6 Aminokwasów na Szybszy Porost i Zahamowanie Wypadania Włosów
Aminokwasy to cegiełki tworzące białka. Są dla organizmu bardzo ważne, a 6 aminokwasowych cegiełek może stymulować szybszy porost włosów i umożliwić zahamowanie wypadania włosów, czyli powstrzymać łysienie i na dodatek doprowadzić do odzyskania tych włosów, które już wypadły.
Jak aminokwasy wpływają na szybszy porost włosów?
Zasada ogólna jest następująca: wszystkie nasze komórki i tkanki tworzone są z białek. Włosy podobnie. Włosy składają się głównie z keratyny, czyli białka właśnie. To ona nadaje włosom siłę i wytrzymałość i de facto od początku do końca je tworzy.
Oznacza to, że jeśli mieszki włosowe (czyli te twory, które produkują włosy) nie otrzymują wraz z krwią odpowiednich ilości aminokwasów, mogą zahamować swoją aktywność, spowolnić procesy tworzenia włosów lub wytwarzać włosy niepełnowartościowe, czyli słabe, łamliwe, kruche i o nieciekawej strukturze. A gdy się tak stanie to wiadomo – już tylko krok dzieli nas od utraty włosów.
Ludzkie ciało potrzebuje ok. 20 aminokwasów do stworzenia białek, które z kolei budują tkanki, mięśnie, organy wewnętrzne, ale też hormony, neurotransmittery i enzymy. Spośród wszystkich potrzebnych aminokwasów 8 uznaje się za szczególnie ważne (egzogenne), bo organizm nie może ich zsyntetyzować samodzielnie i należy je dostarczyć w pożywieniu. Co ciekawe najlepszym ich źródłem jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, bo zawierają one wszystkie aminokwasy egzogenne.
Włosy są najlepszym przykładem tego, jak formowane są białka – ich strukturę tworzą specjalnie łączone sekwencje aminokwasów, które łączą się ze sobą w ściśle określonej kolejności, a spośród wszystkich cegiełek tworzących włosy szczególne znaczenie dla ich porostu i kondycji ma 6 z nich. Oto one:
Szybszy porost włosów dzięki argininie
Aktywną formą argininy jest L-arginina, to aminokwas względnie egzogenny, bo organizm jest w stanie syntetyzować go samodzielnie, ale (UWAGA) nie zawsze to robi i nie zawsze wytwarza arginię w odpowiednich ilościach. Przeszkadzają mu w tym choroby, starzenie się ciała czy nawet stres. To dlatego L-arginina jest bodaj najczęściej spotykanym dodatkiem do suplementów mających poprawiać wydolność organizmu. Stosują ją sportowcy i osoby mające problemy z potencją (znajduje się zarówno w środkach na potencję dla mężczyzn, jak i kobiet).
Arginina stymuluje porost włosów, bo jest ważnym prekursorem tlenku azotu, związku kluczowego dla wydolności organizmu i sprawnego przebiegu krążenia, a dzięki sprawnemu krążeniu mieszki otrzymują tlen i składniki odżywcze, z których mogą wytwarzać włosy.
Pokarmowymi źródłami argininy są orzechy laskowe, nerkowca, orzechy ziemne i kokosowe. Dostarczysz jej sobie, jedząc słonecznik, sezam, kiełki pszenicy oraz wołowinę, ryby, a nawet drób i produkty mleczne, choć dwa ostatnie trudno polecać ze względu na to, że jakość drobiu i nabiału dostępnego w sklepach jest z reguły raczej kiepska.
Metionina na zahamowanie wypadania włosów
Jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że organizm nie jest w stanie wytworzyć jej samodzielnie. To aminokwas siarkowy, który tworzy struktury skóry, włosów i paznokci. To ze względu na dodatek siarki metionina jest szczególnie ważna dla włosów – wpływa zarówno na ich porost, jak i kondycję i zapobiega przedwczesnej utracie włosów.
Dobrymi źródłami metioniny są między innymi ziarna zbóż, sezam, ryby, mięso i … orzechy brazylijskie. Te ostatnie zawierają też sporo selenu – warto od czasu do czasu uwzględnić je w diecie jako zdrową i „upiększającą” przekąskę.
Cysteina na szybszy porost włosów
Cysteinę organizm wytwarza samodzielnie, aczkolwiek jej produkcja może spadać wraz w wydolnością organizmu (stresem, chorobami, starzeniem się). To aminokwas niezbędny do produkcji włosów i, co ciekawe, zwiększenie podaży cysteiny w diecie może znacząco zwiększyć tempo wzrostu włosów.
Podobnie jak metionina, cysteina zawiera siarkę, dzięki czemu wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, a dodatkowo wspomaga transport żelaza i cynku, które również są ważne dla włosów.
Dobrymi źródłami cysteiny są mięsa, wędliny, jaja, jogurty, białko serwatkowe, ser, kiełki pszenicy, owies, czosnek, brokuły, cebula i czerwona papryka oraz brukselka.
Cystyna na szybszy porost włosów
To aminokwas, który stanowi aż 10 do 14% naszej skóry i włosów. Organizm tworzy go z dwóch molekuł cysteiny. Połączenie jest mocne i stabilne, a dzięki niemu nasze włosy są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.
Źródłami cystyny są te same produkty, które zawierają cysteinę, właściwie by zapewnić sobie odpowiednią podaż tego aminokwasu, wystarczy po prostu, w pewnych sytuacjach, zadbać o właściwą podaż cysteiny.
Tyrozyna na zahamowanie wypadania włosów
Tyrozyna jest aminokwasem, który organizm jest w stanie wytworzyć, ale żeby go wytworzyć, potrzebuje innego aminokwasu – fenyloalaniny. To z tyrozyny ciało wytwarza melaninę, która zabarwia nasze włosy i skórę, potrzebujemy jej dla prawidłowego przebiegu metabolizmu i sprawnej pracy gruczołu tarczowego. Aminokwas ten może obniżać też poziom stresu.
Tyrozyna „utrzymuje” włosy i powstrzymuje ich wypadanie, zmniejsza też ryzyko wypadania włosów w stresie, bo łagodzi stres.
Dobrymi źródłami tyrozyny są ryby, drób, orzechy, migdały, nasiona dyni, zawiera ją też wiele suplementów.
Tauryna na lepszy porost i przeciw łysieniu
Tauryna powstaje z cysteiny (tworzy ją sam organizm). W organizmie występuje w dość dużych ilościach i, co ciekawe, jest magazynowana w cebulkach włosowych. Jej niedobór odbija się nie tylko na funkcjonowaniu całego organizmu (w tym pracy organów wewnętrznych), ale i na jakości włosów, które stają się cienkie i słabe.
Tauryna energetyzuje i zwiększa wydolność organizmu, poprawia też jego regenerację. I wreszcie jest bardzo ważna dla naszego wyglądu – nie tylko włosów, ale i skóry.
Dobrymi źródłami tauryny są przede wszystkim mięsa i owoce morza (w tym ryby), pojawia się też w suplementach (w tym w suplementach na włosy, ale niestety nielicznych).
Tu odniosę się do pytania z forum o Profolan – ze względu na zawartość tauryny i cysteiny oraz pozostałych składników (TU JEST ICH PEŁNA LISTA) z czystym sumieniem mogę polecić ten produkt.
polecam zainteresować się argininą, biorę ją w związku z treningami i zupełnie przez przypadek zauważyłem że włosy mają się dzięki niej lepiej, gorzej, że chyba niestety nawet te na brodzie
o tych siarkowych wiedziałam, a tauryna myślałam że głównie dla kotów i kulturystów, cenne informacje, dziękuję, wezmę pod uwagę 😉
ciekawe, w zasadzie wiedziałam, że aminokwasy są ważne, ale że niektóre są szczególnie ważne – tego już nie, dzięki za post, biorę się za rewidowanie diety