaj też margaryn, czyli produktów z utwardzanych olejów, które blokują wchłanianie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (m.in. omega 3), które są kluczowe dla zdrowia włosów.

7. Dodatki uszlachetniające do żywności

Szczególną uwagę zwróć na karmel (caramel), amoniak i ekstrakty z koszenili. Znajdziesz je w wielu produktach spożywczych – nadają kolor i smak gotowym pokarmom. Trzy wymienione tu składniki wiąże się bezpośrednio z nadmiernym wypadaniem włosów.

Jak widzisz, w przypadku diety przeciwłysieniowej ważne jest nie tylko to, czego nie jesz (niedobory witamin, minerałów, makroskładników odżywczych), ale również to, co jesz (nadmiar substancji powodujących wypadanie włosów).

Przeglądaj więc przed zakupem etykiety i staraj się odżywiać możliwie zdrowo tak, by nie szkodzić włosom, ani całemu organizmowi.

Reply