25 Ziół na Porost Włosów, Których Prawdopodobnie Nie Znasz – Część 1 – Zioła od A do N

25 Ziół na Porost Włosów, Których Prawdopodobnie Nie Znasz – Część 1 – Zioła od A do N
4.7 (93.33%) 6 votes

Gdy nie było minoksydylu czy finasterydu i im podobnych wynalazków, ludzie radzili sobie z łysieniem i wypadaniem włosów stosując zioła. W różnych szerokościach geograficznych używano różnych ziół, części z nich na pewno nie znasz! Poniżej ich alfabetyczna lista z krótkimi opisami działania i sposobami aplikacji. W tym poście część pierwsza, część druga – za kilka dni.

1. Aloes

Aloes ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawdzięcza je między innymi zawartości kwasu salicylowego. Dodatkowo zawiera on enzymy, które rozpuszczają martwe komórki naskórka i ułatwiają usuwanie ich ze skalpu łącznie z nadmiarem sebum i innymi zanieczyszczeniami zatykającymi pory i ujścia mieszków włosowych. Wyczytałem też, że aloes ma budowę cząsteczkową podobną do budowy keratyny, czyli białka tworzącego i skórę i włosy.

Stosowany na włosy lub doustnie działa oczyszczająco, łagodząco, przeciwłojotokowo i przeciwzapalnie i stymuluje porost włosów.

Z liści aloesu łatwo wycisnąć sok, który możesz wcierać w skórę głowy lub przyrządzać z niego toniki. Możesz też dodać sok do odżywki, której używasz na co dzień.

Przykładowy kosmetyk / suplement z aloesem:

Aloes 6000mg – dobry dodatek do odżywek, nadaje się do stosowania doustnego.

2. Amla (amalaka / agrest indyjski)

Amla, czyli agrest indyjski, jest hinduskim remedium na problemy z włosami. To zioło (krzew / owoc) bardzo popularny właśnie w Indiach. Jest źródłem antyoksydantów i potężnej ilości witaminy C niezbędnej m.in. do produkcji kolagenu. Zdaniem ziołoterapeutów amla wyraźnie pobudza porost włosów i jest jednocześnie świetnym środkiem przeciwko ich przedwczesnemu siwieniu.

Amli u nas raczej nie dostaniesz (chyba, że coś przeoczyłem), ale możesz poszukać jej w suplementach i środkach do pielęgnacji włosów.

Przykładowy kosmetyk / suplement z amlą:

Matrix Oil Wonders Indian Amla – fajny olejek do włosów.

3. Bazylia

Bazylia zawiera dużo magnezu, który jest kluczowy dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia. Dlatego najlepiej ją po prostu jeść. Jeśli zaaplikujesz ekstrakt z bazylii (lub herbatkę) na głowę, zadziała przeciwzapalnie, poprawi cyrkulację krwi w obrębie mieszków włosowych i wzmocni włosy.

Proponuję stosować ją jako tonik (napar z bazylii).

W kosmetykach do pielęgnacji włosów trudno jej szukać. Te, które jeszcze niedawno były całkiem dobrze dostępne – poznikały z rynku. Zostały tylko płyny do kąpieli i bazyliowe mydła.

Przykładowy kosmetyk / suplement z bazylią:

No tu się nie popiszę, bo nie potrafię znaleźć nic poza bazyliowym mydłem :-).  Polecam po prostu zioła dostępne w sklepie, te suszone i te świeże.

4. Bhringraj / bhringaraj / maka (eclipta alba)

To zioło pochodzące z terenu Indii, powszechnie wykorzystywane w starożytnej medycynie ajurwedyjskiej. Tradycja powiada, że zioło wzmaga porost włosów i wzmacnia same włosy. Bhringraj stosuje się jako olejek lub proszek – można z niego przygotować maskę odżywczą do włosów.

Przykładowy kosmetyk / suplement z bhringraj’em:

Bhringraj olejek do włosów – fajny produkt, sprawdzony przez moją TŻ :-).

5. Chmiel (humulus lupus)

Jest źródłem oleju o świetnych właściwościach odżywczych. Ma wzmacniać i regenerować włosy oraz stymulować ich porost. Rzeczywiście tak działa, nie bez powodu zresztą poleca się spłukiwanie włosów (przynajmniej raz na jakiś czas) piwem. Dodatkowo szyszki chmielu zawierają składniki działające antyseptycznie, mogą więc stabilizować mikroflorę skóry głowy.

Przykładowy kosmetyk / suplement z chmielem:

Davines Volu – szampon zwiększający objętość włosów, oczywiście z chmielem.

6. Dzika róża (rosa canina)

Kolejne genialne źródło witaminy C, stymuluje porost włosów, wzmacnia je i przeciwdziała ich starzeniu się, czyli między innymi utracie koloru. Tym razem to nasze własne znane i cenione zioło – owoce dzikiej róży można z powodzeniem zbierać i w Polsce, aczkolwiek trudno mi je polecać ze względu na spore problemy z ich obróbką. Są za to dostępne i w kosmetykach i suplementach.

Przykładowy kosmetyk / suplement z dziką różą:

Dzika róża 2000mg – fajny suplement, bo działa ogólnoustrojowo.

7. Hibiskus

Najłatwiej dostępny w postaci herbatek hibiskusowych, z których z powodzeniem możesz przygotować napar do mycia włosów. Regularne stosowanie hibiskusa na włosy poprawia porost włosów, zapobiega łupieżowi i zwalcza łupież, a poza tym jest świetnym remedium przeciwko siwieniu.

Przykładowy kosmetyk / suplement z hibiskusem:

Odżywka do włosów ułatwiająca rozczesywanie Himalaya – przyjemna odżywka w hinduskim stylu.

8. Jukka

Chodzi konkretnie o korzeń jukki, sukulentu występującego m.in. na amerykańskich pustyniach. Tradycyjnie używano jej w celach zdrowotnych i higienicznych ze względu na jej właściwości oczyszczające. Korzenia jukki możesz szukać w sklepach zielarskich i na tej bazie przygotować jakieś wcierki czy toniki do włosów. Jukka przede wszystkim genialnie oczyszcza skórę, choć nie jest też pozbawiona właściwości odżywczych.

Przykładowy kosmetyk / suplement z jukką:

TIGI S – szampon do włosów zniszczonych z jukką

9. Kozieradka pospolita (fenugreek)

O niej mogłeś / mogłaś słyszeć. To znane na całym świecie remedium na różne dysfunkcje hormonalne, które działa też świetnie na trawienie i może stymulować porost włosów nawet u mężczyzn z łysieniem androgenowym. Surowcem zielarskim są nasiona, które można łatwo zmiksować z jakimiś płynami (np. jogurtem) i w postaci pasty (maski) stosować bezpośrednio na włosy. Można też pić herbatkę z kozieradki tudzież stosować napary z tego zioła.

Przykładowy kosmetyk / suplement z kozieradką:

Nasiona kozieradki 3200mg – dobry suplement, co niektóre osoby twierdzą, że rośnie po nich biuścik ;-).

10. Krwawnik pospolity

Znany przede wszystkim ze swojego działania przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego, stosowany powszechnie na gojenie się ran i problemy skórne, jest też doskonałym ziołowym lekiem na dermatozy skóry głowy. Ze względu na zawartość saponin nadaje się świetnie na bazę lub jeden ze składników bazowych, domowych szamponów. Saponiny mają to do siebie, że się pienią i działają jak naturalny detergent.

Przykładowy kosmetyk / suplement z krwawnikiem:

Ziele krwawnika – ot całkiem po prostu!

11. Lawenda

Ją pewnie znasz. Ma znane od lat właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowana na skórę głowy stymuluje krążenie krwi w obrębie mieszków włosowych, działa wzmacniająco i odżywczo na włosy. Lawenda ma też działanie przeciwłojotokowe – stabilizuje wydzielanie sebum, pośrednio może więc działać również przeciwłupieżowo.

Na włosy możesz stosować olejek lawendowy (jako bazę lub dodatek do samodzielnie robionych mazideł albo już stosowanych kosmetycznych odżywek). Możesz też posłużyć się naparem z lawendy.

Przykładowy kosmetyk / suplement z lawendą:

John Masters Mięta, Wiązówka, Lawenda – szampon do włosów, całkiem przyjemny.

12. Lukrecja

Bogata w saponiny, nieco słodkawa, często wykorzystywana w charakterze przyprawy. Lukrecja ma też silne właściwości lecznicze, przede wszystkim zwalcza różne infekcje grzybicze i bakteryjne, jest środkiem o właściwościach przeciwalergicznych, chroni przed szkodliwym wpływem chemii. Z wysuszonej lukrecji (dostępnej w sklepach zielarskich) możesz łatwo przygotować napary, które świetnie nadają się na dodatki lub bazy różnych domowych mazideł do włosów.

Przykładowy kosmetyk / suplement z lukrecją:

Mr’s Potters – szampon bawełna plus lukrecja, miodzio!

13. Łopian

A właściwie korzeń łopianu – od lat stosowany na problemy z włosami (szampon łopianowy). Ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwłupieżowe. Dodatkowo jest odżywką, po której lepiej rosną włosy, a na dodatek są nieco mocniejsze. Z łopianu łatwo przygotujesz napar, znajdziesz go pewnie gdzieś w najbliższych chaszczach. U mnie porasta brzegi rzeczki płynącej opodal, choć czasem pojawia się też w ogrodzie. Pamiętaj, że surowcem zielarskim jest w tym przypadku korzeń.

Przykładowy kosmetyk / suplement z łopianem:

 Green Pharmacy Wzmacniający Eliksir do Włosów – z łopianem oczywiście.

14. Mięta pieprzowa

Producenci kosmetyków do włosów nie bez powodu kochają to ziółko. Dodają je jako składnik „orzeźwiający”, ale mięta ma znacznie większy wpływ na włosy. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Po aplikacji na skórę rzeczywiście orzeźwia, co jest efektem poprawy cyrkulacji płynów ustrojowych, w tym krwi dostarczającej włosom tlenu i składników odżywczych. Herbatkę miętową możesz stosować jako tonik do włosów.

Przykładowy kosmetyk / suplement z miętą:

Kuracja głęboko oczyszczająca do skóry głowy – Mastersa, dobry kosmetyk, polecam.

15. Nagietek lekarski

To ziółko znane z właściwości przeciwzapalnych. Maść nagietkowa ładnie łagodzi objawy łuszczycy i wszystkie inne problemy skórne. Nagietek stosowany na skalp poprawia natomiast porost włosów i wzmacnia ich strukturę. Dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu. Nagietek możesz stosować w postaci naparów.

Przykładowy kosmetyk / suplement z nagietkiem:

Nagietek z zieloną herbatą – też Mastersa, też polecam.

CDN….

2 komentarze

  1. marek
  2. kinia

Reply