6 ważnych czynników wpływających na zdrowie włosów

6 ważnych czynników wpływających na zdrowie włosów
5 (100%) 1 vote

Zła pielęgnacja, niewłaściwe kosmetyki, nadmiar środków do stylizacji włosów, źle wykonywane zabiegi fryzjerskie mogą osłabić i zniszczyć włosy. A włosy zarówno za brak troski, jak i nadmierne ich „dopieszczanie” odwdzięczają się po swojemu, czyli wypadają. Wizja przerzedzonej czupryn, bez względu na wiek, jest przerażająca. Czego więc nie lubią włosy? Jak o nie dbać, by niczego nie  zaniedbać ani też nie przesadzić?

Zacznij od mycia

Wydawałoby się, że nie ma w tym nic trudnego. Bo co za kłopot? Woda, trochę szamponu i po sprawie. Niby tak, ale … .

Po pierwsze, powstaje pytanie: jak często myć włosy? Odpowiedź nie jest jedna. Zależy od rodzaju włosów. Jeżeli włosy mają skłonność do przetłuszczania, myjemy je już przy pierwszych oznakach przetłuszczania. Sklejone pasma nikomu nie dodają urody, trzeba więc, jeśli dotyka nas ta dolegliwość, myć głowę nawet codziennie. W przypadku włosów suchych – nie rzadziej niż raz w tygodniu. Na włosach przecież osadza się kurz i inne zanieczyszczenia, trzeba je usunąć.

Używamy szamponów odpowiednich do typu włosów, a informacje o przeznaczeniu szamponów znajdziemy na opakowaniu preparatu. Szampon należy rozcieńczyć, nalewając trochę wody na dłoń z „kleksem” szamponu, po czym nanosić go na głowę.

Do mycia i płukania nie wolno używać gorącej wody. Do płukania nie żałujmy wody, należy dokładnie usunąć resztki szamponu. Ostatni strumień wody powinien być chłodny, to sprawi, że włosy będą lśniące. Jeszcze więcej blasku doda odrobina soku z cytryny lub octu winnego dodana do ostatniego płukania.

Suszenie włosów

Włosy nie znoszą gorącego powietrza z suszarki. Jeśli już musisz przyspieszyć suszenie i nie możesz czekać aż wyschną w sposób naturalny, trzymaj suszarkę 30 cm od głowy i używaj tylko ciepłego powietrza (nie gorącego).Nigdy nie idź spać z mokrymi włosami, tym bardziej nawiniętymi na wałki.

Włosy rozczesuj dopiero wtedy, gdy lekko przeschną, łatwiej je wtedy rozdzielić grzebieniem, bez konieczności szarpania i wyrywania. Łatwiej to zrobić po nałożeniu odżywki.

Pamiętaj też, żeby, wycierając głowę ręcznikiem, nie trzeć włosów, tylko wodę delikatnie wyciskać.

Stylizacje włosów

Preparaty dobrej jakości, odpowiednio dobrane do typu włosów, nie szkodzą. Pamiętaj jednak, by nie zostawiać ich na noc. Przed położeniem się spać trzeba je dokładnie wyszczotkować, by nie pozostawały na głowie. Trzeba też włosom dać odpoczynek od chemicznych środków. Od czasu do czasu gotowe kosmetyki można zastąpić płukanką czy maseczką ziołową. Doskonale nadają się do tego liście pokrzywy, łopian, skrzyp, aloes, czarna rzepa. Włosy dobrze reagują też na olejek rycynowy.

Obecna moda na naturalne fryzury, rozczesywane swobodnie przez wiatr, nie wymaga nadmiaru usztywniających preparatów ani też „męczenia” włosów na wałkach czy gorących lokówkach.

Prostownica też nie powinna być nadużywana. Przypominam, że włosy nie lubią wysokiej temperatury.

Gdy włosom ciasno

Mało kto zdaje sobie sprawę, że wypadanie włosów, które go niepokoi, może być spowodowane zbyt ciasnym okryciem głowy. Źle ukrwiona skóra powoduje niedożywienie włosów, co skutkuje ich wypadaniem. Włosy ulegają też osłabieniu, jeśli są zbyt mocno spięte czy związane. Silne naprężenie włosów nad czołem i skroniami skutkuje przerzedzaniem włosów w tych miejscach. Jeśli taka fryzura jest używana przez kilka lat, łysienie może okazać się nieodwracalne.

Ani słońce, ani mróz

Włosy nie lubią nadmiernej ekspozycji na słońce. Należy je chronić przed szkodliwym promieniowaniem lekkim nakryciem głowy lub też stosować szampony i odżywki z filtrami UV.

Także ujemne temperatury szkodzą włosom. Podczas mrozów należy je chronić pod ciepłą czapką. Nikt nie powinien zadawać szyku gołą głową i jednocześnie czerwonym z zimna nosem.

Zdrowa dieta

Włosy muszą być dobrze odżywione. Są wtedy silne i grube, dlatego potrzebują witamin i mikroelementów dostarczanych w pożywieniu. Szczególnie ich wzmocnieniu służą cynk, siarka i krzem oraz witaminy A, C i E. Niedobór tych składników powoduje wypadanie włosów. Przeciętne menu zaspokaja takie potrzeby organizmu, natomiast wrogiem dla włosów są diety jednoskładnikowe. Wtedy na pewno wystąpią niedobory pokarmowe, a łysienie pojawi się nawet po kilku tygodniach po zaprzestaniu diety.

Umiar i złoty środek

Żeby mieć piękne i zdrowe włosy, należy zachować umiar we wszystkim, co ich dotyczy. Zarówno zaniedbanie jak też i przesadne maltretowanie ich zabiegami fryzjerskimi i obciążanie preparatami upiększającymi mogą im szkodzić. O włosy należy po prostu dbać z głową!

One Response

  1. graża

Reply