3 Środki na Łysienie, Które na Pewno Działają

3 Środki na Łysienie, Które na Pewno Działają
Rate this post

Szukasz sprawdzonych rozwiązań? Mam nadzieję, że środki na łysienie wyszukane przeze mnie rozwieją Twoje wątpliwości i łatwiej będzie Ci wybrać środek do wykorzystania w walce z twoim problemem.

Poszczególne pozycje, wynalezione i opisane przy pomocy łysiejącego kolegi (dbającego o to żeby jego łysina nie uległą rozszerzeniu, a więc znającego się na rzeczy), niezależnie od Jakuba, uszeregowałam pod względem skuteczności i, że tak powiem, nowoczesności. Ich skuteczność jest bardzo podobna, ale różne są skutki uboczne.

Grupa I – urządzenia laserowe LLLT – brak skutków ubocznych

W dużym uproszczeniu działają nieco podobnie do minoxidilu, bo niczego nie blokują, a dbają jedynie o to, by mieszki włosowe zachowały odpowiednią siłę i kondycję, by przeciwstawić się wpływowi DHT. Co ciekawe ta grupa urządzeń działa też na osoby zdrowe – mając cienkie osłabione włosy przy pomocy lasera można je ożywić.

Powiecie – jakieś wynalazki! Niekoniecznie. W 2007 roku FDA zaaprobowała laseroterapię LLLT jako jedną z metod leczenia łysienia.  Specjaliści uważają grzebienie laserowe LLLT za dobrą alternatywę dla minoxidilu i finasterydu i wręcz polecają je osobom, które ww. środków nie tolerują.

Jak działa laseroterapia LLLT?

Trzy hipotezy wyjaśniają działanie LLLT – wszystkie je można sprowadzić do wniosku, że laseroterapia po prostu poprawia odżywienie mieszków włosowych i w ten sposób zapobiega utracie włosów.  Wytłumaczenia dla tego działania są następujące:

  • LLLT może wpływać na produkcję ATP, który z kolei wpływa na metabolizm komórkowy dzięki czemu mieszki są silniejsze i nie tak podatne na działanie DHT,
  • niskoenergetyczny laser może przemodelowywać reakcje utleniania i redukcji poprawiając regenerację mieszków i sprzyjając tworzeniu nowych komórek włosa,
  • laser LLLT może zwiększać aktywność tlenku azotu i jego wpływ na pewne białko, które transportuje tlen do komórek.

 Jaka jest skuteczność laseroterapii?

Ogromna. Porównywalna ze skutecznością minoxidilu (ponad 90%) przy czym LLLT nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nieco słabiej działa na kobiety (ponad 80%).

W jaki sposób i jak długo ją stosować?

Tak jak wszystkie sposoby walki z łysieniem laseroterapię należy stosować dożywotnio. Koszt kuracji da się ograniczyć kupując grzebień laserowy (najefektywniejszy jest Vivicomb), za niecałe 2500zł laser powinien wystarczyć na 4 lata – miesięcznie wychodzi ok. 50 zł czyli o połowę mniej niż dobre środki z minoxidilem.

Grzebienia należy używać kilka razy w tygodniu przez kilka minut. Szczegóły TUTAJ.

Grupa II – preparaty z minoxidilem – możliwe podrażnienia

Minoxidil to jedyny lek na łysienie dopuszczony do sprzedaży bez recepty, zatwierdzony przez organizacje takie jak FDA.

Jak działa minoxidil?

Naukowcy nie są pewni, ale najprawdopodobniej udrażnia tzw. kanały potasowe, dzięki którym mieszki nie poddają się DHT, są stale lepiej (normalnie) odżywiane i dotleniane i produkują włosy.

Jaka jest skuteczność minoxidilu?

Minoxidil działa na 2 z 3 mężczyzn. Należałoby więc uznać, że to skuteczność rzędu ponad 60 %. Działa tym lepiej im większe jego stężenie. Ogólnodostępne preparaty zawierają minoxidil w stężeniach od 2 do 5%, ale są też środki 15-procentowe.

Największą skuteczność minoxidil osiąga u mężczyzn ok. 40-stki, takich , u których łysienie dopiero się rozpoczyna. Z zaawansowanym łysieniem może sobie nie poradzić.

W jaki sposób i jak długo go stosować?

W zależności od wskazań producenta preparatu, najczęściej: raz lub dwa razy dziennie wmasowując go w skórę głowy. Potem należy bardzo dokładnie umyć ręce. Mój kolega najbardziej był zadowolony z  NR-07, bo mu się po nim nie powiększały zakola (dzięki polifenolom), ale to już środek dla “dużych chłopców” początkujący i kobiety mogą stosować Piloxidil i Loxon.

UWAGA: minoxidil trzeba stosować nieprzerwanie. Przerwanie kuracji skutkuje nawrotem łysienia. Można go oczywiście zastąpić czym innym. De facto (poza przeszczepem) wszystkie metody walki z łysieniem wymagają regularnego, bezterminowego stosowania środków przeciwko łysieniu.

Grupa III – Finasteryd i zamienniki- możliwy wpływ na potencję

Lek stosowany w leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Podobnie jak w przypadku minoxidilu przypadkiem okazało się, że powstrzymuje wypadanie włosów. Działa na zasadzie blokowania DHT. Jest niestety (lub stety – bo to lek nie dla każdego) dostępny jedynie na receptę.

Jak działa finasteryd?

Działa na zasadzie przechwytywania enzymu 5 & reduktaza. Ten enzym doprowadza do konwersji testosteronu na DHT – pochodną testosteronu powodującą rozrost prostaty i łysienie u mężczyzn.

Jaka jest skuteczność finasterydu?

Bardzo wysoka. Działa aż na 90% stosujących go mężczyzn. Niestety nie jest zbyt popularny ze względu na skutki uboczne, do których należą m.in. problemy z potencją (lekarze zapewniają, że występują one sporadycznie, ale sądząc po wypowiedziach przyjmujących go mężczyzn ten objaw uboczny wcale nie jest rzadki).

Alternatywy dla finasterydu

Za naturalną alternatywę dla finasterydu uznaje się palmę sabałową (saw palmetto) i pokrzywę. Obydwa zioła nie mają takich skutków ubocznych jak finasteryd, a pokrzywa może nawet poprawiać potencję. Pokrzywa w kompleksie Grow3 z tauryną to jest bazą najskuteczniejszych naturalnych tabletek przeciwko łysieniu >>> Profolanu.

2 komentarze

  1. Ania
    • marcopolo

Reply