Naturalne środki na porost włosów

Naturalne środki na porost włosów
Rate this post

Naturalne środki na porost włosów – czy takie istnieją? Postanowiłam skupić się na liście najbardziej popularnych i najczęściej polecanych środków, głównie ziołowych, których działanie wpływa na porost włosów.

pobrane

Źródło obrazka: www.polki.pl

Zacznijmy od mniej popularnego, choć moim zdaniem – bardzo skutecznego środka: siemię lniane. Postanowiłam wymienić je jako pierwsze, gdyż kojarzy mi się z kuracjami przeprowadzanymi przez mamę, która od wielu lat walczy z nadmiernym wypadaniem włosów. Otóż siemię lniane zawiera w swoim składzie całą masę witamin oraz korzystnie wpływających substancji, których zbawienne działanie widoczne jest nie tylko w sferze włosów, lecz także skóry, czy układu pokarmowego. Do składników takich należy przede wszystkim zaliczyć: witaminę E, cynk, flawonoidy, kwas tłuszczowy omega-3, fitosteryny, czy fitoestrogeny. Jak spożywać siemię lniane? Mama spożywała raczej jako dodatek do potraw, głównie do sałatek, ale siemię lniane można też wcześniej namoczyć lub rozgnieść, bądź spożywać je w postaci naparu. To naturalny i co równie ważne – tani środek, po którego warto sięgać, dbając nie tylko o włosy.

Każdy z nas słyszał chyba o korzystnym działaniu skrzypu polnego. Niemalże wszystkie preparaty i suplementy diety polecane w ramach pielęgnacji włosów, zawierają w swoim składzie właśnie skrzy polny. Jak działa on na porost włosów? Skrzy polny to bogate i łatwo przyswajalne źródło krzemu, a więc pierwiastka, który jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrost włosów, a także utrzymanie ich dobrej kondycji. Krzem wpływa także na odpowiednią sprężystość oraz elastyczność włosów, a także skóry i paznokci. Obecnie dostępne są różnego rodzaju suplementy diety, bazujące na skrzypie polnym. Ja jednak polecam spożywanie samodzielnie przygotowanego naparu – w tym celu potrzebna jest jedna łyżka skrzypu, którą należy zalać wrzątkiem, a następnie odstawić na około dwadzieścia minut. Po upływie tego czasu napar należy przecedzić i wypić. Zaleca się wypijanie około dwóch-trzech szklanek dziennie takiego naparu. Efekty wzrostu włosów i poprawy ich kondycji widoczne są już po około dwóch tygodniach.

Kolejny naturalny cudotwórca – drożdże. O drożdżach pisano już wiele. Ja również pamiętam je z czasów dzieciństwa, w ramach kuracji przeprowadzanych przez mamę. Omawiając działanie drożdży na porost włosów, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ich skład. Otóż w drożdżach znajdują się cenne witaminy z grupy B, a także minerały, głównie cynk, żelazo, magnez oraz chrom. Wszystkie, wymienione powyżej składniki, okazują się niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów oraz zachowania ich odpowiedniej kondycji. W drożdżach znajduje się również białko, które jest odpowiedzialne za dostarczanie włosom budulca oraz wszelkich składników ochronnych. W kuracji przeciw wypadaniu włosów zaleca się spożywanie drożdży piwnych, które okazują sie znacznie bardziej wartościowe. W przypadku drożdży piekarskich, konieczne jest wcześniejsze ich zaparzenie lub rozpuszczenie w gorącym mleku. Słynny koktajl drożdżowy należy pić regularnie, przez około miesiąc.

images

Źródło: www.secretsintomyheart.blogspot.com

Z naturalnych metod na porost włosów popularne są także tak zwane ziołowe wcierki, które można przygotować samodzielnie, w bardzo prosty sposób. Jedną z najczęściej stosowanych jest wcierka z czarnej rzepy. Roślina ta była wykorzystywana w celach zdrowotnych już w czasach antycznych, głównie w starożytnym Egipcie. Czarna rzepa wzmacnia cebulki włosowe, redukuje łupież i pomaga włosom w odzyskaniu witalności. Stosowanie tak zwanej wcierki z czarnej rzepy przyspiesza też porost włosów. Jak przygotować taką wcierkę? Czarną rzepę należy najpierw pokroić na kawałki, a następnie zmiksować je lub zblendować. Otrzymany sok przelewamy do naczynia, z którego nanosimy go na skórę głowy. Sok z czarnej rzepy wcieramy kilka razy w ciągu tygodnia. Pierwsze efekty są zauważalne już po upływie około miesiąca.

Wcierkę można przygotować także z nasion kozieradki. Korzystne działanie kozieradki jest znane również z czasów starożytnych. Stosowano ją głównie do zabiegów pielęgnacyjnych. Dziś kozieradkę wykorzystuje się przede wszystkim w ramach zapobiegania wypadania włosów, przyspieszania ich porostu, a także pielęgnacji cery. Dla przygotowania wcierki należy zalać wrzątkiem sproszkowanie nasiona kozieradki. Po upływie kilku minut należy odcedzić płyn i przelać go do innego naczynia (bez nasion). Po ostudzeniu płyn ten można już wcierać w skórę głowy. Zaleca się stosowanie takiej kuracji codziennie, przez okres jednego miesiąca.

Na liście tej nie mogło zabraknąć oczywiście pokrzywy zwyczajnej, której szerokie spektrum właściwości leczniczych znane jest już od zarania dziejów. Pokrzywa bogata jest w witaminy i sole mineralne, wykazujące korzystne działanie kosmetyczne oraz zdrowotne. Polecam stosowanie płukanki do włosów na bazie pokrzywy. Wystarczy jedną łyżeczkę suszonej pokrzywy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około pół godziny. Po wystudzeniu, naparem tym spłukuje się umyte wcześniej włosy. Systematyczne stosowanie takiej płukanki do włosów, w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia ich wypadania. Włosy są mocniejsze, bardziej lśniące i zregenerowane. Co ciekawe – płukanka z pokrzywy polecana jest także osobom zmagającym się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Pomaga ona w walce z łojotokiem i łupieżem.

 

 

 

 

Reply